Lokalizacja automatów do odbioru paczek
– Ministerstwo Rozwoju i Technologii w odpowiedzi na pytania „Dziennika Gazety Prawnej" informuje, że kwestia lokalizowania automatów do odbierania paczek które, jak podkreśla, nie są budynkami, nie wchodzi w zakres regulacji prawa budowlanego – podaje gazeta.
Pomimo że automaty stały się nieodłącznym elementem krajobrazu miejskiego, zapewniając wygodę w odbiorze przesyłek, ich lokalizacja zaczyna budzić kontrowersje. Kwestia ta zyskała na znaczeniu po złożeniu do Sejmu petycji, która podkreśla negatywne aspekty obecności paczkomatów w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania.
– Jej autorka na własnej skórze przekonała się o uciążliwościach, jakie powoduje bliskość automatu postawionego tuż przy jej działce. Narzeka na samochody przy nim parkujące, zastawiony przez nie chodnik, trzaskanie drzwiczek w nocy, ograniczenie prywatności związane z zainstalowanymi kamerami – czytamy.
Petycja złożona przez obywatelkę rzuca światło na problematykę, z jaką mogą borykać się mieszkańcy, mający paczkomaty zainstalowane w bezpośrednim sąsiedztwie. Od hałasu po problemy z parkowaniem i kwestie prywatności - te niepożądane skutki prowadzą do rozmów o potrzebie regulacji.
Potencjalne zmiany w prawie
Petycja sugeruje wprowadzenie zmian w ustawie – Prawo budowlane, które by wymagały zgłoszenia lub uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Takie podejście mogłoby zmienić obecną sytuację. – Dziś zgodnie z jego art. 29 ust. 2 pkt 28 nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia budowa bankomatów, biletomatów, wpłatomatów, automatów sprzedających, automatów przechowujących przesyłki lub automatów służących do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie – czytamy.
Biuro Analiz Sejmowych zwraca uwagę, że proponowane zmiany oznaczałyby powrót do bardziej restrykcyjnych przepisów, które obowiązywały przed nowelizacją prawa budowlanego z 13 lutego 2020 r.
– Odnosząc się natomiast do (...) kwestii dotyczących uciążliwości powodowanych przez paczkomaty uprzejmie informujemy, że po otrzymaniu dezyderatu z Komisji Petycji Sejmu RP, zagadnienie to zostanie ponownie poddane pogłębionej analizie – podano w przesłanym gazecie stanowisku resortu.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapewnia, że kwestia zostanie ponownie przeanalizowana w świetle otrzymanych petycji. To może oznaczać, że w najbliższej przyszłości możemy być świadkami zmian w regulacjach dotyczących lokalizacji automatów do odbioru paczek. Taka ewolucja prawa mogłaby znacząco wpłynąć na to, jak przestrzeń miejska jest planowana i zarządzana, zwracając większą uwagę na potrzeby i dobrostan mieszkańców.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
