Przewoźnicy, którzy uruchamiają pociągi dla uchodźców mogą liczyć na dopłaty. Jest projekt ustawy. Kto może liczyć na pomoc rządu?

Justyna Madan
Justyna Madan
Nowy projekt ustawy Ministerstwa Infrastruktury zakłada, że przewoźnicy, którzy uruchamiają pociągi dla uchodźców mogą liczyć na dopłaty
Nowy projekt ustawy Ministerstwa Infrastruktury zakłada, że przewoźnicy, którzy uruchamiają pociągi dla uchodźców mogą liczyć na dopłaty pawel dubiel / polska press
Ukraińcy mogą obecnie jeździć w Polsce pociągami za darmo. Możliwości przejazdów jest też więcej, a wszystko po to, aby osoby uciekające przed wojną mogły, po przekroczeniu granicy ukraińsko-polskiej, przemieścić się w głąb kraju lub poza jego granice dalej na Zachód. Z opublikowanego w piątek projektu ustawy Ministerstwa Infrastruktury wynika, że przewoźnicy, którzy organizują specjalne pociągi w rejonach graniczących z Ukrainą, mogą liczyć na dopłaty.

Resort infrastruktury szykuje ustawę, która ułatwi transport uchodźców. Będą to m.in. rządowe dopłaty do pociągów humanitarnych - podaje Dziennik Gazeta Prawna. W planach są również rekompensaty w związku ze spadkami przychodów po wprowadzeniu darmowych przejazdów dla obywateli Ukrainy.

Projekt ustawy oraz idące wraz z nim dopłaty ma być pomocą dla przewoźników, którzy organizują (i chcą nadal to robić) transport dla uchodźców z Ukrainy, ale potrzebują w tym zakresie wsparcia. Mowa m.in. o dopłatach do pociągów humanitarnych i zwolnieniu z opłat za dostęp do torów.

„Przez Polskę do naszych miast i dalej na zachód – w dużej mierze koleją – przejeżdżają tysiące uciekinierów. Korzystają zarówno z regularnych, wydłużanych pociągów, jak i ze specjalnych, które wyruszają z miejscowości przy granicy z Ukrainą. Z Przemyśla, Hrubieszowa czy Chełma” - podaje dziennik GP.

Będzie pomoc dla przewoźników?

Uchodźcy z Ukrainy mogą obecnie wieloma pociągami pojechać za darmo. Ponadto PKP Intercity uruchomiła ok. 100 specjalnych pociągów, a kolejne 100 przewoźnicy regionalni. Wszystko po to, aby osoby uciekające przed wojną mogły bezpiecznie i jak najszybciej wyruszyć w głąb kraju lub dalej na zachód Europy.

"Ustawa pomoże w dużej mierze przewoźnikom, którzy zaangażowali się w ewakuację. Zapewne jeszcze długo będzie istnieć taka potrzeba. Przewoźników na dłuższą metę nie będzie stać na to, by we własnym zakresie organizować przejazdy” – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, Jakub Majewski z Fundacji ProKolej.

Dopłaty dla przewoźników. Jak będzie wyglądać pomoc rządu?

Z projektu ustawy Ministerstwa Infrastruktury wynika, że na dopłaty mogą liczyć m.in. przewoźnicy, którzy organizują pociągi specjalne w rejony przygraniczne. Ma to być 68 zł do 1 km przejechanego przez pociąg i 5 zł do dodatkowego wagonu dołączonego do regularnego składu. Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Pomocy Ukrainie.

W projekcie jest również mowa o tym, czego przewoźnicy oczekują już teraz, czyli np. zwolnienie od pobierania opłat za dostęp do torów w przypadku humanitarnych pociągów towarowych. W regulacjach jest też obietnica refinansowania wydatków na remont linii kolejowych do granicy z Ukrainą.

Spółki przewozowe będą też mogły liczyć na finansowe rekompensaty z tytułu spadku przychodów po wprowadzeniu darmowych przejazdów dla wszystkich obywateli Ukrainy, także tych przebywających w Polsce od wielu lat. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna – ustawa, według rządu, powinna być przyjęta w najbliższych dniach.

Dane z niedzieli. 13 marca wskazują, że od 24 lutego Straż Graniczna odprawiła na przejściach granicznych 1,720 mln uchodźców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu