Prof. Gomułka: W wielu polskich miastach bezrobocie jest bliskie zera

Maciej Badowski AIP
Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 4,4 proc. w wielkopolskim do 12,7 proc. w warmińsko-mazurskim.
Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 4,4 proc. w wielkopolskim do 12,7 proc. w warmińsko-mazurskim. Grzegorz Jakubowski
Jak wynika z najnowszych danych GUS, maj był dobrym miesiącem dla polskiej gospodarki. Rosną płace i w dalszym ciągu przybywa miejsc pracy.

Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 4,4 proc. w wielkopolskim do 12,7 proc. w warmińsko-mazurskim. W porównaniu z kwietniem br. stopa bezrobocia zmniejszyła się we wszystkich województwach; najbardziej w województwie warmińsko-mazurskim (o 0,6 p.proc.), a najmniej – w mazowieckim (o 0,1 p.proc.).

Z kolei w porównaniu z majem ub. roku stopa bezrobocia zmniejszyła się również we wszystkich województwach. W największym stopniu obniżyła się w województwach świętokrzyskim i warmińsko- mazurskim (po 2,2 p.proc.) oraz zachodniopomorskim (o 2,0 p.proc.), a w najmniejszym – w województwach opolskim i wielkopolskim (po 1,2 p.proc.).

Te 7,4 proc. o których mówi GUS odzwierciedla statystykę polską, ale należy pamiętać, ze statystyka unijna jest jeszcze lepsza. Jeżeli w stopie bezrobocia uwzględnimy zatrudnienie w szarej strefie, która nie jest brana pod uwagę, to bezrobocie wyniesie 4- 5 proc. W wielu dużych miastach bezrobocie jest wręcz bliskie zera. Pojawia się problem ze znalezieniem nowych pracowników. Oczywiście na mapie Polski występują regiony gdzie to bezrobocie jest znaczne, ale możemy zaryzykować stwierdzenie o pełnym zatrudnieniu w skali kraju- tłumaczy w rozmowie z AIP prof. Stanisław Gomułka, były Wiceminister Finansów.

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w maju br. ukształtowało się na poziomie 5 990,4 tys. osób i było o 4,5 proc. większe niż przed rokiem (wobec wzrostu o 2,8 proc. w maju ub. roku). Najbardziej zwiększyło się zatrudnienie w zakwaterowaniu i gastronomii (o 9,3 proc.), administrowaniu i działalności wspierającej (o 9,2 proc.) oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (o 7,0 proc.).

Utrzymał się spadek zatrudnienia w górnictwie i wydobywaniu (o 5,1 proc.) oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,8 proc.). Wzrost zatrudnienia notowano również w budownictwie, dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji, przetwórstwie przemysłowym, obsłudze rynku nieruchomości, handlu; naprawie pojazdów samochodowych, informacji i komunikacji, transporcie i gospodarce magazynowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu