Spis treści
Polska bez recesji, ale ze spadkiem tempa wzrostu PKB
– Nie nastąpiły żadne zasadnicze zmiany w sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie. Koniunktura gospodarcza się pogarsza, tempo wzrostu PKB spada, sytuacja zmierza w kierunku recesji – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński oraz przyznał, że z dużym prawdopodobieństwem recesja pojawi się w Niemczech. A
Jednocześnie dodał, że „w Polsce nie przewidujemy recesji, ale tempo wzrostu PKB może spaść w okolice zera”. – Przewidujemy, że będzie to 0,7, ale oczywiście wiele czynników się na to składa – tłumaczył. Zdaniem prezesa NBP „w styczniu i lutym może jeszcze nastąpić wzrost cen związany ze wzrostem cen regulowanych”. – Rząd wszystko robi, by ten wzrost był jak najmniejszy, niemniej pewien wzrost musi nastąpić – mówił.
– W Polsce nie ma kryzysu w sensie ekonomicznym. PKB rośnie, gospodarka się rozwija, nie ma bankructw, na tle krajów unijnych sytuacja Polski jest wyjątkowo dobra – mówił.
– Sytuacja na całym świecie robi się powoli dezinflacyjna. Spada tempo wzrostu gospodarczego. Inflacja jeszcze utrzymuje się na bardzo wysokich poziomach, ale też będzie spadać – mówił. – Widzimy, co dzieje się na Węgrzech. Inflacja tam będzie jedną z najwyższych – dodał.
W 2023 roku inflacja zacznie spadać
Glapiński przyznał, że od końca I kw. przyszłego roku inflacja systematycznie i szybko zacznie spadać. – To będzie trwały proces, nie tylko w Polsce. Praktycznie we wszystkich krajach. W całym świecie zachodnim – prognozuje. Jego zdaniem „ceny niektórych surowców energetycznych na rynkach międzynarodowych zaczęły spadać”. – Pod koniec przyszłego roku zejdziemy do inflacji jednocyfrowej – dodał.
– Wbrew malkontentom wszystkie projekcje pokazują, że na koniec przyszłego roku zejdziemy do inflacji jednocyfrowej, między 6 a 9 proc. Średnia inflacja będzie cały czas dwucyfrowa, chociaż o wiele niższa, powiedzmy 13,5 proc. Jeśli tempo spadku będzie tak szybkie, to niektórzy ekonomiści wyceniają rosnące prawdopodobieństwo spadku stóp proc. na ostatni kwartał 2023 r. Ja tego nie zapowiadam – stwierdził.
– Ustabilizowała się cena ropy i paliw. To pozytywny element. Nie można tego niestety powiedzieć o gazie, prądzie, węglu i żywności. Następują pozytywne procesy, jeśli chodzi o żywność, ale z opóźnieniem będą przenosić się na rynek – stwierdził.
Polska za 10 lat będzie jak Francja
– Polska jest teraz krajem zamożnym. Powiem więcej, Polska jest na szybkiej drodze, żeby stać się krajem wysoko zamożnym – stwierdził prezes NBP. – Jeśli wszystkie trendy się utrzymają, za 10 lat będziemy na poziomie zamożności Francji – prognozuje. Jednocześnie zastrzegł, że „dystans gospodarczy na głowę do Niemiec jest na tyle odległy, że go tu nie poda, ale Francja to już dobry przykład”.
– W horyzoncie projekcji na 2025 r. włącznie dochodzimy do celu inflacyjnego. A od końca I kw. 2023 r. inflacja będzie schodzić, jeśli nie zmienią się podstawowe przesłanki – przewiduje prezes NBP.
Obecny poziom stóp RPP uważa za optymalny
– RPP nie podjęła decyzji o podwyższaniu stóp procentowych za późno. Jeśli ludzie słuchali nas, a nie propagandowych komunikatów, byli dobrze poinformowani – stwierdził i dodał, że „obecny poziom stóp RPP uważa za optymalny”. – To jest ten poziom, który ochłodził koniunkturę. To ten poziom, który ograniczył niemal do zera udzielanie kredytów hipotecznych – wyjaśnił. – Ale te stopy teraz wzrosły, a później spadną – przyznał.
– Mam nadzieję, że będę mógł to powtórzyć na koniec 2023 r. – stwierdził.
To koniec cyklu podnoszenia stóp procentowych?
Zgodnie z przewidywaniami, w środę 7 grudnia Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. To już trzeci miesiąc z rzędu, kiedy RPP wstrzymuje się z podwyżkami. To, zdaniem Mariusza Zielonki z Konfederacji Lewiatan, prawdopodobnie koniec całego cyklu podwyżek, choć przyznaje, że na czwartkowej konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego „nie padną takie deklaracje”.
– W tej chwili RPP będzie utrzymywała postawę „wyczekiwania i obserwowania”. Prawdopodobnie, gdyby projekcja inflacyjna i wzrostu gospodarczego przygotowana przez NBP zrealizowała się, tzn. obserwowalibyśmy faktyczną recesję w I kwartale 2023 r., to cykl luzowania polityki monetarnej prawdopodobnie będzie miał swój początek w okolicach maja przyszłego roku – prognozuje w przesłanym nam komentarzu.
Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?
7 grudnia 2022 r. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
- stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej.
Harmonogram posiedzeń RPP na 2023 rok
Z udostępnionego przez NBP harmonogramu na 2023 r., decyzyjne posiedzenia Rady będą dwudniowe. Pierwsze posiedzenie RPP w 2023 r. zaplanowano na 3-4 stycznia.
Terminy dwudniowych posiedzeń RPP w 2023 r:
- styczeń 3-4 (wtorek-środa),
- luty 7-8 (wtorek-środa),
- marzec 7-8 (wtorek-środa),
- kwiecień 4-5 (wtorek-środa),
- maj 9-10 (wtorek-środa),
- czerwiec 5-6 (poniedziałek-wtorek),
- lipiec 5-6 (środa-czwartek),
- sierpień 21 (poniedziałek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne,
- wrzesień 5-6 (wtorek-środa),
- październik 3-4 (wtorek-środa),
- listopad 7-8 (wtorek-środa),
- grudzień 5-6 (wtorek-środa).