Przelewasz pieniądze na pomoc dla Ukrainy? By przelew nie został zablokowany, nie wpisuj w tytule przelewów takich słów

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Polacy ślą pomoc dla Ukrainy na różne sposoby, w tym zbierając żywność, ubrania czyśrodki higieny, ale i przelewając pieniądze na konta pomocowe. W tym drugim przypadku wiele osób daje się ponieść emocjom wpisując w tytyle przelewu obraźliwe słowa pod adresem prezydenta Rosji lub wskazując zakup broni za cel. Dlaczego nie należy robić takich wpisów?
Polacy ślą pomoc dla Ukrainy na różne sposoby, w tym zbierając żywność, ubrania czyśrodki higieny, ale i przelewając pieniądze na konta pomocowe. W tym drugim przypadku wiele osób daje się ponieść emocjom wpisując w tytyle przelewu obraźliwe słowa pod adresem prezydenta Rosji lub wskazując zakup broni za cel. Dlaczego nie należy robić takich wpisów? Grzegorz Olkowski / Polska Press
Nieoczekiwana przeszkoda w datkach pieniężnych na pomoc dla Ukrainy. Banki mają dużo dodatkowej i zupełnie zbędnej roboty z przelewami charytatywnymi Polaków, które są dokonywane na intencję pomocy Ukrainie. Wszystko przez przepisy, które mają ujawniać przeciwdziałaniu terroryzmowi i praniu brudnych pieniędzy.

Wystarczy, że w tytule przelewów znajdą się takie słowa jak: broń, kamizelki kuloodporne, chełm, rakieta itp. z arsenału (nomen omen) słów związanych z bronią, by bankowe filtry taki przelew zablokowały i potrzebna była ocena człowieka – pracownika banku czy taki datek nie służy terroryzmowi, czy praniu brudnych pieniędzy.

Pomoc dla Ukrainy: jakich słów nie wpisywać w tytule przelewów

Jak informuje Business Insider, stało się to w ostatnim czasie prawdziwą plagą mocno utrudniającą pracę banków, a na dodatek wbrew intencjom darczyńców – znacznie opóźniającą dostarczanie pomocy finansowej do adresatów.

Podobnie ma się rzecz z nazwiskami osób objętych sankcjami w związku z agresją Rosji na Ukrainę – od samego Władimira Putina poczynając i Sergieja Ławrowa. Tymczasem nagminnie autorzy przelewów w tytule przelewu wpisują z obraźliwymi, wulgarnymi epitetami takie osoby – co ma taki sam skutek jak wpisanie słowa broń czy rakieta.

Prezydent Rosji i jego minister są objęci sankcjami polegającymi na zamrożeniu aktywów w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, USA. Filtr bankowy przelew pieniędzy z ich danymi osobowymi w tytule przelewu, niezależnie od towarzyszących im słów, automatycznie blokuje operację, interpretując ją jako próbę… zasilenia aktywów osoby objętej sankcjami!

Pomoc dla Ukrainy: co zrobić by przelew nie został zablokowany

Przepisy zobowiązujące banki do stosowania najrozmaitszych procedur służących przeciwdziałaniu terroryzmowi i praniu brudnych pieniędzy przewidują działania różnego typu. W zależności od wstępnego wytypowania ryzyka prania pieniędzy jest to: rejestrowanie i sporządzanie raportów z transakcji – po typowanie transakcji podejrzanych i poddawanie ich szczegółowej analizie wespół z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Banknot, który masz w portfelu, może być warty kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Jak to możliwe? Znaczenie ma jego numer seryjny. Które banknoty są najbardziej poszukiwane przez kolekcjonerów? Ile są warte? Sprawdź, jakie banknoty trzymasz w portfelu. Możesz zarobić fortunę! Czytaj dalej lub przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNECZYTAJ TAKŻE: Masz takie 10 złotych? Możesz być bogaty i zarobić gigantyczną fortunę!

Masz taki banknot? Sprawdź w portfelu! Możesz być bogaty! Zo...

Jak potwierdzili Business Insiderowi przedstawiciele banków, takie przelewy ulegające blokadzie nie są wcale incydentalne, ale liczone są w tysiącach. Jak już się rzekło, nie tylko komplikują i obciążają systemy bankowe, pracownikom banków dostarczając dodatkowej i zupełnie niepotrzebnej pracy, ale i opóźniają sam proces dostarczania przelewanych kwot do potrzebujących pomocy.

Najlepiej więc w ogóle nie wpisywać nic w tytule przelewu (przepisy bankowe tego nie wymagają), albo po prostu wpisać samo słowo „pomoc”, „darowizna” itp. neutralne sformułowanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu