Sieć Badawcza Łukasiewicz powstała 1 kwietnia 2019 roku. Od samego początku zatrudnia osiem tysięcy pracowników w 38 instytutach badawczych zlokalizowanych w 11 polskich miastach. Trzecia co do wielkości sieć badawcza w Europie jest częścią nauki, która pracuje dla przedsiębiorców i wspiera rozwój polskich firm.
- Sieć Badawcza Łukasiewicz składa się z 38 instytutów, które zostały połączone w jeden organizm, aby rozwiązać jeden bardzo istotny problem, czyli skrócić drogę pomiędzy światem nauki a biznesem – mówi Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. – To jest przeskalowanie dotychczasowej działalności instytutów, które już wcześniej istniały. Jesteśmy organizacją, która w momencie powstania miała 8 tysięcy pracowników, z czego 4,5 tys. z nich to naukowcy, inżynierowie i technicy – dodaje Piotr Dardziński.
Naukowcy zatrudnieni w Sieci Badawczej Łukasiewicz wspierają rozwój polskich firm. Właśnie dlatego przez pierwsze trzy dni października w Poznaniu, podczas Innovatorium Łukasiewicza, przedstawiali swoje pomysły i dyskutowali na ich temat z przedsiębiorcami. – Dla nas projekt oznacza biznes. Dlatego chcemy realizować projekty, które przynoszą zysk, ale warto zaznaczyć, że naszym zyskiem nie jest tylko i wyłącznie pozyskanie środków przedsiębiorców. Jako instytucja publiczna jesteśmy powołani do tego, żeby ten zysk pojawił się po stronie przedsiębiorcy, czyli wyższe marże i wyższe zyski naszych przedsiębiorców i partnerów, to efekt, który powinien Łukasiewicz mieć w stosunku do gospodarki – zaznacza prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.
Do Innovatorium Łukasiewicza przygotowywano się od początku powołania sieci. Przez pół roku naukowcy selekcjonowali projekty. Na początku było ich 350, następnie w sześciu sesjach w różnych obszarach badawczych wyselekcjonowano 67, z których później wybrano 10 projektów. To właśnie one zostały zaprezentowane podczas Innovatorium Łukasiewicza.
- To było spotkanie, którego chyba nikt wcześniej w takim formacie nie robił – mówi Piotr Dardziński. – Zaprosiliśmy 428 naukowców z sieci, którzy zaprezentowali projekty przedstawicielom z 42 firm. To nie była konferencja, czy seminarium, tylko konkretne rozmowy na temat tego, jak zrealizować wspólnie biznes – dodaje prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz. Kolejne Innovatorium odbędzie się w rocznicę powstania Sieci Badawczej Łukasiewicz, czyli 1 kwietnia 2020 roku.
W październiku 2019 roku Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz cztery firmy MŚP z branży lotniczej podpisały porozumienie powołujące spółkę, której zadaniem będzie rozwój przemysłu lotniczego. W ostatnim czasie Sieć Badawcza Łukasiewicz – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii z firmą Amgen Biotechnologia podpisała także list intencyjny dotyczący współpracy przy projektach w zakresie m.in. medycyny personalizowanej. Być może podczas drugiej edycji Innovatoirum Łukasiewicza będzie okazja przedstawić pierwsze efekty nawiązanych niedawno współprac.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International