Starosta (wójt) gminy Stara Czerwena Woda, na której miała się mieścić większa część odkrywki, poinformował gazetę MF Dnes, że przerwał rozmowy z firmą Vidnawski Kaolin, która zabiegała o rozpoczęcie eksploatacji. Lokalne władze obawiają się skutków działalności górniczej. Uważają, że podatki od firmy nie zrekompensują strat.
Przeciwko kopalni kaolinu w wiosennym referendum opowiedzieli się też mieszkańcy sąsiedniej Vidnavy. Przez jej teren miał się odbywać transport urobku, wstępne sortowanie i załadunek do pociągów. Właścicielami większości gruntów nad złożem są Lasy Państwowe i Biskupstwo Ostrawsko - Opawskie.

Inwestor czyli firma Vidnawski Kaolin z siedzibą w Pradze nie rezygnuje jednak z projektu budowy odkrywkowej kopalni. Opiera się na obowiązujących w 2021 roku planach przestrzennych Starej Czerwenej Wody, które dopuszczają wydobycie glinki w miejscu, gdzie wcześniej funkcjonowała taka kopalnia. Zgodę na wydobycie wydało także czeskie ministerstwo środowiska.
Rzeczniczka firmy powiedziała gazecie MF Dnes, że stanowisko lokalnych władz może opóźnić rozpoczęcie wydobycia, ale firma z tego nie rezygnuje.
Jeśli miejscowe władze zmienią plan przestrzennego zagospodarowania dla tego terenu i zakażą tam wydobycia, firma może się domagać dużych odszkodowań za utratę spodziewanych korzyści.
Vidnawski Kaolin negocjuje obecnie z Czeskimi Kolejami modernizację linii kolejowej, którą ma być transportowany surowiec. Analizuje także dokładnie zasobność złoża i jego wartość rynkową.
Zgodnie z wydanymi już pozwoleniami kopalnia kaolinu w Vidnavie obejmie ogółem powierzchnię 42 hektarów, z czego pod odkrywkę przeznaczonych będzie 23 hektary terenu. Wyciętych zostanie 14 hektarów lasu. Odkrywka będzie sięgać 74 metrów poniżej poziomu terenu. Teren odkrywki będzie oddalony około kilometra od polskiej granicy.

Przeciwko powstaniu kopalni protestują mieszkańcy południowej części gminy Otmuchów. Według czeskiego Ministerstwa Środowiska wydobycie kaolinu nie będzie oddziaływać negatywnie po stronie polskiej, ale inwestorowi nakazano prowadzenie monitoringu wód podzielnych także od strony granicy państwa.
