Z najnowszego badania CBOS wynika, że w drugiej połowie sierpnia 58% respondentów pozytywnie oceniło sytuację w swoich miejscach pracy, co stanowi spadek o 10 punktów procentowych w porównaniu z pierwszą połową lipca. Z kolei 27% ankietowanych uważało, że ich sytuacja zawodowa jest "ani dobra, ani zła" (wzrost o 7 punktów), a 13% oceniło ją negatywnie (wzrost o 3 punkty). Odsetek pracujących, którzy nie chcieli ocenić swojej sytuacji zawodowej, wzrósł nieznacznie do 3% (wzrost o 1 punkt procentowy).
Pracownicy sektora rolnictwa prywatnego nadal oceniają swoją sytuację pracy mniej korzystnie niż osoby zatrudnione w innych sektorach. W sierpniu opinie w tej grupie podzieliły się niemal równo: 34% pozytywnie oceniło swoją sytuację w pracy, 32% miało neutralne zdanie, a 30% wyraziło negatywną opinię.
W porównaniu z poprzednimi badaniami, najbardziej pozytywne oceny pochodziły od pracowników instytucji publicznych, samorządowych oraz jednoosobowych spółek Skarbu Państwa (63%) oraz osób pracujących w sektorze prywatnym poza rolnictwem (62%).
W stosunku do poprzedniego badania, największy spadek pozytywnych ocen odnotowano wśród pracowników spółek z udziałem kapitału prywatnego i państwowego, gdzie wcześniej zanotowano największą poprawę (spadek o 25 punktów procentowych w ocenach pozytywnych).
Prognozy dotyczące rozwoju sytuacji w miejscach pracy w najbliższym roku, po lipcowej poprawie, wróciły do poziomów z czerwca. Większość pracujących (59%) spodziewa się braku zmian, a liczba optymistów (19%) przewyższa liczbę pesymistów (14%).
W porównaniu z lipcem, wyraźnie zmniejszyło się poczucie zagrożenia bezrobociem - w sierpniu tylko co piąty respondent obawiał się utraty pracy (spadek o 5 punktów procentowych).
Oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy również uległy poprawie - 71% respondentów uważa, że znalezienie pracy jest możliwe, co stanowi wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu z poprzednim pomiarem.
Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach 14-25 sierpnia na próbie 939 pełnoletnich mieszkańców Polski, wybranej z rejestru PESEL. Ankietowani mieli możliwość wyboru formy ankiety: bezpośredniej (CAPI), telefonicznej (CATI) lub internetowej (CAWI).
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło: