Początek akcji miał miejsce w bazie paliw "Orlen-Mościska". Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ cała akcja poświęcona jest zabezpieczeniu interesów narodowych poprzez ochronę majątku narodowego i spółek skarbu państwa jako instytucji strategicznych w systemie bezpieczeństwa Polski.
Wyprzedaż majątku narodowego podmiotom zagranicznym
- Co by było, gdyby Orlen nie był podmiotem państwowym?
- pytał Jacek Ozdoba. Odpowiedział wiceminister aktywów państwowych, Andrzej Śliwka.
- Istnieje spór między polityką Prawa i Sprawiedliwości, czyli polityką pomnażania majątku narodowego, a polityką, która była realizowana przez Platformę Obywatelską, czyli politykę wyprzedawania majątku narodowego. Za blisko 60 tysięcy złotych sprzedano spółki. Sprzedano spółki takie jak Ciech, takie jak PKP Energetyka, które odgrywają kluczową rolę (mówię tu o PKP Energetyka) w dostarczaniu energii elektrycznej na kolej. Na szczęście te złe decyzje, które były podejmowane przez polityków Platformy Obywatelskiej… Myślę, że warto przypomnieć, kto był wtedy odpowiedzialny za Skarb Państwa. Był to Włodzimierz K., był to Jan B. - osoby, które dzisiaj mają zarzuty
– punktował wiceminister Śliwka.
Opozycja nawołuje do rozbicia Orlenu
Politycy mówili o tym, w jaki sposób Orlen wpływa dziś na rozwój lokalnych społeczności. Podkreślali zaangażowanie spółki energetycznej w finansowanie wielu oddolnych inicjatyw edukacyjnych, kulturalnych i społecznych.
- Wspiera wydarzenia lokalne i kulturalne oraz edukacyjne na niespotykaną dotychczas skalę
– wymieniał Śliwka. Dlatego też obaj politycy, zarówno Andrzej Śliwka jak i Jacek Ozdoba, wyrazili głębokie zdumienie ogłoszoną przez opozycję ubiegłoroczną akcją pod hasłem "Nie tankuję na Orlenie". Określili ją jako wymierzoną w to, co polskie i należące do Polaków.
- Referendum to sól demokracji (...). Ważne jest, by kluczowe spółki z sektora energetycznego, były zarządzane przez Polaków
– mówił Śliwka.
Jacek Ozdoba dodał, że sprzedaż Orlenu byłaby dla Polaków katastrofą, dlatego tak istotne jest, by Polacy wyrazili swoją opinię na temat Orlenu w drodze referendum.
Orlen w światowej czołówce biznesu
Jacek Ozdoba dodał, że Orlen znajduje się w czołówce podmiotów gospodarczych, które rozwijają się najszybciej na świecie. Jest również w setce największych podmiotów gospodarczych świata. Politycy podczas konferencji prasowej mówili, że dobre oraz poprawiające się wyniki biznesowe spółki są wynikiem poważnych przetasowań personalnych w spółce, w wyniku których upolitycznieni sympatycy partii, obsadzający do 2016 roku kluczowe stanowiska w Orlenie, zastąpieni zostali doświadczoną kadrą menedżerską.
Jakie pytania referendalne PiS zada wyborcom?
Ogłoszone przez PiS referendum, które spotkało się z niezadowoleniem opozycji, a nawet z wezwaniami do bojkotu ze strony lidera PO Donalda Tuska, zakłada zadanie wyborcom czterech pytań:
1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
