Naturalne światło poprawia produktywność i kreatywność w pracy? Tak wskazują badania

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Jak wskazują badania, naturalne światło ma duży wpływ na produktywność pracownika
Jak wskazują badania, naturalne światło ma duży wpływ na produktywność pracownika 123rf
Aż 80 proc. badanych twierdzi, że im więcej w ich otoczeniu naturalnego światła, tym częściej myślą pozytywnie i mają lepszy humor, nawet podczas zimowych miesięcy. Dotyczy to również pracy, naturalne światło wpływa bowiem pozytywnie na produktywność i kreatywność pracowników. Tak wskazują badania przeprowadzone przez Domondo we współpracy z agencją Elephate.

Światło jest nam niezbędne do życia oraz utrzymania odpowiedniej kondycji psychicznej. Zauważamy to przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, kiedy coraz szybciej zachodzi słońce, a my musimy posiłkować się sztucznym oświetleniem.

W ramach badania zapytano ponad tysiąc respondentów, jak odpowiednio doświetlone wnętrze wpływa na samopoczucie, pracę, wypoczynek i sen.

  • 93% respondentów twierdzi, że naturalne światło wpływa na nasze samopoczucie,
  • 8 na 10 badanych twierdzi, że większa ilość dziennego światła w ich otoczeniu powoduje pozytywne myślenie i poprawia humor,
  • 78% badanych uważa, że duża ilość światła dziennego zwiększa efektywność pracy

Światło słoneczne pełni rolę regulatora funkcji życiowych człowieka. Deprywacja światła słonecznego może wpływać na obniżenie nastroju i sprzyjać stanom depresyjnym – twierdzi Magdalena Popek, psycholog biznesu, trenerka i współwłaścicielka Podkarpackiego Centrum Szkoleniowego.

Naturalne światło a jakość wykonywanej pracy

Pandemiczne czasy zmusiło wiele firm do przestawienia się na pracę zdalną. Z badania wynika, że nasze domy są wystarczająco doświetlone. 74% respondentów deklaruje, że najwięcej światła dziennego wpada do salonu, kuchnię wskazało 44% ankietowanych, a sypialnię – 36%. Przy czym 36% ankietowanych zaznaczyło, że wykonuje pracę zdalnie, z domu.

To sprawia, że nasza prywatna przestrzeń wymaga odpowiedniej aranżacji tak, aby zapewnić wystarczający dostęp do źródeł światła. Ma to duże znaczenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

  • 78% respondentów uważa, że duża ilość światła dziennego zwiększa ich efektywność, a 64% badanych twierdzi, że sprzyja ona większej kreatywności.

W jakich warunkach oświetleniowych pracujemy?

Najwięcej przepytanych osób w pracy korzysta zazwyczaj z naturalnego światła (42%). Prawie o połowę mniej badanych pracuje najczęściej przy sztucznym świetle. Jednak jest też spora grupa, która łączy oświetlenie sztuczne z naturalnym (ponad ⅓ respondentów). Oznacza to, że przeszło połowa z nas podczas pracy korzysta ze sztucznego światła w mniejszym lub większym stopniu.

Odpowiednie oświetlenie podczas pracy ma bardzo duży wpływ na zdrowie (przede wszystkim wzrok) i naszą efektywność. Dlatego najlepiej, aby stanowisko pracownika znalazło się w zasięgu naturalnego światła. W razie jego niedoboru musi mieć też jednak dostęp do światła sztucznego o odpowiednim natężeniu.

Światło w miejscu pracy powinno zapewniać komfort, bezpieczeństwo oraz możliwość skupienia. Jest to na tyle istotny czynnik, że optymalne oświetlenie poszczególnych stanowisk zostało szczegółowo określone w przepisach i normach prawnych. Najkorzystniejsze dla oczu jest światło w naturalnym jasnożółtym odcieniu – wyjaśnia Małgorzata Gastoł z pracowni ATUT Architektura Wnętrz.

Brak prądu wzbudza niepokój?

Okazuje się, że chwilowe przerwy w dostawie prądu wywołują w nas bardzo silne emocje. Zapytano o to podczas przeprowadzonego badania.

Nie było prądu przez kilka dni. To był horror. W okolicy nic nie można było kupić, bo nie działały kasy fiskalne, bankomaty. Nie było gotówki – wspomina jeden z respondentów.

Niemal 75% ankietowanych przynajmniej raz w życiu doświadczyło braku prądu w porze wieczornej, a tym samym pozbawienia głównego źródła światła po zachodzie słońca. W związku z tym część osób odczuła niepokój i skarżyła się na dezorganizację życia.

Odcięcie od prądu i dostępu do mediów może wiązać się z odczuwaniem lęku czy niepokoju. Warto jednak w życiu codziennym wyłączać się od czasu do czasu z „bycia online” i dbać o higienę korzystania z mediów, by nie przestymulowywać i przebodźcowywać swojego mózgu – podkreśla Magdalena Popek.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu