Spis treści
Czekamy wciąż na projekt stosownej regulacji prawnej - nie wiemy czy będzie to oddzielna ustawa czy nowelizacja np. ustawy o trzynastych emeryturach. Tym bardziej nie są znane formalne rozstrzygnięcia szczegółowych kwestii. Nieoficjalnie jednak wiadomo, że czternasta emerytura w 2022 r. ma być skonstruowana w analogiczny sposób jak czternastka sprzed roku.
Coraz wyższa inflacja i spadek wartości złotego przekonały rząd do tego, że czternasta emerytura - podobnie jak trzynasta - powinna być zagwarantowana najstarszej grupie Polaków ustawowo, jako świadczenie wypłacane co roku.
Czternasta emerytura: będzie wypłacana co roku?
Trzynasta emerytura w kwietniu a czternasta pod koniec lata - jak zapowiedział niedawno premier Mateusz Morawiecki, a więc zapewne we wrześniu. Dodatkowe świadczenia dla emerytów miałyby wspierać ich budżet domowy zwłaszcza w czasach inflacji - a ta według ostatniej projekcji Narodowego Banku Polskiego - nie opuści nas ani w tym roku, ani jeszcze w dwóch kolejnych. Wiadomo zaś, że emeryci niemający wysokich dochodów wskutek inflacji cierpią najbardziej.
Na razie to informacja nieoficjalna - wszystko wyjaśni się w toku prac nad czternastą emeryturą 2022. W przeciwieństwie do trzynastej emerytury, która jest regulowana specjalną ustawą, czternaste świadczenie dla emerytów nie ma takiego zakotwiczenia w prawie - po raz pierwszy czternasta emerytura wypłacana była w 2021 na podstawie przepisów prawa, które regulowały wyłącznie czternastkę dla emerytów 2021.
Ile wyniesie czternastka dla emerytów w 2022 r.
Pierwotnie na jednorazowej wypłacie czternastych emerytur w 2021 r. rząd zamierzał zaprzestać tę inicjatywę. Dopiero silna presja społeczna na początku 2022 r. sprawiła, że rząd zmienił decyzję. W lutym 2022 r. premier Mateusz Morawiecki złożył publiczną obietnicę, że emeryci także w tym roku dostaną to dodatkowe świadczenie, które będzie wypłacane późnym latem lub na początku jesieni.