Spis treści
- Światło, które męczy oczy. Jakie konsekwencje powoduje sztuczne świetlenie?
- Jakie oświetlenie w pracy jest najlepsze dla oczu?
- Praca przy komputerze i higiena oczu. Jakie problemy ze wzrokiem mogą wystąpić?
- Profilaktyka. Jak sobie poradzić ze zmęczeniem oczu od sztucznego światła i długiej pracy przy komputerze?
- Wady wzroku od komputera lub niewłaściwego światła. Jak można je naprawić bez interwencji chirurga?
Światło, które męczy oczy. Jakie konsekwencje powoduje sztuczne świetlenie?
Światła naturalnego w zimie mamy bardzo niewiele. Z tego powodu dużo miejsc, w tym także stanowisko naszej pracy musimy specjalnie doświetlać. Światło ze sztucznych źródeł pochodzi z różnego rodzaju żarówek oraz z laptopów, smartfonów i tabletów.
Powoduje to nieprzyjemne konsekwencje dla naszych oczu. Już po paru godzinach przebywania w oświetlonym pomieszczeniu lub korzystania z urządzeń elektronicznych
- oczy stają się suche,
- zaczynamy odczuwać dyskomfort, pieczenie i tzw. piasek pod powiekami.
Niektóre rodzaje żarówek, jak na przykład jarzeniówki powodują, że nasz film łzowy wysycha szybciej, co prowadzi do nasilenia nieprzyjemnych objawów.
Jakie oświetlenie w pracy jest najlepsze dla oczu?
Dla oczu najbardziej bezpieczne jest światło naturalne. By dbać o wzrok, należy korzystać z żarówek, które emitują światło najbardziej zbliżone barwą do światła słonecznego.
Oznaczenie koloru światła znajduje się na opakowaniu żarówki i wyrażane jest w Kelwinach, im wyższa wartość tym światło jest zimniejsze. Najlepiej wybierać żarówki z wartością 4000 K odpowiadające naturalnemu światłu dziennemu.
Praca przy komputerze i higiena oczu. Jakie problemy ze wzrokiem mogą wystąpić?
Przy komputerze spędzamy najczęściej od kilku do nawet kilkunastu godzin dziennie, korzystając jednocześnie ze smartfonów i tabletów. Często są to urządzenia zasilane technologią LED, która [b]nie jest obojętna dla[b] naszych oczu i może szkodliwie wpływać na nasz wzrok.
Dodatkowym zagrożeniem płynącym z korzystania z tego typu urządzeń jest skurcz akomodacyjny. Dzięki zdolności do akomodacji soczewki możemy dostosowywać wzrok do zmiany perspektywy widzenia z dalekiej na bliską i odwrotnie. Kiedy patrzymy na przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości mięsień rzęskowy oka jest napięty, rozluźnia się dopiero przy patrzeniu w dal. Gdy przez dłuższy czas wpatrujemy się w bliskie przedmioty, czyli najczęściej ekrany komputerów i smartfonów, mięsień może mieć później trudność z rozluźnieniem i dostosowaniem do widzenia w dali.
Przejawia się to tzw. krótkowzrocznością pozorną, czyli niewyraźnym widzeniem z odległości. Dodatkowo korzystanie z tabletów i telefonów może powodować zmęczenie oczu, a także bóle głowy.
Profilaktyka. Jak sobie poradzić ze zmęczeniem oczu od sztucznego światła i długiej pracy przy komputerze?
- Aby chronić wzrok, najlepiej zrezygnować ze świetlówek i ustawić światło tak, aby nie padało bezpośrednio na oczy.
- Powinno również być rozproszone, aby nie odbijało się od przedmiotów położonych w zasięgu naszego wzroku.
- Jeśli nie mamy możliwości usunięcia jarzeniówek, np. w miejscu pracy, powinniśmy zadbać o postawienie lamp ze zwykłymi żarówkami, które nieco przyćmią mocne światło płynące z góry.
- Na co dzień pamiętajmy również o stosowaniu diety bogatej w witaminę A.
- Osobom pracującym przy komputerze zaleca się korzystanie z okularów z powłoką antyrefleksyjną, która powoduje, że na powierzchni szkieł nie powstają refleksy utrudniające pracę przy komputerze.
- Warto robić przerwy i od czasu do czasu spoglądać na bardziej odległe przedmioty.
- W przypadku długotrwałej pracy przy komputerze dobrze jest zadbać o nawilżenie oczu przy pomocy tzw. sztucznych łez, które zminimalizują nieprzyjemne objawy.
Wady wzroku od komputera lub niewłaściwego światła. Jak można je naprawić bez interwencji chirurga?
Prostą metodą nie wymagającą interwencji chirurgicznej jest ortokorekcja. Aby poprawić jakość widzenia, wystarczy noszenie gazoprzepuszczalnych soczewek ortokeratologicznych. Zakłada się je jedynie na noc. Nadają rogówce odpowiedni kształt w czasie snu. Dzięki temu po przebudzeniu widzi się prawidłowo przez kilkanaście następnych godzin.
- Przy regularnym stosowaniu czas dobrego widzenia wydłuża się, a po zaprzestaniu ich noszenia rogówka powraca do własnego kształtu - tłumaczy Piotr Toczołowski, specjalista optometrii klinicznej z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.
Warto również zadbać o to, aby uważać na źródła zbyt ostrego światła i unikać stosowania tych żarówek, które są najbardziej szkodliwe dla oczu. W miarę możliwości należy również ograniczyć czas spędzany przy elektronicznych urządzeniach na korzyść ruchu i świeżego powietrza.
