Produkcja w Polsce na niewielkim wzroście. Mogło by być lepiej

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Wyraźne różnice między poszczególnymi branżami, jak dynamiczny wzrost w energetyce czy spadki w przetwórstwie przemysłowym, pokazują złożony obraz gospodarki.
Wyraźne różnice między poszczególnymi branżami, jak dynamiczny wzrost w energetyce czy spadki w przetwórstwie przemysłowym, pokazują złożony obraz gospodarki. ANDRZEJ BANAS/Polska Press
Polska gospodarka kończy 2024 rok w mieszanych nastrojach, a dane dotyczące produkcji przemysłowej wzbudzają zarówno pytania, jak i nadzieje. Grudniowe wyniki pokazują, że wiele sektorów zmaga się z wyzwaniami, choć pojawiają się też pierwsze oznaki stabilizacji. Czy początek nowego roku przyniesie ożywienie, na które liczy wielu przedsiębiorców?

Spis treści

Produkcja przemysłowa: jak jest, a jak będzie?

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w grudniu 2024 roku wzrosła o 0,2 proc. w porównaniu z grudniem 2023 roku, podczas gdy miesiąc do miesiąca zanotowano spadek o 8,0 proc. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes przewidywali lepszy wynik – wzrost produkcji o 2,3 proc. rdr i spadek mdm o 6,9 proc.

Z danych wynika, że po wyeliminowaniu czynników sezonowych produkcja była niższa o 0,6 proc. rok do roku oraz o 1,1 proc. w porównaniu z listopadem 2024 roku.

Raport GUS komentuje m.in. PIE:

Górnictwo i energetyka wyróżniają się na tle przetwórstwa przemysłowego

Dane GUS wskazują na zróżnicowanie sytuacji w poszczególnych sektorach. W grudniu odnotowano wzrost w takich branżach jak:

  • Górnictwo i wydobywanie: wzrost o 2,8 proc. rdr, ale spadek mdm o 5,2 proc..

  • Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę: wzrost o 2,1 proc. rdr oraz imponujący wzrost o 7,7 proc. mdm.

Z kolei przetwórstwo przemysłowe zanotowało spadek o 0,1 proc. rdr oraz o 9,3 proc. mdm.

W większości prezentowanych obszarów gospodarki wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (wyrównany, jak i niewyrównany sezonowo) kształtuje się na poziomie wyższym lub zbliżonym do prezentowanego w grudniu – podał GUS w raporcie z 22 stycznia.

Wyjątkiem był handel detaliczny, gdzie oceny koniunktury uległy pogorszeniu.

Dalszy spadek cen produkcji przemysłowej

Ceny produkcji przemysłowej (PPI) w grudniu 2024 roku spadły o 2,6 proc. rdr i o 0,2 proc. mdm, co wpisuje się w prognozy analityków. Ekonomiści PAP Biznes przewidywali spadek cen rdr o 2,4 proc. i brak zmian w ujęciu miesięcznym.

W swoich publikacjach na portalu X, Polski Instytut Ekonomiczny sugeruje, że kolejne miesiące powinny przynieść umiarkowany wzrost w przemyśle.

Produkcja sprzedana: sukcesy i spadki

W grudniu wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 20 działach gospodarki. Największe wzrosty dotyczyły:

  • Produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – 16,7 proc..

  • Wyrobów farmaceutycznych – 9,9 proc..

  • Artykułów spożywczych – 6,5 proc..

Z kolei spadki wystąpiły w 14 działach, w tym:

  • Produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – 14,8 proc..

  • Urządzeń elektrycznych – 6,5 proc..

  • Wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – 4,8 proc..

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu