Spis treści
Wydłużenie terminu składania wniosków
Prezes NFOŚiGW, Dorota Zawadzka-Stępniak, podczas spotkania z dziennikarzami poinformowała o decyzji dotyczącej wydłużenia terminu składania wniosków w programie „Czyste Powietrze” dla powodzian.
Uzgodniliśmy, żeby wydłużyć termin składania wniosków do końca listopada. Obecnie jest to do końca marca - powiedziała Zawadzka-Stępniak.
Decyzja ta ma na celu umożliwienie większej liczbie poszkodowanych mieszkańców skorzystania z dostępnych środków. Dotychczas złożono ponad 200 wniosków na kwotę około 10 milionów złotych, co stanowi zaledwie ułamek dostępnego budżetu wynoszącego 300 milionów złotych.
Promocja programu na terenach dotkniętych powodzią
Prezes Zawadzka-Stępniak zapowiedziała również intensyfikację działań promocyjnych programu "Czyste Powietrze" na terenach najbardziej dotkniętych powodzią.
Szefowa Funduszu zapowiedziała, że „Czyste Powietrze” dla powodzian będzie mocniej promowane na terenach dotkniętych przez ubiegłoroczną wodę. Ma to się dziać za pośrednictwem mediów lokalnych oraz doradców energetycznych.
Działania te mają na celu zwiększenie świadomości mieszkańców o dostępnych możliwościach wsparcia oraz zachęcenie ich do składania wniosków. Program skierowany jest do mieszkańców województw dolnośląskiego, lubuskiego, śląskiego i opolskiego, którzy ucierpieli w wyniku powodzi.
Warunki uczestnictwa w programie
Program „Czyste Powietrze” dla powodzian oferuje wsparcie dla osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych uszkodzonych w wyniku powodzi. Aby ubiegać się o dotację, zniszczenia muszą być oszacowane na co najmniej 5 procent i potwierdzone przez gminę.
Dotacja obejmuje koszty związane z audytem energetycznym, wymianą źródła ciepła, termomodernizacją domu oraz instalacją fotowoltaiczną. Maksymalne wsparcie dla osób najmniej zamożnych wynosi do 136,2 tysiąca złotych, a dotacja na podstawowym poziomie przysługuje niezależnie od dochodów.
Zasady rozpatrywania wniosków
Wiceszef NFOŚiGW, Robert Gajda, przypomniał o zasadach rozpatrywania wniosków w programie.
Wiceszef NFOŚiGW Robert Gajda przypomniał, że w regulaminie programu "zapisane jest, że nie możemy dwa razy płacić za to samo. "Jeśli dużo tych mieszkańców skorzystało z pieniędzy rządowych, które były na odbudowę domów, kupiło nowe źródło ciepła czy też przeprowadziło termomodernizację, to teraz drugi raz na to samo nie może do nas wystąpić. To też powoduje, że niektórzy nie załapią się w tym programie - dodał.
Wnioski o pomoc mają być rozpatrywane maksymalnie w ciągu 14 dni od daty złożenia. Program przewiduje również limity kosztów kwalifikowanych na urządzenia, materiały i usługi, co ma na celu zapobieganie nieuczciwym praktykom wykonawców.
