Przyszłość magazynów energii. Jak nie marnować źródeł odnawialnych

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Przyszłość fotowoltaiki to nie tylko panele słoneczne. Równie ważne są magazyny pozyskanej energii, które zapobiegają jej zmarnowaniu
Przyszłość fotowoltaiki to nie tylko panele słoneczne. Równie ważne są magazyny pozyskanej energii, które zapobiegają jej zmarnowaniu Getty Images
Coraz powszechniej mówi się w kontekście OZE o magazynach energii. Firmy energetyczne jasno deklarują, że przyszłość fotowoltaiki może być tylko i wyłącznie powiązana z magazynowaniem energii. Bez magazynów, energia wytwarzana przez źródła odnawialne po prostu marnieje i traci się.

Coraz więcej ofert sprzedaży paneli fotowoltaicznych przygotowywana jest w pakiecie z przydomowymi magazynami energii. Jeszcze trzy lata temu nie do pomyślenia była taka oferta. Dziś to standard. Co to są przydomowe magazyny energii? I ile kosztują?

Magazynem energii nazywa się urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii, przyłączonych do sieci i mających zdolność do dostawy energii elektrycznej do sieci. Inaczej to akumulatory, w których energia elektryczna jest przetwarzana elektrochemicznie. Obecnie najczęściej stosuje się do tego celu akumulatory litowo-jonowe, które charakteryzują się stosunkowo niewielką wagą i długą żywotnością. Na rynku cena za taki magazyn waha się od 25 tys. Złotych do 100 tyś. Zł.

Eksperci zajmujący się odnawialnymi źródłami energii są przekonani, że magazyny energii to przyszłość dla prosumentów, jak również dużych wytwórców energii z OZE. Magazyn energii zainstalowany przy domu uelastyczniłby produkcję tej energii. Dla przykładu: Kiedy świeci słońce i instalacja fotowoltaiczna współpracuje z magazynem energii, wówczas daje nam to możliwość wykorzystania tej energii wieczorem. Dziś bez magazynów system jest niepełny. Producent energii oddaje ją bezpośrednio do sieci, która jest naturalnym magazynem dla tej mikroinstalacji, ale ma ona ograniczenia.

Drogocenne magazyny energii

Pamiętamy doskonale ostatnie słoneczne dni, kiedy Polskie Sieci Elektroenergetyczne musiały ze względu na skalę nadpodaży energii elektrycznej przekraczającą 3000 MW w celu zbilansowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego poleciły redukcję generacji źródeł OZE – mówiąc krótko za dużo było energii z OZE i trzeba było ją wyłączyć, by nie przeciążyć sieci. Dlatego magazyny energii stają się coraz bardziej cenne, by móc nadal rozwijać sektor fotowoltaiki w Polsce.

Ale nie tylko prywatni wytwórcy energii, jakim są prosumenci, ale i największe firmy energetyczne w Polsce, myślą czy już realizują projekty z wieloskalowymi magazynami energii. Dobrym przykładem jest Grupa PGE, która pracuje nad budową największego w Polsce i Europie magazynu energii. Powstanie on przy Elektrowni Szczytowo-pompowej w Żarnowcu. Jego moc będzie nie mniejsza niż 200 MV a pojemność powyżej 820 MWh. Co więcej, Grupa PGE prawdopodobnie zacznie budować kolejny magazyn energii wraz z nową Elektrownią szczytowo-pompową w Młotach (woj. Dolnośląskie).

"Mój Prąd" wsparciem dla fotowoltaiki

Kolejna spółka energetyczna Tauron również zapowiedziała budowę Elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 700 MW. Ma powstać nad Jeziorem Rożnowskim w Rożnowie (Małopolskie). Taka elektrownia jest w stanie pracować z pełną mocą 700 MW przez 5 godzin. Co pokazuje, że projekty magazynowania energii są naprawdę oczkiem w głowie w strategiach firm energetycznych w Polsce.

W ramach programu „Mój Prąd” będzie można oprócz dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej uzyskać wsparcie na dodatkowe elementy, tworzące bardziej efektywny zestaw domowej instalacji fotowoltaicznej, umożliwiający magazynowanie wytworzonej energii (w bateriach lub cieple). Na magazyn energii można uzyskać aż 7,5 tys. Zł dofinansowania. Dlatego jeśli jesteś prosumentem, warto zainteresować się magazynem energii. Wtedy naprawdę nie zmarnuje się wytworzony przez panele prąd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu