Sieci handlowe zatrudniają obywateli z Ukrainy. To m.in. Lidl i Żabka. Co oferują sklepy?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Praca dla obywateli Ukrainy czeka m.in. w sieciach handlowych. Sklepy uruchamiają narzędzia ułatwiające podjęcie zatrudnienia.
Praca dla obywateli Ukrainy czeka m.in. w sieciach handlowych. Sklepy uruchamiają narzędzia ułatwiające podjęcie zatrudnienia. 123rf.com
Sieci handlowe w Polsce nie zamykają się na potrzebujących obcokrajowców, którzy poszukują pracy w naszym kraju. W wielu sklepach, ale także w magazynach sieci Biedronka, Lidl czy Żabka znajdą zatrudnienie obywatele Ukrainy uciekający przed wojną i zdolni oraz chętni do pracy. Na portalu Pracuj.pl opublikowanych jest aktualnie ponad 14 tys. ofert od pracodawców gotowych zatrudnić osoby z Ukrainy. Wiele stanowisk dotyczy pracy w sieciach handlowych. Sklepy mają także swoje indywidualne strony, gdzie informują o wolnych etatach.

Sieci handlowe pomagają w znalezieniu pracy dla Ukraińców

Dużym ułatwieniem w znalezieniu pracy jest tłumaczenie ogłoszeń lub najważniejszych fraz na język ukraiński. Sieci handlowe oprócz stanowisk, na których wymagany jest kontakt z klientem, a więc płynna komunikacja, posiadają szereg ofert dla tych, którzy dopiero się uczą języka np.: prace magazynowe, dokładanie towaru lub prace porządkowe.

Udogodnieniem jest uruchomiona przez Żabkę strona z ofertami pracy, na której umieszczono możliwość przefiltrowania dostępnych ogłoszeń pod kątem stopni znajomości języka. Aktualnie znajduje się tam kilkadziesiąt ofert.

Z kolei siec Lidl postawiła zainwestować w edukację i zapewnić nowym pracownikom z Ukrainy naukę języka polskiego, co pozwoli im na szybszą adaptację. Dodatkowo siec przygotowuje specjalną platformę z ogłoszeniami o pracę.

Mając świadomość, że wielu obywateli tego kraju będzie poszukiwać w najbliższych tygodniach w Polsce pracy, firma właśnie dostosowuje swoje oficjalne platformy rekrutacyjne tak, aby dotrzeć do nich z propozycją pracy jak najszerzej – od tej pory wybrane ogłoszenia rekrutacyjne będą publikowane w języku polskim oraz ukraińskim – podaje Lidl Polska.

Na jakie warunki zatrudnienia mogą liczyć obywatele Ukrainy?

Po wejściu w życie specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, ci z nich, którzy posiadają w Polsce status uznawany za legalny, dużo szybciej uzyskają zatrudnienie niż pozostali cudzoziemcy (spoza UE). Ominą ich czasochłonne formalności związane z zezwoleniem na pracę.

Dodatkowo sieci handlowe wychodząc naprzeciw ich potrzebom, dostosowują stanowiska pracy, na tyle, na ile to możliwe, aby ułatwić potrzebującym z Ukrainy podjęcie zatrudnienia w ich strukturach. Robią to m.in. przez tłumaczenie ofert na język ukraiński, więcej stanowisk dla osób ze słabą znajomością języka, oferty pracy na pół-etatu, a także lekcje języka polskiego.

Pochodzenie nie może mieć wpływu na oferowane przez pracodawcę wynagrodzenie. Mówi o tym art. 113 Kodeksu pracy, poruszający zagadnienie dyskryminacji płacowej)

I tak na przykład osoby pracujące w sklepach Lidl, w pierwszym roku pracy zarabiają od 3750 zł brutto do 4600 zł brutto, bez względu na to, czy są Polakami, czy cudzoziemcami.

W różnych branżach i firmach, na stanowiskach, które obejmują proste prace, niewymagające kontaktu z klientem, doświadczenia oraz zaawansowanej znajomości języka, wynagrodzenie będzie zaczynało się od minimalnej krajowej, która w Polsce wynosi 3010 zł brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie