Restrukturyzacja – sposób na odzyskanie stabilności i wyjście przedsiębiorstwa z kryzysu

Materiał informacyjny PF Restrukturyzacje

Każde przedsiębiorstwo może napotkać trudności finansowe – bez względu na branżę, skalę działalności czy doświadczenie. Gdy problemy te zaczynają się nawarstwiać, a zaległości wobec wierzycieli rosną, kluczowe jest znalezienie drogi wyjścia z kryzysu, zanim sytuacja stanie się nieodwracalna. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na odzyskanie stabilności i zaufania jest restrukturyzacja. Wbrew pozorom nie jest to proces zarezerwowany wyłącznie dla firm w skrajnie złej kondycji. Dobrze przeprowadzona restrukturyzacja to narzędzie, które może pozwolić na odzyskanie równowagi i zabezpieczenie przyszłości firmy – wskazują kwalifikowani doradcy restrukturyzacyjni - Jacek Pietrzela oraz Mateusz Pyka z PF Restrukturyzacje.

Co to jest postępowanie restrukturyzacyjne?

Postępowanie restrukturyzacyjne jest procesem w założeniu prowadzącym do zawarcia porozumienia z wierzycielami, tzw. układu, w którym określane są na nowo zasady spłaty zaległych zobowiązań osoby restrukturyzowanej, nazywanej dłużnikiem. Porozumienie to z jednej strony ma uwzględniać interesy wszystkich wierzycieli, którzy w ramach realizacji układu mają otrzymać należne im środki co najmniej w części. Dzięki temu przedsiębiorca, może uzyskać czas na spłatę zaległości, jednocześnie reorganizując swoją działalność i stabilizując finanse. To krok, który pozwala na odbudowanie zaufania i wprowadzenie nowych zasad spłaty zobowiązań.

Prawo do skorzystania z możliwości otwarcia restrukturyzacji przysługuje przedsiębiorcom, spółkom z o. o. i spółkom akcyjnym, mimo nieprowadzenia przez nie działalności gospodarczej, a także wspólnikom spółek osobowych odpowiadającym za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem.

Restrukturyzacja nie tylko chroni dłużnika przed upadłością, ale także daje wierzycielom szansę na odzyskanie należnych im środków, choć często w zmienionej formie.

Rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych

Polskie prawo przewiduje kilka różnych rodzajów postępowań restrukturyzacyjnych, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie optymalnego rozwiązania do sytuacji przedsiębiorstwa. Wyróżniamy następujące rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych:

  1. Postępowanie o zatwierdzenie układu, w którym dokonano obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego,

  2. Postępowanie o zatwierdzenie układu bez obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego,

  3. Przyspieszone postępowanie układowe,

  4. Postępowanie układowe,

  5. Postępowanie sanacyjne.

Obecnie, postępowanie o zatwierdzenie układu, w którym dokonano obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego, stanowi ponad 90% wszystkich prowadzonych w Polsce postępowań restrukturyzacyjnych. Kluczową zaletą tego rozwiązania, które daje temu postępowaniu zdecydowaną przewagę nad resztą postępowań restrukturyzacyjnych, jest możliwość uzyskania ochrony przed postępowaniami egzekucyjnymi w bardzo krótkim czasie.

Otwarcie postępowania o zatwierdzenie układu następuje w momencie dokonania obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego w Krajowym Rejestrze Zadłużonych. Istnieje również możliwość otwarcia tego postępowania bez dokonania takiego obwieszczenia.

Zasady, o których dłużnik musi pamiętać

Istnieją trzy kluczowe zasady, których dłużnik musi przestrzegać w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego oraz jego współpracy z nadzorcą układu.

  1. Pierwszym i najważniejszym obowiązkiem klienta jest przedstawianie informacji zgodnych z prawdą. Jest to podstawowa zasada, aby przedłożone dane na temat stanu majątku przedsiębiorstwa, jego zabezpieczenia, zadłużenia i wszelkich zobowiązaniach, były prawdziwe, by nic nie zostało zatajone. Wszystkie dokumenty są weryfikowane w trakcie postępowania. Zatajenie informacji bądź podawanie nieprawdziwych danych, będzie skutkować umorzeniem postępowania restrukturyzacyjnego.

