Rodzice obawiają się powrotu dzieci do szkół. Co trzeci chce specjalnych lekcji na temat dostosowania uczniów do nowej normalności

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Co piąty badany rodzic zgłosił, że jego dziecko stresuje się tym, jak będą wyglądać codzienne kontakty z rówieśnikami. Tyle samo badanych dostrzegło, że uczniowie obawiają się bardziej wnikliwego sprawdzania ich wiedzy przez nauczycieli. W nowym roku szkolnym spodziewają się większej liczby klasówek, kartkówek i odpytywania.
Co piąty badany rodzic zgłosił, że jego dziecko stresuje się tym, jak będą wyglądać codzienne kontakty z rówieśnikami. Tyle samo badanych dostrzegło, że uczniowie obawiają się bardziej wnikliwego sprawdzania ich wiedzy przez nauczycieli. W nowym roku szkolnym spodziewają się większej liczby klasówek, kartkówek i odpytywania. Mariusz Kapała / Polska Press
Rodzice boją się czwartej fali COVID i jej skutków, nie mają też pewności czy po roku nauki głównie zdalnej ich dzieci potrafią się odpowiednio, a zwłaszcza bezpiecznie, znaleźć w nowej rzeczywistości. Swoje lęki zgłaszają też dzieci. Czy uda się nawiązać lub odnowić dobre relacje koleżeńskie? Jak to będzie przy tradycyjnym sprawdzaniu wiedzy przez nauczycieli - to bardziej suurowe i dokładniejsze niż zdalna kontrola postępów w nauce?

Powrót do szkolnych ławek po długim okresie nauki zdalnej rodzi szereg obaw, lęków i niepewności zarówno ze strony dzieci, jak i rodziców.

Nastroje dzieci i rodziców przed pierwszym dzwonkiem

Jak wynika z badania SW Research na zlecenie Empiku, choć rodzice pozytywnie oceniają przejście z nauki zdalnej na stacjonarną, to wciąż mocno niepokoi ich możliwość ponownego lockdownu i zamknięcia szkół. Swoje obawy zgłaszają też dzieci. Do najczęściej wymienianych zalicza się niepewność co do ponownego nawiązania relacji koleżeńskich oraz lęk przed bardziej wnikliwym sprawdzaniem wiedzy przez nauczycieli.

Słodko-gorzki powrót do nauki

Mimo, że rodzice mówią o uldze i odczuwanym zadowoleniu związanym z powrotem dzieci do „normalnego” trybu nauki (48% wskazań w badaniu SW Research dla Empiku), to jednocześnie 40% respondentów przyznaje, że obawia się kolejnego lockdownu i ponownego zamknięcia podstawówek i liceów. Co czwarty rodzic martwi się także, jak jego dziecko poradzi sobie w nowym roku szkolnym po doświadczeniach z ostatnich miesięcy. Tylko 10% badanych wyraziło niezadowolenie z powodu powrotu uczniów do szkół, uważając tryb zdalny lub hybrydowy za lepsze rozwiązanie.

Rodzice zastanawiają się także, czy dzieci odnajdą się z powrotem w klasie, czy uda im się podtrzymać dotychczasowe przyjaźnie lub zawiązać nowe. Co piąty badany rodzic zgłosił, że jego dziecko stresuje się tym, jak będą wyglądać codzienne kontakty z rówieśnikami. Tyle samo badanych dostrzegło, że uczniowie obawiają się bardziej wnikliwego sprawdzania ich wiedzy przez nauczycieli. W nowym roku szkolnym spodziewają się większej liczby klasówek, kartkówek i odpytywania. 18% rodziców twierdzi też, że ich dzieci myślą niechętnie o powrocie do starej rutyny – wcześniejszego wstawania i nużących dojazdów.

Ramię w ramię z pedagogami

Tylko 4% rodziców uznało, że uczniowie nie potrzebują dodatkowego wsparcia w procesie ponownego adaptowania się w szkole. Większość (66%) twierdzi, że ogromną rolę mają tu do odegrania oni sami – konieczne będą regularne rozmowy z dzieckiem i otoczenie go wyjątkową troską.

Aż ⅓ badanych rodziców oczekiwałaby zaangażowania szkoły i nauczycieli w proces adaptacji do rzeczywistości szkolnej – na przykład poprzez organizowanie specjalnych lekcji poświęconych radzeniu sobie z emocjami i zmienną sytuacją. Natomiast aż ¼ respondentów stwierdziła, że dzieci powinny mieć dostęp do indywidualnych konsultacji z pedagogiem szkolnym lub psychologiem.

Niemal co trzeci rodzic (30%) uważa, że dużą pomocą dla uczniów byłby udział w warsztatach z ekspertami, np. w wersji online. W odpowiedzi na te oczekiwania, od 1 września Empik rusza z cyklem wirtualnych warsztatów skierowanych do dzieci i młodzieży. To w sumie 5 materiałów video z uznanymi ekspertami, którzy we wciągający sposób dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz wskazują, jak lepiej radzić sobie z nowymi wyzwaniami i potencjalnymi trudnościami związanymi z powrotem do szkoły. Psycholożki z portalu Zdrowa Głowa rozkładają na czynniki pierwsze lęk i strach – podpowiadają, skąd biorą się negatywne emocje i jak sobie z nimi radzić. Ceniony przez rodziców i dzieci Przemek Staroń – Nauczyciel Roku 2018 – swoje warsztaty poświęcił budowaniu trwałych i wartościowych relacji z innymi ludźmi. Zaś edukatorka Ela Pogoda wskazuje, jaki pozytywny wpływ na układ nerwowy dziecka może mieć mindfulness, praktyka koncentracji oraz joga. Wszystkie warsztaty dostępne będą na stronie www.empik.com/warsztaty.

Raźniej z rówieśnikami

Zdaniem 40% pytanych rodziców ich dzieci są podekscytowane, że znów codziennie będą widywać się z koleżankami i kolegami. Co trzeci badany przyznał również, że uczniowie po prostu cieszą się z powrotu do „starej” szkoły.
Nieco mniej rodziców (27%) zauważyło, że dziecko nie może doczekać się swoich ulubionych zajęć w trybie stacjonarnym, np. lekcji wychowania fizycznego.

Nauczyciele na medal

SW Research i Empik spytali rodziców także o to, jakimi cechami powinien charakteryzować się wymarzony, wspierający nauczyciel. Kluczową kwestią okazało się sprawiedliwe ocenianie wiedzy uczniów – tę umiejętność wskazało najwięcej badanych (40%). Ok. 30% respondentów ceni sobie także nauczycieli, którzy mają dobry kontakt z dziećmi i podchodzą do każdego z podopiecznych indywidualnie. Ponadto tyle samo rodziców przyznało, że ważne jest dla nich, aby nauczyciel posiadał dużą wiedzę ze swojej dziedziny i potrafił przekazywać ją w twórczy i pomysłowy sposób.

Z myślą o łagodzeniu negatywnych emocji i niwelowaniu lęków związanych z powrotem do szkoły, Empik przygotował nową serię warsztatów online z ekspertami – #wiemikropka dla dzieci i #klasaotwarta dla młodzieży, a także podcast z udziałem psychologów dla rodziców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu