Zdaniem ekspertów rynku pracy, pracownik przyszłości zarówno w regionie świętokrzyskim, jak i w całej Polsce, a nawet w Europie to pracownik elastyczny i gotowy na zmiany. Taki, który zmienia pracę i ma gotowość nabywania nowych kwalifikacji, umiejętności lub podnoszenia tych, które już posiada. Szykuje się więc rewolucja w szkolnictwie i na rynku pracy.
- Musimy pożegnać się z modelem wykształcenia w jednym kierunku i zatrudnienia się na długie lata. To już przeszłość. Ważna zmiana odbywać się będzie w najbliższych latach w zakresie szkolnictwa. Już nie licea ogólnokształcące powinny być numerem jeden w wyborach uczniów, lecz szkoły branżowe, ponieważ szkoły zawodowe dają szersze możliwości w zakresie zatrudnienia. Kończąc je na etapie wczesnej młodości jest już przygotowanie zawodowe i można podejmować pracę. Szkoły zawodowe nie zamykają możliwości dalszego kształcenia. To jet model który będzie obowiązywał – mówiła Aleksandra Marcinkowska - dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.
Jednym z tematów podejmowanych podczas konferencji była rola Krajowego Funduszu Szkoleniowego i rozwój zawodowy pracowników i pracodawców w zgodzie z potrzebami gospodarek regionu świętokrzyskiego o czym mówiła dyrektor Aleksandra Marcinkowska.
Potrzeby rynku pracy w kontekście rozwoju technologii i zmian społecznych przedstawiła Anna Jastrzębska - kierownik Zespołu Badań i Analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach.
Tematem konferencji były też między innymi korzyści, jakie daje przedsiębiorcom aktualna oferta mikropożyczek Banku Gospodarstwa Krajowego na założenie działalności gospodarczej.
