W kolejkach po emerytury 1 października stanie ponad 330 tysięcy Polaków

Zbigniew Biskupski AIP
Adam Guz/Polska Press
Już tylko dwa miesiące dzielą nas od przywrócenia prawa do emerytury w wieku 60. lat dla kobiet oraz 65. dla mężczyzn. Z analizy resortu pracy wynika, że z uprawnienia tego skorzysta aż 82 proc. uprawnionych czyli w kolejce po emeryturę od razu ustawi się 331,2 tys. osób, w tym Ci, którym gdyby nie podwyższono wieku emerytalnego listonosz prznosiłby emeryturę od dwóch lat.

Na ostatnim swoim cotygodniowym posiedzeniu Rada Ministrów wysłuchała informacji na temat stanu przygotowania i wprowadzenia zmian w systemie emerytalnym związanych z obniżeniem wieku emerytalnego przygotowanej przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Wynika z niej, że potencjalni emeryci nie przestraszyli się ostrzeżeń, iż jeśli przejdą od razu na emeryturę, to dostawać będą niewielkie pieniądze i masowo chcą skorzystać z nowego prawa.

Już 1 października wejdą w życie przepisy przywracające wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Rada Ministrów wysłuchała związanej z tym informacji minister Elżbiety Rafalskiej o stanie przygotowań i wprowadzenia zmian w systemie emerytalnym.

 
Z informacji przedstawionej przez minister Elżbietę Rafalską wynika, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do sprawnej obsługi  osób chcących przejść na emeryturę. Warto podkreślić, że wnioski składane w związku z obniżeniem wieku emerytalnego to głównie wnioski pierwszorazowe, które są najbardziej pracochłonne w obsłudze.

Doradcy emerytalni w akcji

ZUS, świadom spiętrzenia się wniosków o emeryturę w ostatnich trzech miesiącach tego roku prowadzi przygotowania, które mają zapewnić prawidłową i terminową realizację zadań związanych ze zmianami w systemie emerytalnym.
 
W związku z przywróceniem wieku emerytalnego 1 października 2017 r. e wszystkich swoich jednostkach ZUS powołał prawie 600 doradców emerytalnych. Jest to specjalna stała usługa doradcza,  polegająca na udzielaniu informacji o warunkach, które należy spełnić, aby uzyskać świadczenie emerytalne.

Doradcy emerytalni pomagają także w wyborze optymalnego rozwiązania dotyczącego przysługującego świadczenia, a także wyliczają prognozowaną emeryturę. Służą pomocą od 3 lipca. Poza obsługą bezpośrednią w placówkach ZUS, informacji udzielają także konsultanci z Centrum Obsługi Telefonicznej.

Do 11 sierpnia br. średnio doradca obsłużył 511 klientów i wykonał 348 obliczeń w kalkulatorze.
 

Pół miliona powiadomień do korzystających z przywrócenia wieku emerytalnego

W ramach przygotowań do przywrócenia wieku emerytalnego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał prawie 500 tys. powiadomień do osób, które 1 października br. będą miały ustalone prawo do emerytury. Wysyłka była prowadzona od 14 do 31 lipca. ZUS udostępnił odpowiednie informacje na stronie internetowej. Przygotował również ulotki, broszury, plakaty czy krótkie komunikaty informacyjne. Przeprowadził ponadto tematyczne szkolenia. Zagadnienia dotyczące obniżonego wieku emerytalnego były również szeroko prezentowane w prasie ogólnokrajowej i lokalnej.
 
ZUS dostosowuje też system informatyczny do nowych warunków związanych z przywróceniem wieku emerytalnego. Obecnie trwają testy oprogramowania.
 
Aby zabezpieczyć sprawną obsługę wniosków emerytalnych, ZUS podjął także działania przygotowawcze o charakterze kadrowym i organizacyjnym. Ponadstandardowy wpływ wniosków będzie rodził potrzebę zapewnienia odpowiedniej liczby pracowników.

Do obsługi wniosków o emeryturę składanych w związku z przywróceniem wieku emerytalnego zostanie delegowanych blisko 9 tys. osób obsługujących aktualnie sprawy emerytalne.

W razie konieczności liczba delegowanych pracowników zostanie zwiększona w taki sposób, aby cała akcja mogła zostać zrealizowana sprawnie, terminowo, w sposób najbardziej komfortowy dla klientów, a jednocześnie najmniej obciążający dla pracowników ZUS – z poszanowaniem przepisów dotyczących czasu pracy oraz zasad wynagradzania za pracę w czasie ponadnormatywnym, zapewnia minister Elżbieta Rafalska.
 

Kiedy złożyć wniosek e emeryturę w związku z przywróceniem wieku emerytalnego

Jeśli skończyłaś 60 lat lub skończyłeś 65 lat i chcesz otrzymywać emeryturę od 1 października 2017 r. złóż wniosek we wrześniu lub w październiku 2017 r. Jeśli złożysz wniosek później, ZUS przyzna Ci emeryturę od pierwszego dnia miesiąca, w którym otrzyma wniosek. Jeśli złożysz wniosek wcześniej, tj. przed 1 września 2017 r., nie będziesz miał przyznanej emerytury, ponieważ nowe przepisy zaczną obowiązywać dopiero od 1 października 2017 r. 

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu