Rada Przedsiębiorczości napisała do premiera apel o wdrożenie rozwiązań, które zapobiegną zagrożeniu utraty należnych Polsce środków finansowych w ramach KPO.
Rada Przedsiębiorczości domaga się działań w celu przyspieszenia realizacji KPO
"Wdrażanie Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) jest opóźnione o ponad dwa lata. Przyczyna takiego stanu rzeczy nie leży po stronie rządu kierowanego przez Pana Premiera. Nie zmienia to faktu, że wszystkie reformy i inwestycje finansowane ze środków KPO muszą zakończyć się do 31 sierpnia 2026 roku. Mamy więc bardzo mało czasu na właściwe wydatkowanie niemal 60 mld euro, które mają być akceleratorem rozwoju polskiej gospodarki. W naszej ocenie, w związku z opóźnieniem o którym mowa powyżej, bez podjęcia stosownych działań możliwe będzie wykorzystanie tylko części środków przyznanych Polsce w ramach KPO" - czytamy w apelu.
Rada apeluje też m.in. o maksymalne uproszczenie procedur aplikowania o środki
Autorzy apelu postulują wydłużenie terminu rozliczania, na poziomie krajowym, projektów finansowanych ze środków KPO o okres opóźnienia we wdrażaniu Planu, a także domagają się uproszczenia procedur aplikowania o środki z KPO.
Dodatkowo w apelu zauważono, że konieczne jest zapewnienie odpowiedniego finansowania wkładu własnego przedsiębiorców.
"(...) wraz z wdrażaniem KPO, niejako równolegle, realizowane są projekty finansowane w ramach Polityki Spójności. W praktyce oznacza to, że podmioty zainteresowane realizacją przedsięwzięć finansowanych z programów unijnych muszą w krótkim okresie wygospodarować duże środki finansowe na wkład własny – kumulacja czasowa (opóźnienia we wdrażaniu KPO i Polityki Spójności) i projektowa (dużo konkursów o podobnym zakresie przedmiotowym w niedługich odstępach czasu). Przedsiębiorcy nie dysponują wolnymi środkami finansowymi w takim wymiarze, aby możliwe było odpowiednie „obsłużenie” KPO w zakresie wkładu własnego. W związku z tym, konieczne jest podjęcie określonych działań w tym obszarze, aby zapewnić odpowiednie finansowanie wkładu własnego przedsiębiorców" - napisali autorzy apelu.
Zdaniem sygnatariuszy apelu, bez podjęcia stosownych działań możliwe będzie wykorzystanie tylko części środków przyznanych Polsce w ramach KPO, co przełoży się negatywnie zarówno na kondycję polskiej gospodarki, jak i na postrzeganie rządu.
Rada Przedsiębiorczości reprezentuje blisko 330 tys. pracodawców zatrudniających ponad 8 mln pracowników. Przewodnictwo w radzie jest kadencyjne. Aktualnie przewodniczy jej Związek Banków Polskich. Członkowie to: ABSL, Business Centre Club, Federacja Przedsiębiorców Polskich, Konfederacja Lewiatan, Krajowa Izba Gospodarcza, Polska Rada Biznesu, Pracodawcy RP, Związek Banków Polskich, Związek Rzemiosła Polskiego.
