Spis treści
Szansa na miliony dla polskich miast
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) poinformowało, że w ramach Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, miasta mogły ubiegać się o dofinansowanie w wysokości od 44 do 80 mln zł. Program ten obejmuje projekty, które wpisują się w strategię rozwoju miasta i mają charakter kompleksowy, łącząc inwestycje infrastrukturalne i społeczne.
Wstępne propozycje projektów złożyło 119 ze 139 uprawnionych samorządów. Mogą one liczyć na dofinansowanie pokrywające do 100% wydatków, jednak wysokość wsparcia będzie uzależniona od przepisów o pomocy publicznej w każdym przypadku. Nabór dla samorządów uruchomiono w marcu 2024 roku, a udział mogły wziąć miasta wskazane w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 jako zagrożone utratą funkcji społeczno-gospodarczych.
Na co pójdzie wsparcie?
Miasta, które mogły ubiegać się o dofinansowanie, to te, które w wyniku transformacji ustrojowej doświadczyły upadku dużych państwowych przedsiębiorstw. Dodatkowo, borykają się z wyzwaniami związanymi z odpływem ludności do większych miast, niską dzietnością oraz zanieczyszczeniem powietrza. Wsparcie z Funduszy Szwajcarskich ma pomóc w przeciwdziałaniu tym problemom.
Samorządy będą mogły przeznaczyć otrzymane fundusze na różnorodne cele, takie jak finansowanie dla mikro-, małych i średnich firm, kształcenie zawodowe, efektywność energetyczną i energię odnawialną, transport publiczny, gospodarkę wodno-ściekową, ochronę przyrody, inwestycje w zdrowie oraz rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
Fundusze Szwajcarskie, czyli Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, to inicjatywa, w ramach której Szwajcaria przeznaczyła środki na rozwój Polski, zgodnie z uzgodnieniami z Unią Europejską oraz Polską. Obecnie trwa druga edycja programu, a jego wdrażanie zakończyło się w 2017 roku.
Kto dostanie dofinansowanie? Znamy proces wyboru
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wyraziła zadowolenie z dużego zainteresowania programem:
Spodziewaliśmy się takiego zainteresowania. Widzieliśmy to już po frekwencji na spotkaniach informacyjnych. Wzięli w nich udział przedstawiciele prawie wszystkich ze 139 miast, które mogą skorzystać z programu. Od razu bierzemy się za ocenę formalną wniosków.
Nabór jest dwuetapowy. Wnioski zostaną teraz sprawdzone przez resort funduszy pod względem formalnym, a te, które spełnią kryteria, zostaną poddane ocenie merytorycznej przez zewnętrznych ekspertów. Na tej podstawie powstanie lista, którą zatwierdzi Komitet Sterujący Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast.
Po ogłoszeniu listy miast, które przeszły pierwszy etap, samorządy będą miały pięć miesięcy na złożenie pełnych i ostatecznych wniosków o dofinansowanie. To moment, który zadecyduje o przyznaniu środków na realizację projektów.
Ile jest do podziału?
W ramach drugiej edycji programu Szwajcaria przyznała Polsce 320,1 mln franków szwajcarskich. Wraz z wkładem krajowym, pula środków w ramach programu wynosi 375,458 mln franków szwajcarskich. To znaczące wsparcie finansowe, które może przyczynić się do poprawy sytuacji społeczno-gospodarczej w polskich miastach.
