Rozpoczęło się XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju

Zbigniew Biskupski AIP
Jerzy Cebula / Polska Press
We wtorek 5 września godz. 13.30 w krynickiej Pijalni rozpoczęło się XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. Zainaugurowała je Sesja Plenarna, której kluczową częścią jest debata "Niedokończona integracja, a aspiracje krajów europejskich”, w której uczestniczy prezydent Andrzej Duda. Krynickie Forum, największa tego typu konferencja w Europie Środkowej i Wschodnie potrwa trzy dni - do czwartku.

Andrzej Duda przyjął zaproszenie do debaty „Niedokończona integracja, a aspiracje krajów europejskich”, w której dyskutuje z Georgem Ivanowem, prezydentem Republiki Macedonii oraz z Giorgim Margwelaszwilim, prezydentem Gruzji.

W tej, otwierającej XXVII Forum Ekonomiczne, sesji plenarnej głowy trzech państw zastanawiają się, jak rysuje się przyszłość europejskiej integracji oraz w jaki sposób pogodzić interesy państw członkowskich z aspiracjami innych krajów europejskich.

Obejrzyj wideo:

Dwa lata temu podczas krynickiej konferencji, której motto brzmiało „Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości” Andrzej Duda również brał udział w otwierającej sesji plenarnej, razem z prezydentami: Chorwacji – Kolindą Grabarem-Kitarovićem i Macedonii – Gorgem Iwanowem. 

W 2017 roku Forum Ekonomiczne w Krynicy odbywa się pod hasłem „Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?”.

Jak co roku program Forum podzielony jest na bloki tematyczne. To m.in. makroekonomia, biznes i zarządzanie, energetyka, polityka międzynarodowa i regionalna, ochrona zdrowia i społeczeństwo oraz media.
Jednym z najważniejszych tematów zaplanowanych na tegoroczne Forum będą skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Poza wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii bieżący rok przebiega pod znakiem wyborów w takich krajach jak: Francja, Niemcy, Holandia, Norwegia i Czechy. Dlatego podczas tegorocznego forum trwać będą także dyskusje jak zmiany przywódców wpłyną na kształt stosunków międzynarodowych. Ale także o tym, jaka będzie Ameryka przez najbliższe cztery lata i jaki będzie to miało wpływ na politykę państw europejskich. Zatem – świat nowych liderów – jaki będzie?

Podobnie jak w latach poprzednich zostaną też przyznane nagrody Forum Ekonomicznego w kategoriach: Człowiek Roku i Firma Roku.

Według nieoficjalnych informacji podanych przez portal onet, Człowiekiem Roku 2017 zostanie premier Beata Szydło. W 2016 r. laureatem tej nagrody był premier Węgier Viktor Orban.

Gospodarka w centrum uwagi

Forum Ekonomiczne już po raz 27. skupia się na najważniejszych tematach dla polskiej i europejskiej gospodarki. Prezesi i członkowie zarządów największych firm m.in. z sektora paliwowego, przemysłu ciężkiego oraz banków potwierdzili udział na XXVII Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju (5-7 września).
Energetyczne trendy i regionalne rozwiązania, wyzwania dla polskiego sektora paliwowego, dylematy polityki energetycznej, problematyka czystej energii, kwestia dywersyfikacji dostaw – to tematy, o których rozmawiać będą paneliści specjalnej ścieżki „Forum Energetyczne”. Wśród potwierdzonych gości z sektora energetycznego są już m.in.: Piotr Dziwok, prezes Shell Polska, Filip Grzegorczyk, prezes TAURON Polska Energia, Wojciech Jasiński, prezes PKN Orlen, Marcin Jastrzębski, prezes Grupy LOTOS, Robert Ostrowski, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Filip Thon, prezes innogy Polska, Piotr Tutak, prezes EuRoPol GAZ.

Czy rozwijająca się współpraca gospodarcza pomiędzy Europą a Azją może przyczynić się do pogodzenia nieraz sprzecznych interesów? Na ten temat oraz m.in. o roli współczesnego państwa w kształtowaniu innowacyjnej gospodarki, doświadczeniach i wyzwaniach dyplomacji ekonomicznej oraz przyszłości kolei dużych prędkości rozmawiać będą: Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes KGHM Polska Miedź, Dariusz Blocher, prezes Budimexu, Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity, Maciej Libiszewski, prezes PKP Cargo, Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.
Swój udział w tegorocznym Forum Ekonomicznym potwierdzili także szefowie największych banków. Fuzje i przejęcia to naturalne zjawisko w zmieniających się warunkach rynkowych w różnych branżach. O tym, jak skutecznie dokonać konsolidacji, tak by przyniosła najlepsze efekty, dyskutować będzie m.in. Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego. Z kolei nad tym, czy Polska może stać się istotnym centrum FinTech Europy Środkowo-Wschodniej zastanawiał się będzie Tomasz Bogus, prezes Banku BGŻ BNP Paribas. Do Krynicy przyjadą również: Scott Solberg, członek zarządu HSBC Bank Polska i Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.

Krynica przyciąga polskich polityków

Wicepremierzy Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin, ministrowie Anna Zalewska i Elżbieta Rafalska, posłowie opozycji Kamila Gasiuk-Pihowicz, Barbara Dolniak i Rafał Trzaskowski, senator Grzegorz Napieralski, byli premierzy Leszek Miller i Jan Krzysztof Bielecki oraz wielu innych polskich polityków potwierdza udział w XXVII Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju (5-7 września).
Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju jest wydarzeniem, podczas którego trwają dyskusje o kluczowych problemach naszego regionu. Tam padają ważne deklaracje szefów i mistrzów rządów państw europejskich. W tym roku krynickie obrady odbędą się pod hasłem „Projekt Europa – jaki przepis na następne dekady?”. Blisko 200 paneli dyskusyjnych podzielonych jest na bloki tematyczne. To m.in. makroekonomia, biznes i zarządzanie, energetyka, polityka międzynarodowa i regionalna, ochrona zdrowia i społeczeństwo oraz media.

Udział w debatach XXVII Forum Ekonomicznego potwierdzają członkowie rządu i najważniejsi polscy politycy wszystkich ugrupowań. To m.in.: Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów, Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, Konrad Szymański i Bartosz Cichocki, wiceministrowie spraw zagranicznych, Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju oraz Jakub Skiba, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Wśród potwierdzonych polityków są także posłowie, m.in. Rafał Trzaskowski, Bogdan Rzońca, Kamila Gasiuk-Pihowicz, Arkadiusz Mularczyk, Jacek Protas, Barbara Dolniak oraz senatorowie: Grzegorz Napieralski i Kazimierz Wiatr oraz europoseł Zdzisław Krasnodębski.
Debatować podczas Forum Ekonomicznym będą także Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli oraz Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
W obradach krynickiego Forum wezmą także udział byli premierzy: Jan Krzysztof Bielecki i Leszek Miller.

Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Obrady są przygotowywane we współpracy z ponad 100 partnerami, wśród których znajdują się największe firmy swoich branż. Głównym partnerem Forum tradycyjnie jest Województwo Małopolskie.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu