Jedną z pierwszych ustaw, nad którą pracował będzie Sejm zaraz po wznowieniu obrad po wakacyjnej przerwie jest rządowa ustawa o rynku mocy.
Ma ona zapewnić dodatkowe wpływy ze sprzedaży energii w wysokości prawie 30 miliardów złotych potrzebnych do zmodernizowania linii przesyłowych.
Te od lat pozostają bez inwestycji i są w dośc opłakanym stanie, co wiadomo od dawna.
Teraz mamy się zrzucić - podobnie jak w przypadku dodatkowej opłaty paliwowej na remonty dróg lokalnych - na coś, co jest w normalnie zarządzanym państwie normalnym obowiązkiem rządu i na co są zagwarantowane pieniądze w jego budżecie. Nie mówiąc już o tym, że energię sprzedają nam prywatne firmy - co prawda z udziałem Skarbu państwa, ale jednak...
Dodatkowego smaczku całej sprawie dodaje to, że rząd PiS zablokował możliwość funkcjonowania w Polsce tzw. prosumentów, a więc możliwość produkcji i sprzedaży nadwyżek energii powstających w gospodarstwie domowym. Fachowcy wskazywali, że nie można do tego wykorzystać choćby ponad 6 mln dachów polskich prywatnych domów.
Poza aspektem czysto ekologicznym, taki system produkcji energii nie wymaga inwestowania w gigantyczne sieci przesyłowe, którymi prąd płynie setki kilometrów, bo energia wyprodukowana przez prosumenta - poza własnymi potrzebami - wykorzystywana jest lokalnie.
Zgodnie z rządowym projektem opłatę mocową będą płacili wszyscy tzw. końcowi odbiorcy energii, w tym gospodarstwa domowe oraz firmy.
W przypadku gospodarstw domowych wysokość opłaty mocowej będzie uzależniona od rocznego zużycia energii. Projekt przewiduje, że finalnie będą to dwie opłaty: standardowa oraz naliczana od ilości energii zużywanej w okresie godzin tzw. szczytu energetycznego.
Rząd wyliczył, że przeciętne gospodarstwo domowe zapłaci z tytułu opłaty mocowej za prąd dodatkowe 7 zł miesięcznie.
Ale to tylko obciążenie bezpośrednie. Ponieważ opłatą obciążone będą wszystkie firmy, jak zwykle podwyższy to koszt ich działalności, a w konsekwencji podwyższa one ceny wszystkich towarów i usług, czym pośrednio dodatkowo obciążą portfele konsumentów.
Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij
Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?