  2. Drugim obowiązkiem dłużnika jest pozyskiwanie zgody nadzorcy układu na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu. Po otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu, nadzorca układu sprawuje pieczę nad czynnościami dłużnika dotyczącymi jego majątku. Ma to na celu zabezpieczenie interesu wierzycieli. Od tego momentu dłużnik musi zdawać sobie sprawę, że ma istotne ograniczenia w zarządzaniu firmą. Jeżeli zamierza podjąć czynności przekraczające zwykły zarząd, na przykład rozważa sprzedaż nieruchomości należącej do przedsiębiorstwa, musi uzyskać zgodę nadzorcy układu.

  3. Trzecią ważną zasadą, jest regulowanie bieżących zobowiązań. Jest to obowiązek, o którym dłużnicy niestety często zapominają. Po otwarciu postępowania o zatwierdzenie układu, nie opłacają bieżących składek do ZUS, czy zaległości do Urzędu Skarbowego, a to prosta droga do umorzenia restrukturyzacji.

Dużym atutem w postępowaniu o zatwierdzenie układu jest fakt, że po ukazaniu się obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, zawieszeniu ulegają wszelkie postępowania egzekucyjne skierowane do majątku dłużnika. Co więcej, z momentem otwarcia postępowania o zatwierdzenie układu, niedopuszczalnym jest wszczęcie egzekucji przeciwko dłużnikowi oraz wykonanie postanowienia lub zarządzenia o zabezpieczeniu roszczenia wierzyciela.

Jak wygląda postępowanie o zatwierdzenie układu?

Postępowanie o zatwierdzenie układu, z mocy ustawy, trwa trzy miesiące. To ustawodawca narzucił czas trwania postępowania i nie ulega ono przedłużeniu.

W postępowaniu restrukturyzacyjnym o zawarcie układu, dłużnik może przedstawić propozycje układowe, czyli koncepcje spłaty swoich zobowiązań w przyszłości. W praktyce wygląda to tak, że przedstawia swoje propozycje nadzorcy układu.

Dłużnik do ostatniego dnia prowadzenia postępowania może prowadzić negocjacje z wierzycielami i modyfikować propozycje układowe. Trzeba do tego jednak podejść rozsądnie. Jeżeli dłużnik w ostatnich dniach postępowania zmieni propozycje, może dojść do sytuacji, że układ nie zostanie przegłosowany, gdyż wierzyciele nie będą mieli odpowiedniego czasu na przeanalizowanie nowej propozycji. W takiej sytuacji głosowanie może być fizycznie niemożliwe, gdyż dana instytucja, na przykład bank, ma swoje procedury i propozycja układu musi przejść wewnętrzną weryfikację.

Nasza rola jako nadzorcy układu

Jako PF Restrukturyzacje specjalizujemy się w restrukturyzacji przedsiębiorstw, pełniąc funkcję nadzorcy układu. Wspieramy dłużników na każdym etapie postępowania, pomagając im w opracowaniu propozycji układowych, które mogą zostać zaakceptowane przez wierzycieli. Uzgodnione z dłużnikiem propozycje układowe przesyłamy wierzycielom na kartach do głosowania.

W naszej pracy kierujemy się przede wszystkim transparentnością działań. Przed otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego przeprowadzamy konsultacje z dłużnikami, by wybrać optymalne rozwiązanie. Staramy się dobrać narzędzia restrukturyzacyjne tak, aby przedsiębiorstwo dłużnika pozostało w niezmienionej formie, a interesy wierzycieli zostały poszanowane. To co nas zdecydowanie wyróżnia na rynku to fakt, że do każdego dłużnika podchodzimy indywidualnie i poświęcamy wystarczająco czasu, by miał świadomość skutków wynikających z restrukturyzacji.

Jeśli Twoja firma boryka się z problemami finansowymi, nie czekaj, aż sytuacja się pogorszy. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci przejść przez proces restrukturyzacji, odzyskać stabilność i zapewnić firmie przyszłość.

Jacek Pietrzela – radca prawny, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny, prezes zarządu PF Restrukturyzacje

Mateusz Pyka – radca prawny, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny, członek zarządu PF Restrukturyzacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu