Według stanu na dzień 30 września 2016 r. depozyty członkowskie zgromadzone przez 733 członków SKOK Profit wynosiły 2,64 mln złotych.
Z dniem 14 września 2016 r., z uwagi na wykazany niedobór aktywów Kasy na pokrycie jej zobowiązań, KNF ustanowiła w SKOK Profit zarządcę komisarycznego. Z przekazanych przez zarządcę komisarycznego danych sprawozdawczych sporządzonych według stanu na dzień 30 września 2016 r. wynika, że SKOK Profit wykazywała ujemne fundusze własne w wysokości (-) 90,6 tys. złotych oraz ujemny współczynnik wypłacalności na poziomie (-) 3,17 proc., co oznacza niewypłacalność.
Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (Kasa Krajowa) 24 czerwca 2016 r. poinformowała o odmowie udzielenia pomocy stabilizacyjnej umożliwiającej osiągnięcie SKOK Profit wyrażonego procentowo stosunku funduszy własnych do wartości aktywów powyżej poziomu wymaganego przepisami prawa, tj. 1 proc. W związku z tym niemożliwe stało się samodzielne prowadzenie procesu naprawczego przez SKOK Profit.
W dniu 4 października 2016 r. KNF stwierdziła, że brak było Kasy wyrażającej zgodę lub posiadającej zdolność do przejęcia SKOK Profit w sposób mogący zapewnić bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w kasie i umorzyła postępowanie administracyjne prowadzone w tym przedmiocie. Jednocześnie Komisja postanowiła o wszczęciu postępowania administracyjnego na podstawie art. 74c ust. 4 i następne ustawy o skok, w celu zbadania możliwości przejęcia SKOK Profit przez bank. Kierując się potrzebą zapewnienia otwartości i konkurencyjności udziału w procesie restrukturyzacji SKOK Profit, KNF poinformowała, że do dnia 18 października 2016 r. oczekuje na zgłoszenia banków krajowych zainteresowanych udziałem w procesie restrukturyzacji SKOK Profit.
Śląski Bank Spółdzielczy „Silesia” w Katowicach, który dokonał zgłoszenia, wyraził w dniu 15 listopada 2016 r. zgodę na przejęcie SKOK Profit.
KNF, uznała, iż sytuacja Śląskiego Banku Spółdzielczego „Silesia” w Katowicach pozwala na przejęcie SKOK Profit w sposób zapewniający ochronę stabilności rynku finansowego i pełne bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach kasy.
Jak informuje KNF, proces przejęcia przebiegać będzie przy wsparciu finansowym udzielonym przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) na podstawie art. 20g ustawy o BFG, co oznacza wsparcie restrukturyzacji środkami publicznymi w wysokości znacząco niższej niż kwota zgromadzonych w SKOK Profit depozytów. Rozpatrując sprawę przejęcia SKOK Profit przez bank spółdzielczy, KNF – kierując się troską o bezpieczeństwo i stabilność sektora finansowego – wzięła również pod uwagę zachowanie charakteru spółdzielni po połączeniu podmiotów oraz doświadczenie w przeprowadzaniu restrukturyzacji instytucji kredytowych.
Z dniem 16 listopada 2016 r. zarząd majątkiem SKOK Profit obejmuje zarząd Śląskiego Banku Spółdzielczego „Silesia” w Katowicach. Z dniem 30 listopada 2016 r. SKOK Profit zostanie przejęta przez Śląski Bank Spółdzielczy „Silesia” w Katowicach, jako bank przejmujący. Do dnia przejęcia kasa prowadzi działalność i oferuje usługi swoim członkom w pełnym dotychczasowym zakresie.
