Pracownicy handlu chcieliby sami decydować, które niedziele będą bez pracy

Zbigniew Biskupski AIP
Przemyslaw Swiderski/Polska Press
Udostępnij:
Niemal co drugi pracownik handlu chciałby mieć możliwość samodzielnego wybrania dwóch niedziel w miesiącu, w których nie musiałby iść do pracy.

Podczas badania realizowanego przez Kantar Millward Brown, pracownikom centrów handlowych zostały przedstawione propozycje zmian dotyczące handlu w niedziele. Następnie zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi – która z opcji byłaby dla nich najbardziej korzystnym rozwiązaniem?

Jako najlepszą spośród proponowanych zmian, najczęściej wskazywali dwie wybrane niedziele w miesiącu wolne od pracy (37 proc.). Na dalszych pozycjach znalazła się praca w co drugą niedzielę w miesiącu (28 proc.) oraz praca w każdą niedzielę, ale do godziny 13.00 (25 proc.).

Wyniki tego samego badania ukazały również, że jednym z trzech najczęstszych powodów podjęcia pracy w handlu jest elastyczny czas pracy, a 61 proc. zatrudnionych ma już teraz wypływ na grafik pracy w niedziele i może go dostosować do indywidualnych preferencji. Na możliwość zamiany pracy w niedziele na inne dni tygodnia istotnie częściej wskazywały osoby w wieku do 30 lat. Natomiast 7 proc. przyznało, że samodzielnie zgłasza się do pracy w niedziele.

- Przytoczone wyniki są najlepszym potwierdzeniem na to, że ewentualne regulacje powinny gwarantować pracownikom możliwość samodzielnego decydowania, w które niedziele w miesiącu podejmą pracę. Są również w pewnym sensie głosem pracowników wskazującym, że mając do wyboru procedowaną od dłuższego czasu opcję zakazu handlu w co drugą niedzielę i złożoną właśnie w Sejmie propozycję zagwarantowania wszystkim pracownikom handlu, bez względu na formę zatrudnienia, dwóch wybranych wolnych niedziel w miesiącu bez konieczności zamykania sklepów – wybraliby właśnie tą opcję – mówi Radosław Knap, Dyrektor Generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Znając potrzeby i preferencje polskich pracowników handlu, branża handlowo-usługowa już w czerwcu br. wystąpiła z propozycją zagwarantowania pracownikom dwóch wolnych niedziel w miesiącu, dzięki odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy.
Rząd wciąż stoi na stanowisku, by zakaz handlu dotyczył co drugiej niedzieli w miesiącu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
andrzej talacha
Napiszę tak, mam od kilku miesięcy sklepy franczyzowy, to ciężka robota i nidzielny utarg jest nie do pogardzenia. Ta ustawa, po poprawkach, która ma wejść od 1 stycznia dobrze chroni moje interesy. Mam nadzieję, że już nic w niej nei pozmieniają
r
rossa
Ustawa pisu, mądrze wpisująco do listy wyjątków sklepy franczyzowe czynm naprawdę chroni wszystkie małe sklepy jest dla mnie w porządku, już nie ma co kombinować
N
Nosal
Ankietka zrobiona idealnie pod ustawę o zakazie handlu przygotowaną przez Nowoczesna, wszystko idelnie pasuje, opinie pracowników i propozycje Petru, ale i tak wejdzie w życie ustawa solidarności/kościoła/pis. Zreszta nie jest taka zła jak się na początku wydawało i rzeczywiści echroni poslki drobny handel
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie