Przejdziesz na emeryturę stażową, możesz nie dostać 13. i 14. emerytury. Kluczem okazuje się... nazewnictwo

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Projekt ustawy PiS w sprawie emerytur stażowych może zakładać utratę prawa do trzynastki i czternastki. Czy przejście na wcześniejszą emeryturę postawi seniorów przed wyborem?
Projekt ustawy PiS w sprawie emerytur stażowych może zakładać utratę prawa do trzynastki i czternastki. Czy przejście na wcześniejszą emeryturę postawi seniorów przed wyborem? 123rf.com/vivoo
W rządowym projekcie ustawy o emeryturach stażowych uwagę ekspertów przyciąga jednak zdanie, którego interpretacja wydaje się być prosta. Czy przejście na wcześniejszą emeryturę spowoduje utratę prawa do 13. i 14. emerytury? Odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Spis treści

Rządowy projekt emerytur stażowych „odpowiada na oczekiwania społeczne”

Rząd Mateusza Morawieckiego chce spełnić jedną ze swoich obietnic wyborczych i przyjął projekt ustawy w sprawie tzw. emerytur stażowych. Jest to także odpowiedź na realizację porozumienia rządu z NSZZ Solidarność.

Emerytura stażowa będzie przysługiwała bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn - zapisano w projekcie ustawy.

Chodzi o nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Emerytury stażowe mają być „dedykowane osobom, którym stan zdrowia nie pozwala na kontynuowanie aktywności zawodowej do osiągnięcia wieku emerytalnego”. Rząd podkreśla jednak, że nowy projekt to prawo, nie obowiązek, dlatego z emerytur stażowych będą mogły skorzystać zainteresowane osoby. Świadczenie ma przysługiwać, o ile wysokość wyliczonej emerytury będzie nie niższa od kwoty minimalnej emerytury, która w 2023 roku wynosi 1588,44 zł brutto. Gdzie jest haczyk?

Emerytury stażowe bez 13. i 14 emerytury? To nie jest wykluczone

W propozycjach ustępującego rządu znalazł się jednak kontrowersyjny zapis:

Projekt ustawy wyłącza możliwość łączenia świadczeń z systemu emerytalno-rentowego (niezależnie, czy powszechnego czy rolniczego) z emeryturą stażową - czytamy.

Czy to oznacza, że pobierając emeryturę stażową, senior straci prawo do 13. i 14. emerytury? Radio ZET poprosiło o komentarz w tej sprawie eksperta:

To sformułowanie jest niejednoznaczne, bo to zależy, jak zaklasyfikujemy tak zwaną 13. i 14. emeryturę. One w powszechnym przekazie nazywane są właśnie „emeryturami”, a prawnie są ewidentnie ściśle związane ze świadczeniami emerytalno-rentowymi - mówi dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego w wypowiedzi dla Radia ZET.

Jego zdaniem może to oznaczać wykluczenie trzynastej i czternastek emerytury dla osób na wcześniejszej emeryturze. Dodaje równocześnie, że jest mało prawdopodobne, aby PiS, proponując nowe świadczenie emerytalne, pozbawił seniorów tak ważnych społecznie dodatków, jakimi są trzynastki i czternastki ich autorstwa.

Trzynastki i czternastki to dodatki czy część emerytury?

Wiele zależy od tego, jak skategoryzowane zostaną trzynastki i czternastki. Na różne potrzeby rządu, te świadczenia uznawane były jako dodatkowe świadczenia lub dopłaty do emerytury.

Opis mówi szeroko o różnych świadczeniach i tu jest cały problem. Stąd jest całe zamieszanie, gdyż formalnie to zależy od punktu widzenia - mówi dr Lasocki.

Jeśli 13. i 14. emerytury zostaną uznane za dodatki do emerytury, faktycznie mogą nie przysługiwać seniorom na wcześniejszej emeryturze. Jeśli będą to dopłaty do emerytury, to staną się częścią świadczenia emerytalnego i nie będą mogły zostać odebrane. To jednak niejedyne problemy związane z emeryturami stażowymi. Wyborczy wynik zmienił arytmetykę w Sejmie, dlatego obecny rząd może mieć trudności z przeforsowaniem przepisów o nowych wcześniejszych emeryturach. Nowa koalicja zamiast emerytur stażowych proponuje m.in. emerytury wdowie i bez podatku.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu