Rusza jesienny sezon podwyżek cen. Na początek prąd i woda

Zbigniew Biskupski AIP
Adam Guz/Polska Press
W planie rozpoczętych w środę 25 października br. trzydniowych obrad 50. posiedzenia Sejmu są dwie ustawy, których skutki mocno odbiją się na kieszeni Polaków. Jedna wprowadza dodatkową opłatę do ceny energii elektrycznej dla tzw. odbiorców końcowych - opłatę mocową. Druga dotyczy dostarczania wody i odbioru ścieków i choć nie wprowadza bezpośrednio dodatkowej daniny, to jednak już sam fakt stworzenia nowej biurokratycznej instytucji i opłaty za zatwierdzanie przez nią taryf wodno-ściekowych musi się odbić na opłatach za te usługi.

Już pierwszego dnia obrad Sejmu przewidziane jest pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz niektórych innych ustaw, a drugiego dnia - sprawozdanie komisji, co dowodzi intencji błyskawicznego uchwalenia ustawy.

Woda droga, jeszcze droższa

Zmiana prawa ma polegać na odebraniu samorządom decyzji dotyczących polityki w zakresie ustalania kto ma dostarczać wodę i odbierać ścieki na jej terenie, w tym zatwierdzania taryf czyli cen dla odbiorców usług wodno-kanalizacyjnych. W ocenie rządu, samorządy robią to obecnie z krzywdą dla własnych obywateli.

Będzie powołana dodatkowa instytucja rządowa i to ona ma przejąć kompetencje samorządów, w tym zatwierdzać taryfy za usługi wodno-kanalizacyjne. Za zatwierdzanie taryf pobierać będzie opłatę.

Jak napisano w uzasadnieniu: "Za wydanie decyzji dotyczącej zatwierdzenia taryf przez organ regulacyjny przepisy projektu ustawy przewidują uiszczanie opłaty przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne. Wysokość opłaty stanowi dwukrotność opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego, określonej w przepisach art. 398 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne, która została następnie zaokrąglona do pełnych 100 zł. Opłata ma na celu pokrycie części kosztów wydatków ponoszonych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, któremu jako osobie prawnej, w rozumieniu art. 9 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1870, z późn. zm.), wyspecjalizowanej w gospodarce wodnej powierzone zostaną kompetencje w zakresie obsługi systemu wniosków składnych przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne".

Opłata mocowa, czyli poznaj moc nowej taryfy za prąd

Intencji podwyżkowych dotyczących energii elektrycznej nie ma w rządowym projekcie ustawy o rynku mocy. Przewiduje ona stworzenie tzw. rynku mocy co ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne. Koszt jego stworzenia i funkcjonowania poniosą tzw. odbiorcy końcowi czyli konsumenci energii elektrycznej - obywatele i przedsiębiorcy.

Jak wynika wprost z uzasadnienia ustawy, środki pieniężne na wypłatę wynagrodzenia za wykonywanie obowiązku mocowego zapewnią bezpieczeństwo dostaw oraz większą stabilność cen energii. Koszt ten "przeniesiony zostanie na odbiorców końcowych energii elektrycznej. Zdecydowano o wprowadzeniu opłaty uwzględnianej odpowiednio w taryfie za usługi przesyłania lub dystrybucji".

Może Cię zainteresuje:

Programiści mają pracę pewną i dobrze płatną, w Polsce i zagranicą. Sprawdź, ile zarobią i jak zdobyć kwalifikacje

Jeszcze długo jajka będą drożeć, a nawet będzie kłopot z ich zakupem. Dlaczego?

Zmienia się prawo. Wynagrodzenie za pracę trafi na konto przelewem. Koniec wypłat w gotówce?

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu