Sejm pracuje nad budżetem. Będą pieniądze na program "Rodzina 500+" i emerytury

Zbigniew Biskupski AIP
Adam Guz
W drugim czytaniu Sejm we wtorek 13 grudnia kontynuował prace nad projektem budżetu państwa na 2017 r. W związku z poprawkami zgłoszonymi w drugim czytaniu projekt trafił ponownie do Komisji Finansów Publicznych. Ustawa ma zapewnić m.in. środki na finansowanie programu „Rodzina 500+” oraz podwyższenie od 1 marca 2017 r. najniższej emerytury do 1 000 złotych.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, głównym celem polityki budżetowej pozostaje utrzymanie stabilności finansów publicznych przy jednoczesnym wspieraniu wzrostu gospodarczego. Szacowane dochody wyniosą 325,4 mld zł, a wydatki nie będą wyższe niż 384,8 mld zł. Oznacza to, że deficyt budżetowy nie przekroczy 59,3 mld zł. Dochody budżetu środków europejskich wyniosą 60,2 mld zł, a wydatki - 69,8 mld zł. Ujemny wynik będzie na poziomie 9,6 mld zł.

Podstawowe dane makroekonomiczne: wzrost gospodarczy wyniesie 3,6 proc., średnioroczna inflacja 1,3 proc., nominalny wzrost wynagrodzeń 5,0 proc., zatrudnienie wzrośnie o 0,7 proc. a spożycie prywatne (tj. w gospodarstwach domowych i sektorze instytucji niekomercyjnych) o 5,5 proc. Deficyt sektora finansów publicznych jest planowany na poziomie ok. 2,9 proc. PKB. Podstawowe dochody budżetowe: dochody podatkowe wyniosą 301,2 mld zł, czyli o 9,4 proc. nominalnie więcej w stosunku do prognozowanego wykonania w 2016 r.; dochody niepodatkowe – 22,5 mld zł.

Po stronie wydatkowej w projekcie budżetu na 2017 r. zapewniono m.in. środki na: finansowanie programu „Rodzina 500+”, podwyższenie od 1 marca 2017 r. najniższej emerytury do 1 000 zł i wprowadzenie gwarantowanej podwyżki waloryzacyjnej o 10 zł, zwiększone nakłady na obronę narodową oraz infrastrukturę drogową i kolejową, zwiększone wydatki na świadczenia rodzinne, głównie na kolejny etap weryfikacji świadczeń, tj. podwyższenie kryteriów dochodowych oraz niektórych kwot świadczeń (w tym zasiłków rodzinnych) oraz dofinansowanie do bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75 lat.

Czytaj też:
https://strefabiznesu.pl/na-poczatku-2017-r-pracodawcy-wciaz-beda-poszukiwac-pracownikow/ar/c3-11572030

Pracująca nad projektem Komisja Finansów Publicznych wprowadziła do niego 22 poprawki, w tym 1 do części tekstowej i 21 do tabelarycznej. Poprawka do części tekstowej przewiduje, że ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od 1 stycznia 2017 r. – ma ona związek z kalendarzem prac budżetowych w Sejmie i Senacie. Poprawki do części tabelarycznej przewidują m.in. zwiększenie rezerwy ogólnej o 121 mln 80 tys. zł – pieniądze mają pochodzić ze zmniejszonych wydatków w budżetach SN, NIK, RPO, KRRiT, GIODO, Krajowego Biura Wyborczego, PIP, IPN, RPD, Ministerstwa Sprawiedliwości i Krajowej Rady Sądownictwa i zwiększenie o 1 mln zł wydatków na koszty postępowań sądowych i prokuratorskich oraz o 12 mln 300 tys. środków w części Sprawiedliwość – ze środków NSA i KRS. W sprawozdaniu znalazła się też poprawka umożliwiająca podwyższenie wynagrodzeń funkcjonariuszy Służby Więziennej średnio o 253 zł. Sprawozdawcą komisji był poseł Jacek Sasin.

W związku z poprawkami zgłoszonymi w drugim czytaniu projekt trafił ponownie do Komisji Finansów Publicznych.

Obejrzyj:

https://strefabiznesu.pl/jan-guz-jestesmy-za-gornikami/ar/11569396

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu