Spis treści
- Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe PIT za 2024 r.? Znamy termin zeznania rocznego
- Twój e-PIT online przygotowany przez ministerstwo finansów. Kto może z niego skorzystać?
- Dane autoryzacyjne. Jak wygląda logowanie do usługi?
- Program e-pity. Jak zalogować się przez dane podatkowe?
- epuap, czyli logowanie przy użyciu profilu zaufanego. Jak założyć profil zaufany?
- Urząd skarbowy. Jak dokonać rozliczenia podatkowego PIT i autoryzacji deklaracji podatkowej?
- Co zrobić, żeby mieć dostęp do drugiego PIT-u, np. małżonka, swojej żony lub męża?
Do kiedy trzeba złożyć zeznanie podatkowe PIT za 2024 r.? Znamy termin zeznania rocznego
Rok podatkowy 2023 zakończył się wraz z rokiem kalendarzowym 31 grudnia 2023 r. Termin złożenia deklaracji PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 w 2024 r. przypada w ostatni dzień kwietnia, czyli 30.04.2024 r. Z systemu e-urzędu skarbowego będziemy mogli skorzystać już od 15 lutego.
Twój e-PIT online przygotowany przez ministerstwo finansów. Kto może z niego skorzystać?
Jeżeli rozliczamy się przy pomocy
- PIT-28 (obowiązuje podatników, którzy rozliczają się w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych),
- PIT-36 (składają głównie podatnicy, którzy dochody z działalności gospodarczej rozliczają na zasadach ogólnych, czyli wg skali podatkowej),
- PIT-37 (najczęściej wybierany formularz rozliczeniowy, tę deklarację rozlicza prawie 82% podatników i obejmuje osoby osiągające m.in przychody z pracy, emerytur, umów zlecenie i o dzieło),
- PIT-38 (wykazujemy tutaj m.in. dochody uzyskane ze sprzedaży papierów wartościowych, udziałów w spółkach, nabycia udziałów w spółkach lub spółdzielniach).
możemy skorzystać z gotowego rozliczenia, które znajdziemy w Twój e-PIT
To automatycznie przygotowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową roczne zeznanie podatkowe osób fizycznych. Podatnik, który skorzysta z tej usługi nie musi wypełniać wniosków, aby rozliczyć swój podatek przy jej użyciu - dowiadujemy się z rządowej strony podatki.gov.pl.
Dane autoryzacyjne. Jak wygląda logowanie do usługi?
Zalogować się do usługi można za pomocą dwóch sposobów.
- Login.gov.pl (profil zaufany, mObywatel, e-dowód lub bankowość elektroniczna)
- Twoje dane podatkowe (PESEL lub NIP i kwota przychodów).

Program e-pity. Jak zalogować się przez dane podatkowe?
Decydując się na drugą metodę będziemy mieli jedynie dostęp do usługi Twój e-PIT. Pozostałe usługi e-Urzędu Skarbowego będą niedostępne. Konieczne jest również, abyśmy posiadali dostęp do formularzy PIT-u za 2021 i 2022 r. Na podstawie tych dokumentów będziemy wskazywali przychód za 2021 i 2022 r.

Jeśli za 2021 nie składałeś PIT albo w złożonym PIT nie wykazałeś przychodów – to ze względów bezpieczeństwa nie możesz uzyskać dostępu do swojego rozliczenia podatkowego, logując się przy pomocy kwoty przychodów - czytamy na stronie logowania przy pomocy danych podatkowych.
epuap, czyli logowanie przy użyciu profilu zaufanego. Jak założyć profil zaufany?
Profil zaufany możemy założyć w punkcie potwierdzającym lub przez internet. Punkty potwierdzające to przede wszystkim różne urzędy i niektóre banki. Wygląda to tak, że wniosek o założenie profilu zaufanego wysyłamy przez internet. Konieczne będzie jeszcze osobiste stawienie się w punkcie potwierdzającym, który możemy sobie sami wybrać z dostępnej listy.
Pracownik punktu potwierdzającego poprosi cię o okazanie dokumentu tożsamości. Następnie wydrukuje złożony przez ciebie wniosek i poprosi o jego podpisanie - dowiadujemy się z obywatel.gov.pl.
Przez internet profil założymy, jeśli mamy konto w systemie banku lub innego przedsiębiorcy, który ma zgodę na potwierdzanie profilu zaufanego.

Profil zaufany przez internet założymy także, jeśli już wcześniej mieliśmy kwalifikowany podpis elektroniczny. Jeżeli skorzystamy z opcji z bankiem lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym – nie będzie konieczności udawania się do punktu potwierdzającego naszą tożsamość.
Jeżeli mamy konto w aplikacji mObywatel – możemy zalogować się skanując kod QR. Można użyć także e-dowodu lub danych do logowania do banku przez internet. Oczywiście pod warunkiem, że mamy konto w jednym z banków wymienionych poniżej.

Urząd skarbowy. Jak dokonać rozliczenia podatkowego PIT i autoryzacji deklaracji podatkowej?
Po zalogowaniu będzie możliwość przejrzenia, czy w formularzu przygotowanym przez administrację skarbową wszystko się zgadza. Gdyby tak nie było - jest możliwość dokonania korekt.
Z systemu e-PIT będzie można korzystać w okresie 15 luty – 30 kwietnia 2024 r.
Co zrobić, żeby mieć dostęp do drugiego PIT-u, np. małżonka, swojej żony lub męża?
W usłudze Twój e-PIT jest także możliwość wyboru rozliczenia się razem ze współmałżonkiem. Dotyczy to PIT-36 i PIT-37.
Zaproponowane zeznanie w usłudze Twój e-PIT jest wypełnione dla podatnika indywidualnie, nawet jeśli w roku poprzednim małżonkowie rozliczali się wspólnie. Jeżeli są spełnione warunki określone w ustawie PIT, można zmienić sposób rozliczenia - dowiadujemy się z rządowej strony podatki.gov.pl.
Wybór może objąć dwie możliwości:
- rozliczenie wspólne z małżonkiem,
- jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Taka możliwość jest dostępna po zalogowaniu się do usługi, w sekcji „bieżące dokumenty”. Aby uzyskać dostęp do danych małżonka, trzeba będzie znać jego dane. Wymagane są takie, jak przy logowaniu się za pomocą danych podatkowych do usługi Twój e-PIT, czyli numer PESEL i kwota przychodów z lat ubiegłych małżonka.
Niezbędna będzie również jego data urodzenia oraz kwota nadpłat lub niedopłaty z tamtych lat. Jeśli ostatnia kwota jest równa zeru – trzeba będzie także podać imię swojego teścia.
