SLIM VAT 3.0. Takie będą zmiany w VAT-cie. Ministerstwo Finansów ma projekty ustaw. Podatek ma być prostszy i szczelniejszy

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Ministerstwo Finansów opracowało dwa projekty ustaw, które zmienią VAT. Jeden z nich jest „upraszczający”, a drugi - „uszczelniający”.
Ministerstwo Finansów opracowało dwa projekty ustaw, które zmienią VAT. Jeden z nich jest „upraszczający”, a drugi - „uszczelniający”. unsplash
Ministerstwo Finansów ma dwa projekty ustaw dotyczące VAT-u. Jeden z nich ma podatek uprościć, a drugi - uszczelnić. Ma nastąpić poprawa płynności finansowej firm, w obrocie międzynarodowym ma być mniej formalności, będzie obowiązywać szerszy zakres zwolnień z VAT, założenia mówią też o tym, ze podatek od towarów i usług będzie łatwiejszy w rozliczaniu. Co to oznacza dla mniejszych przedsiębiorców? Zakończyły się już konsultacje społeczne do zmian w VAT-cie.

Uszczelnienie VAT-u. Na czym będzie polegać?

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, tzw. SLIM VAT 3 jest kolejnym pakietem uproszczeń w podatku od towarów i usług. Ma zrealizować postulaty zgłaszane Ministerstwu Finansów przez przedsiębiorców. Konsultacje projektu trwały do 26 sierpnia 2022 r. - dowiadujemy się z oficjalnej rządowej strony internetowej gov.pl.

„Uszczelnienie” ma dotyczyć głównie branży e-commerce. Instytucje płatnicze będą miały obowiązek w pewnych przypadkach obowiązek prowadzenia kwartalnej:

  • ewidencji płatności,
  • ewidencji odbiorców tych płatności.

Chodzi tutaj o świadczone transgranicznie usługi płatnicze.

Uproszczenie VAT-u. Co się zmieni w VAT-cie?

„Uproszczenie” czyli „SLIM VAT 3.0” to m.in.

  • wprowadzenie zasad innych, niż dotychczas w przeliczaniu kursów walut w przypadku faktur korygujących,
  • zmiany w przypadku drukowania dokumentów przez kasy wirtualne lub online,
  • zwiększenie limitu sprzedaży dla małego podatnika do 2 mln euro (wcześniej to było 1,2 mln euro),
  • zmniejszenie formalności w obrocie międzynarodowym.

Mechanizm podzielonej płatności. Z rachunku VAT zapłacimy także inne podatki

Zmiany mają także poprawić płynność finansową firm korzystających z mechanizmu podzielonej płatności (tzw. split payment). Środki z rachunku VAT będą mogły zostać także wykorzystane do zapłaty innych rodzajów podatków i opłat.

Mechanizm podzielonej płatności, który działa obecnie sprawia, że przedsiębiorca otrzymujący płatność za fakturę od razu jest pozbawiany możliwości dysponowania pieniędzmi przeznaczonymi na zapłatę podatku od towarów i usług. Środki te trafiają na osobny subrachunek bankowy, gdzie pozostają niejako „zamrożone” do czasu zapłacenia nimi podatku dochodowego, VAT-u lub składek ZUS.

- Projekt nowej ustawy zakłada możliwość opłacania ze wspomnianego rachunku także podatku handlowego czy cukrowego – tłumaczy Piotr Juszczyk, doradca podatkowy inFakt.

VAT nadal będzie mieć dotychczasową wysokość. To 23 i 8 proc.

VAT do poziomu 23 i 8 proc. został „tymczasowo” podwyższony na 3 lata w 2010 r. I wiele wskazuje na to, że zostanie z nami na dłużej.

Według obliczeń Ministerstwa Finansów obniżenie stawek o 1 pkt. proc. do poziomu sprzed „tymczasowej” podwyżki oznaczałaby, ze budżet państwa straci 12,57 mld zł - poinformował resort finansów jako odpowiedź na interpelację poselską.

Mały podatnik – wg nowych przepisów zostanie nim więcej osób

Aktualnie małym podatnikiem są osoby, które uzyskują nie więcej, niż 1,2 mln brutto euro przychodu rocznie. Zmiany mają sprawić, że limit ten zostanie podwyższony do 2 mln euro brutto. Tym samym kwartalne rozliczanie VAT-u będzie możliwe dla większej liczby przedsiębiorców.

– To dobre rozwiązanie. Większa liczba podatników będzie mogła skorzystać z ulg małego podatnika jak np. jednorazowa amortyzacja większych kwot – powiedział dla Business Insidera Bernhard Skiba, przedsiębiorca z Poznania.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów pozwoli na odliczenie podatku VAT nawet wtedy, gdy podatnicy nie otrzymają faktury od swojego klienta.

- Podatek naliczony i należny będą mogły być rozliczane w tym samym okresie. Spowoduje to neutralność tych transakcji i zlikwiduje konieczność monitorowania dochowania obecnego, 3-miesięcznego terminu na otrzymanie faktury VAT. Zmiana ta wynika z wyroku TSUE - tłumaczy Anna Słomińska-Wernik.

Dotychczas opłacenie i naliczenie VAT-u było konieczne w przeciągu trzech miesięcy od momentu, w którym transakcja została zawarta. Nie było również możliwości jego odliczenia.

Większość przepisów ustawy ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Ustawa przewiduje również wyjątki, które zaczną obowiązywać w innym czasie.

Z projektem można się zapoznać na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu