ZUS szykuje się na emerytów

Maciej Badowski AIP
Wnioski o świadczenie można składać na 30 dni przed osiągnięciem uprawnień.
Wnioski o świadczenie można składać na 30 dni przed osiągnięciem uprawnień. Łukasz Gdak
1 października wejdą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Z analizy resortu pracy wynika, że z uprawnienia tego skorzysta aż 82 proc. uprawnionych czyli w kolejce po emeryturę ustawi się 331,2 tys.

- Mówimy wyraźnie Polakom: przywrócenie tego wieku, jest wskazaniem minimalnego wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę- tłumaczyła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jednocześnie podkreśliła, że decyzja o przejściu na emeryturę jest indywidualnym wyborem, decyzją, która powinna uwzględniać sytuację zdrowotną, sytuację zawodową, oraz oczekiwania co do wysokości świadczeń, jakie można otrzymać. - Jest to wybór, który jest naszym osobistym wyborem. Nam zależałoby na tym, aby decyzja podejmowana była w pełni świadomie – dodała Rafalska.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podkreśla, że jest przygotowany do sprawnej obsługi przyszłych emerytów. Wnioski składane w związku z obniżeniem wieku emerytalnego to głównie wnioski pierwszorazowe, które są najbardziej pracochłonne w obsłudze. ZUS, świadom spiętrzenia się wniosków o emeryturę w ostatnich trzech miesiącach tego roku prowadzi przygotowania, które mają zapewnić prawidłową i terminową realizację zadań związanych ze zmianami w systemie emerytalnym. W związku z przywróceniem wieku emerytalnego 1 października 2017 r. we wszystkich swoich jednostkach ZUS powołał prawie 600 doradców emerytalnych. Jest to specjalna stała usługa doradcza, polegająca na udzielaniu informacji o warunkach, które należy spełnić, aby uzyskać świadczenie emerytalne.

- Dołożyliśmy wszelkich starań do tego, aby do stosowania tej ustawy przygotować się na najwyższym poziomie organizacyjnym, prawnym, oraz finansowym, a przede wszystkim zindywidualizowanym. Konkludując, czekamy na naszych upragnionych i ich wnioski- podsumowała prezes ZUS, Gertruda Uścińska.

Aby usprawnić składanie wniosków, Poczta Polska w swoich placówkach udostępni konsultantom ZUS swoje stanowiska. Będzie można tam składać wnioski i uzyskać informacje. Ponadto w placówkach pocztowych będą się znajdować wnioski o emeryturę oraz materiały informacyjne.

- Jesteśmy głównym dostarczycielem emerytur do domów Polaków. Dzisiaj podpisujemy kolejną umowę, która rozszerza naszą współprace z ZUS-em. Ta umowa wpisuje się w strategię funkcjonowania naszej firmy, która zakłada służenie obywatelowi oraz bliskie związki z państwem polskim- tłumaczył Przemysław Sypniewski, prezes poczty polskiej S.A.

Wnioski o świadczenie można składać na 30 dni przed osiągnięciem uprawnień. Jednak, jak podkreślają przedstawiciele ZUS- nie warto śpieszyć się z decyzją o przejściu na emeryturę, jednocześnie podkreślają, że powinna to być indywidualna decyzja każdej uprawnionej osoby. Z ankiet ZUS wynika, że na rynku pracy, pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, chce pozostać około 20 proc. uprawnionych do świadczenia.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Kolejki wkrótce pojawią się też w ZUS-ach. Ponad 330 tys. osób będzie składać wnioski o emeryturę

To juz ostatnie miesiące, w których swobodnie zrobimy zakupy w niedzielę. A po nowym roku?

- To co nastąpi 1 października 2017 roku, to nie jest mechaniczne przywrócenie wieku emerytalnego, obowiązującego do końca 2012 roku. To jest również zmiana filozofii podejścia do wieku emerytalnego- mówił Marcin Zieleniecki, podsekretarz stanu w MRPiPS. - Wiek emerytalny, który będzie obowiązywał od 1 października traktujemy jako minimalny wiek emerytalny. Wiek po przekroczeniu którego ubezpieczony ma prawo podjęcia decyzji o przejściu na emeryturę. Skorzystanie z tego prawa zależy od indywidualnej decyzji samego ubezpieczonego i jest to decyzja uwarunkowana wieloma okolicznościami. Każdy ubezpieczony musi przeprowadzić indywidualny bilans korzyści i start związanych z decyzją co do momentu przejścia na emeryturę- podsumowuje Zieleniecki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu