Nowe prawo. Wynagrodzenie za pracę trafi automatycznie na konto bankowe

Zbigniew Biskupski AIP
Adam Guz/Polska Press
Jeśli pracownik będzie chciał otrzymywać wynagrodzenie w gotówce, będzie musiał złożyć pisemny wniosek o taką formę wypłaty. Bez tego każde wynagrodzenie wypłacane będzie wyłącznie w formie bezgotówkowej, przelewem na konto w banku. To jednak ze zmian w prawie pracy, o których zdecydował właśnie rząd. Inna ważna dotyczy skrócenia z 50. lat do tylko 10. - obowiązkowego okresu przechowywania przez pracodawcę akt pracowniczych.

Na wtorkowym - 25 października 2017 r., posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją, Nowe regulacje powinny obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Główne zmiany dotyczą przede wszystkim przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej pracowników oraz zleceniobiorców. Nowe rozwiązania znacznie zmniejszą obciążenia biurokratyczne pracodawców, w tym przedsiębiorców. Zmiany te mają swoje źródło w dokumencie: Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju (100 zmian dla firm – pakiet ułatwień dla przedsiębiorców).

Skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat

Przewidziano skrócenie z 50 do 10 lat okresu przechowywania przez pracodawcę dokumentacji osobowej i płacowej wszystkich pracowników i zleceniobiorców zatrudnionych od 1 stycznia 2019 r.

Skrócenie tego okresu będzie możliwe dzięki przekazywaniu na bieżąco do ZUS w imiennych raportach miesięcznych (ZUS RCA) wszystkich danych (pracowników i zleceniobiorców) niezbędnych do ustalenia prawa do wybranego świadczenia emerytalnego lub rentowego i jego wysokości. Dane te, obejmujące przede wszystkim informacje o wypłaconym przychodzie, będą zapisywane na koncie ubezpieczonego. Korzystnie wpłynie to na bezpieczeństwo pracownika, który nie będzie musiał udowadniać przed ZUS poprawności danych zapisanych na jego koncie, co wyeliminuje w przyszłości konieczność uzyskiwania od byłego pracodawcy, np.: zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu (druk Rp-7). Ponadto, rozwiązanie to wyeliminuje potrzebę poszukiwania następcy prawnego byłego pracodawcy lub podmiotu profesjonalnie przechowującego dokumentację pracowniczą ubezpieczonego.

Pracodawca będzie mógł również skrócić okres przechowywania dokumentacji pracowników lub byłych pracowników, którzy nawiązali stosunek pracy po 1998 r. a przed 1 stycznia 2019 r. Będzie to możliwe po złożeniu oświadczenia o zamiarze przekazania za te osoby raportu informacyjnego, który będzie zawierał informacje niezbędne do wyliczenia emerytury lub renty. Złożenie oświadczenia będzie decyzją dobrowolną, ale – po rozpoczęciu procesu przekazywania raportów informacyjnych – niepodlegającą zmianie i dotyczącą wszystkich zatrudnionych u danego pracodawcy. Jeżeli pracodawca nie przekaże raportów informacyjnych, będzie zobowiązany przechowywać dokumentację pracowniczą zgodnie z przepisami obowiązującymi do dnia wejścia w życie ustawy, tj. co do zasady przez 50 lat.

W sytuacji, gdy pracownicy byli zatrudnieni przed 1 stycznia 1999 r., to pracodawca ich dokumentację pracowniczą będzie nadal przechowywał przez 50 lat

.

Długie przechowywanie dokumentacji pracowniczej generuje u pracodawców koszty ok. 130 mln zł rocznie. Obecne regulacje nie gwarantują też ubezpieczonemu, że w chwili wystąpienia do ZUS z wnioskiem o przyznanie należnego świadczenia (emerytury lub renty) będzie mógł otrzymać od byłego pracodawcy wszystkie niezbędne dokumenty (np. często dokumentacja została zniszczona, zakład pracy zlikwidowano).

W niektórych krajach obowiązują podobne okresy przechowywania dokumentacji pracowniczej lub krótsze: Finlandia – 10 lat, Dania – 5 lat, Niemcy 6-10 lat (do celów podatkowych i ubezpieczeń społecznych) i 10 lat (listy płac).

Prowadzenie i przechowywanie dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej

Możliwe będzie prowadzenie oraz przechowywanie dokumentacji osobowej i płacowej w postaci elektronicznej. Jeśli pracodawca wybierze formę elektroniczną, nie będzie już musiał przechowywać dokumentacji w postaci papierowej. Jednak pracodawca nadal będzie mógł prowadzić i przechowywać dokumentację w formie papierowej. Wybór formy zawsze będzie należał do niego.
Szczegółowe zasady oraz kwestie bezpieczeństwa, dostępu i warunków przechowywania dokumentacji będą określone w rozporządzeniu ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, wydanym w porozumieniu z ministrem cyfryzacji.

Przechowywanie dokumentacji w postaci elektronicznej wpłynie na zmniejszenie kosztów u pracodawców związanych z pozapłacowymi obowiązkami wobec pracowników. Skróci się też czas przeszukiwania akt osobowych i poprawi jakość dokumentacji (nie będzie dochodziło do jej zużycia).

