COP29: Forum Globalnej Solidarności
Tegoroczna edycja konferencji COP29, odbywająca się w dniach 11-22 listopada w Baku, nosi hasło „W solidarności dla zielonego świata". Jest to wydarzenie o kluczowym znaczeniu dla międzynarodowej współpracy w dziedzinie klimatu, gromadzące przedstawicieli państw, organizacji oraz ekspertów z całego świata. Konferencja ta jest kontynuacją działań Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), której celem jest ograniczenie globalnego ocieplenia i jego negatywnych skutków dla środowiska naturalnego i społeczeństw.
Polska, reprezentowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, ma na celu przedstawienie swojego wkładu w globalne działania na rzecz klimatu. Prezydent planuje podzielić się doświadczeniami Polski w zakresie transformacji energetycznej, która opiera się na energetyce jądrowej, ale również uwzględnia ludzki wymiar tej zmiany.
Polski model transformacji energetycznej
Podczas konferencji prezydent Andrzej Duda ma zamiar szczegółowo omówić polski model transformacji energetycznej. Polska, dążąc do zredukowania emisji gazów cieplarnianych, stawia na rozwój energetyki jądrowej jako kluczowego elementu swojej strategii energetycznej. Jednak równie ważny jest dla niej „ludzki wymiar" transformacji, czyli dbałość o społeczne aspekty tej zmiany i zapewnienie, by była ona sprawiedliwa dla wszystkich obywateli.
– Jednym z tematów będzie wykorzystanie wodoru do celów ochrony środowiska, pozyskiwania zielonej energii – zaznaczył Andrzej Duda.

W kontekście rozmów z prezydentem Azerbejdżanu, Ilhamem Alijewem, prezydent Duda podkreślił znaczenie współpracy międzynarodowej w dziedzinie energetyki. – Wśród tematów rozmów na pewno znajdzie się kwestia współpracy w zakresie energetyki – mówił prezydent.
Rola Polski na międzynarodowej arenie klimatycznej
Prezydent Duda, uczestnicząc w COP29, podsumowuje swoje wieloletnie zaangażowanie w międzynarodowe działania na rzecz klimatu. Polska odgrywała ważną rolę w procesie klimatycznym, co szczególnie widoczne było podczas COP24 w Katowicach, gdzie prezydent Duda ratyfikował Porozumienie Paryskie. To wydarzenie było kluczowym momentem dla globalnej polityki klimatycznej, a Polska miała w nim znaczący udział.
– Dla prezydenta Dudy będzie to ostatni taki szczyt, a dotychczas uczestniczył w tych szczytach wielokrotnie. Będzie zatem chciał dokonać pewnego podsumowania swojego wieloletniego dorobku w tej kwestii. Na pewno nawiąże do bardzo ważnego dla Polski COP24, który odbył się w Katowicach, a także do faktu, że to właśnie on w 2016 r., ratyfikował Porozumienie Paryskie. W Katowicach podpisano natomiast Katowice rulebook, dokument który wskazywał, w jaki sposób należy wprowadzać w życie założenia tych porozumień – podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.
Wizyta prezydenta Dudy w Baku na COP29 jest więc nie tylko okazją do przedstawienia polskich osiągnięć i planów w dziedzinie klimatu, ale także momentem podsumowania jego dotychczasowego wkładu w globalne działania na rzecz środowiska. Polska, reprezentowana przez prezydenta, potwierdza swoje zaangażowanie w budowanie zielonej przyszłości i solidarność międzynarodową w działaniach na rzecz ochrony klimatu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
