Resort infrastruktury szykuje ustawę, która ułatwi transport uchodźców. Będą to m.in. rządowe dopłaty do pociągów humanitarnych - podaje Dziennik Gazeta Prawna. W planach są również rekompensaty w związku ze spadkami przychodów po wprowadzeniu darmowych przejazdów dla obywateli Ukrainy.
Projekt ustawy oraz idące wraz z nim dopłaty ma być pomocą dla przewoźników, którzy organizują (i chcą nadal to robić) transport dla uchodźców z Ukrainy, ale potrzebują w tym zakresie wsparcia. Mowa m.in. o dopłatach do pociągów humanitarnych i zwolnieniu z opłat za dostęp do torów.
„Przez Polskę do naszych miast i dalej na zachód – w dużej mierze koleją – przejeżdżają tysiące uciekinierów. Korzystają zarówno z regularnych, wydłużanych pociągów, jak i ze specjalnych, które wyruszają z miejscowości przy granicy z Ukrainą. Z Przemyśla, Hrubieszowa czy Chełma” - podaje dziennik GP.
Będzie pomoc dla przewoźników?
Uchodźcy z Ukrainy mogą obecnie wieloma pociągami pojechać za darmo. Ponadto PKP Intercity uruchomiła ok. 100 specjalnych pociągów, a kolejne 100 przewoźnicy regionalni. Wszystko po to, aby osoby uciekające przed wojną mogły bezpiecznie i jak najszybciej wyruszyć w głąb kraju lub dalej na zachód Europy.
"Ustawa pomoże w dużej mierze przewoźnikom, którzy zaangażowali się w ewakuację. Zapewne jeszcze długo będzie istnieć taka potrzeba. Przewoźników na dłuższą metę nie będzie stać na to, by we własnym zakresie organizować przejazdy” – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, Jakub Majewski z Fundacji ProKolej.
Dopłaty dla przewoźników. Jak będzie wyglądać pomoc rządu?
Z projektu ustawy Ministerstwa Infrastruktury wynika, że na dopłaty mogą liczyć m.in. przewoźnicy, którzy organizują pociągi specjalne w rejony przygraniczne. Ma to być 68 zł do 1 km przejechanego przez pociąg i 5 zł do dodatkowego wagonu dołączonego do regularnego składu. Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Pomocy Ukrainie.
W projekcie jest również mowa o tym, czego przewoźnicy oczekują już teraz, czyli np. zwolnienie od pobierania opłat za dostęp do torów w przypadku humanitarnych pociągów towarowych. W regulacjach jest też obietnica refinansowania wydatków na remont linii kolejowych do granicy z Ukrainą.
Spółki przewozowe będą też mogły liczyć na finansowe rekompensaty z tytułu spadku przychodów po wprowadzeniu darmowych przejazdów dla wszystkich obywateli Ukrainy, także tych przebywających w Polsce od wielu lat. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna – ustawa, według rządu, powinna być przyjęta w najbliższych dniach.
Dane z niedzieli. 13 marca wskazują, że od 24 lutego Straż Graniczna odprawiła na przejściach granicznych 1,720 mln uchodźców.
