- Dobiega końca sprawa wywołana odpowiedzią wiceminister Anity Sowińskiej na interpelację poselską dotyczącą wywozu śmieci.
- Przedsiębiorcy zajmujący się odbiorem odpadów nadal mają szansę konkurować. Wygląda na to, że w odpowiedzi na pytania posła zgubił się jeden przepis.
- Oto jednoznaczne stanowisko resortu Klimatu: „nie ma możliwości zorganizowania odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości bez zamówienia publicznego”.
Gdyby ograniczyć interpretację obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących wywozu śmierci do tego, co odpowiedziała podsekretarz stanu posłowi Włodzimierza Tomaszewskiego, można by było uznać, że to już definitywnie koniec organizacji przetargów przez samorządy na odbiór odpadów. Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta.
Interpretacja poselska dotyczyła tego, czy samorządy mają prawo same odbierać odpady komunalne
Poseł Włodzimierz Tomaszewski zapytał resort Klimatu m.in. o to: czy samorządowe zakłady budżetowe zgodnie z obowiązującymi przepisami mają prawo samodzielnie wykonywać usługi odbioru odpadów komunalnych? Był ciekaw także: czy powołanie spółki komunalnej na gruncie obowiązujących przepisów to jedyna możliwość, dzięki której samorządy mogą odbierać odpady komunalne z wykorzystaniem posiadanych zasobów?
Odpowiedź ministerstwa wprawiła w osłupienie część branży zajmującej się gospodarką odpadami. Mec. Maciej Kiełbus, wspólnik w Ziemski&Partners Kancelaria Prawna Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp.k. alarmował, że może ona oznaczać koniec przetargów. O końcu przetargów na wywóz śmieci napisała też Strefa Biznesu.
Co odpowiedziała wiceminister w odpowiedzi na interpelację
Wiceminister Anita Sowińska w odpowiedzi na interpelację poselską stwierdziła bowiem, że „zgodnie z art. 6c ust. 1 ww. ustawy (chodzi o Ustawę z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach), gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Biorąc pod uwagę powyższe i odpowiadając na pytania nr 1 i 2 - gmina może realizować obowiązki samodzielnie (pracownicy urzędu gminy), poprzez własne jednostki organizacyjne (zakład budżetowy, jednostka budżetowa), powołać spółkę komunalną czy powierzyć innym podmiotom. Natomiast odstępstwo od opisanych powyżej zasad ogólnych dotyczy organizacji odbierania odpadów komunalnych przez gminę od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy.”
Zgubił się przepis mówiący o obowiązku udzielenia zamówienia publicznego
Prawnik Maciej Kiełbus wychwycił, że w odpowiedzi na interpelację zabrakło przytoczenia przepisu mówiącego o obowiązku udzieleniu zamówienia publicznego na odbiór odpadów od właścicieli nieruchomości zamieszkałych.
Postanowiliśmy wyjaśnić sprawę i wysłaliśmy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska prośbę o udzielenie odpowiedzi na pytanie: czy w obecnej interpretacji przepisów odbiór odpadów z nieruchomości zamieszkałych nie musi odbywać się w trybie zamówieniowym?
Oto aktualne stanowisko resortu. Odpowiedź przytaczamy w całości:
„W odpowiedzi udzielonej na ww. interpelację, wskazano, że ustawa z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2024 r. poz. 399) reguluje ramy gospodarowania odpadami komunalnymi przez gminy i ich związki. Natomiast sposób zorganizowania odbioru i zagospodarowania tych odpadów odbywa się na ogólnych zasadach określonych w ustawie o gospodarce komunalnej (Dz. U. z 2021 poz. 679) z uwzględnieniem przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 1320).– czytamy w stanowisku resortu.
„Zgodnie z art. 6d ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach: Wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest obowiązany udzielić zamówienia publicznego na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, albo zamówienia publicznego na odbieranie i zagospodarowanie tych odpadów” – przypomina ministerstwo.
„W związku z tym należy stwierdzić, że nie ma możliwości zorganizowania odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości bez zamówienia publicznego” – podkreśla resort Klimatu w odpowiedzi wysłanej do Strefy Biznesu.
„Natomiast szczegóły związane z udzieleniem tego typu zamówienia są wskazane w ustawie o gospodarce komunalnej i ustawie – Prawo zamówień publicznych. Można tutaj zwrócić uwagę na specjalny sposób udzielania zamówienia publicznego tzw. in-house, przewidziany w ustawie – Prawo zamówień publicznych. Polega na udzieleniu zamówienia przez zamawiającego publicznego, np. innej osobie prawnej kontrolowanej przez tego zamawiającego, jeżeli spełnione są określone warunki” – czytamy dalej.
„Ponadto, jeżeli przedmiotem umowy jest wyłącznie zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości albo powierzenie prowadzenia PSZOK – do wyboru formy, w jakiej następuje powierzenie wykonywania tych zadań, mają zastosowanie ogólne przepisy zawarte w ustawie z dnia 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej” – dodaje Wydział Komunikacji Medialnej
Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?