Digitalizacja akt osobowych będzie odpowiednio zabezpieczona, tak aby nie dochodziło do utraty danych przez pracodawców.

Bezgotówkowa forma wypłaty wynagrodzeń dla pracowników

Ze względu na dynamiczny rozwój usług bankowych bezgotówkowa forma wypłaty wynagrodzeń staje się coraz bardziej powszechna. Z danych Banku Światowego wynika, że w 2014 r. blisko 77,8 proc. pracowników w Polsce otrzymywało wynagrodzenie na rachunki płatnicze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej osób chętnych do zmiany pracy

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 21

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
opiekunnestbank
Szanowni Państwo, w ofercie Nest Banku można znaleźć darmowe Nest Konto. W jego ramach za 0 zł oferujemy: założenie i prowadzenie konta, przelewy krajowe Elixir, wpłaty gotówki w PLN w ponad 2500 wpłatomatów sieci Euronet, wydanie i używanie jednej karty płatniczej, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach banku. Konto można otworzyć na kilka sposobów: przelewem (wystarczy wykonać przelew, a konto będzie aktywne nawet w 15 minut); poprzez Kuriera (konto aktywne nawet w 5 dni, wystarczy podpisać dostarczoną umowę); w oddziale (wystarczy złożyć wniosek online, a następnie udać się do oddziału, aby podpisać umowę) lub w oddziale stacjonarnym banku. Można także złożyć wniosek za pomocą infolinii, a podpisanie umowy następuje w oddziale stacjonarnym banku.

Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji.

Pozdrawiam,
Opiekun Klienta Nest Bank
nestbank.pl
b
babula
ale urwał
p
prawy
W większości banków konta są bezpłatne
G
Gość
Jak padnie poczta - stracisz kilkadziesiąt złotych, które wpłaciłeś za jakieś media lub czynsz. Ale kiedy padnie bank, stracisz wszystko. (Patrz Amber Gold).
k
klataveritas
To proszę o podwyżkę pensji o co najmniej roczne utrzymanie konta w banku oraz zwrot ewentualnego podatku Belki
n
nnn

Najważniejsze by ZUS otrzymywał z automatu dokumenty składkowe do emki....a nie jak teraz - giną w jakichś podejrzanych archiwach i jak idziesz na emkę to okazuje się że ZUS nic nie ma, a po dokumentach ZUS ani śladu

G
Gość
nazywacie nowym prawem?
123
Pan prokurator ma rację, mamy w Polsce wolność...
J
Jana
Super, ZUS już ma taki burdel , że wszystko gubią to za 20 lat nikt nie dostanie emerytury, bo swoje dokumenty zgubią, a zebranych przez pracownika nie uznają. Brawo. Głupota przekraczająca wszelkie granice. Sku....ny.
ś
świata
Apokalipsa...kto nie ma konta w banku i nie płaci kartą - nie istnieje.
G
Greg.76
A mnie smieszą tacy goście jak Ty których banki strzygą jak barany bo po to właśnie dali Ci darmowe przelewy żeby wydymać Cię na czymś innym.
P
POLICJANT

JESZCZE OD NADMIERNEGO ZYSKU WINNO BYĆ 70 % PODATKU TO RESZTY BEZ SKŁADEK ZUS I PODATKU OD PŁAC BY NIE OKRADALI ZAŁOGI A SAMI BY SIĘ POTWORNIE NIE BOGACILI.WINNY BYĆ TACHOGRAFY WEJŚCIA I WYJŚCIA WRAZ Z KAMERAMI .

O
OBSERWATOR OSZUSTÓW

WRESZCIE KTOŚ MĄDRY  ZROBIŁ PORZĄDEK .

 

W  WIKĘDZIE W LUZINIE W SEZONIE PRACOWNICY PRACOWALI CODZIENNIE PO 12-14 GODZIN.

 

ICH WYNAGRODZENIE TO NAJNIŻSZA KRAJOWA ZA 8 GODZIN RESZTA BEZ SKŁADEK ZUS I BEZ PODATKU OD PŁAC.

 

TAK P.O OKRADAŁA ZAŁOGĘ I PAŃSTWO POD KIEROWNICTWEM ICH KRAJANA TUSKA.WŁAŚCICIELE KILKA RAZY W ROKU ZMIENIALI ZEZWOLENIE NA DZIAŁALNOŚĆ .

f
f
Śmieszą mnie tacy goście co wzbraniają się przed posiadaniem choćby najprostszego konta w banku zwykle z kilkoma darmowymi przelewami a jednocześnie lecącymi z kasą w zębach by odstać w kolejce na poczcie i zapłacić kilka zeta prowizji od przelewu
G
Gość
pieniądze a pewnie nie wszystkie od razu to banki pozarabiają a niektórym jeszcze trzeba będzie dopłacić za prowadzenie konta. wszystko zaś prowadzi do bezgotówkowych transakcji by ukryć iż nie ma kasy !!! realnie mają ją tylko gangi, reszta to wirtualne coiny. jest i minus. i to duży. w dniu wypłaty ukochany mężuś nie będzie już tak czule obmacywany. hahahaha
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu