Ruda Śląska będzie współpracować ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń w zakresie ponownego zagospodarowania terenów Kopalni Węgla Kamiennego „Pokój”. List intencyjny w tej sprawie podpisali w czwartek, 13 czerwca 2024 r., prezydent Michał Pierończyk i prezes Jarosław Wieszołek.
Według zapowiedzi na 65 hektarach, na których znajdują się 23 obiekty do wykorzystania bądź adaptacji, ma powstać zabudowa mieszkaniowa, która połączy dwie dzielnice - Nowy Bytom oraz Wirek. Plany zakładają metamorfozę m.in. budynku maszyny wyciągowej szybu Lech I z wieżą szybową, wieży wyciągowej oraz nadszybie szybu Lech II wraz z halą sprężarek i budynek byłej maszyny wyciągowej J. Karol.

Spis treści
1000 mieszkań na terenie Kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej
Na terenie Kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej może powstać nawet 1000 mieszkań.
- Może to nie nowa dzielnica, ale dość pokaźny zastrzyk mieszkaniowy. Chciałbym, aby na koniec kadencji te budynki już powstawały - zapewnia Michał Pierończyk.
Kiedy precyzyjnie określone zostaną funkcje terenu dawnej KWK Pokój, SRK będzie mogła przystąpić do podziału gruntów i ogłoszenia przetargów na ich sprzedaż oraz zagospodarowanie. Prezydent miasta powiedział, że otwarta pozostaje kwestia, na jakich zasadach będzie się to odbywało. Pierwsza możliwość to sprzedaż „czysto komercyjna”. Druga możliwość to częściowa partycypacja miasta w inwestycjach, np. w celu budowy mieszkań na wynajem.
- Żeby ten proces mógł przebiegać w sposób prawidłowy, zgodnie z zamierzeniami inwestycyjnymi miasta, konieczna jest współpraca przy dokumentach planistycznych. Dlatego podpisaliśmy list intencyjny, żeby wspólnie określić kierunki zagospodarowania dla tego terenu, który następnie SRK będzie komercjalizować – powiedział prezes SRK Jarosław Wieszołek.
Przypomnijmy, że w kwietniu Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała miastu w formie darowizny należące do niej tereny i obiekty zabytkowego zespołu zabudowań szybu Franciszek.
- Ułatwi to prowadzone przez nas działania, zmierzające do utworzenia w tym miejscu Lokalnego Centrum Tradycji, a w części budynków mieszkań komunalnych i wspomaganych – zaznacza wiceprezydent Aleksandra Skowronek.
Jak podkreślają władze miasta Ruda Śląska, koncepcja jest zgodna z przygotowanym w 2021 r. masterplanem dla terenów dawnej KWK Pokój. W celu jego realizacji w 2022 r. zmieniono gminny program rewitalizacji, a na najbliższej sesji rady miasta, którą zaplanowano na 20 czerwca 2024 r., ma pojawić się propozycja zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym krokiem będzie zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, nad którym prace mają się wkrótce rozpocząć.
Szyb Wanda zostaje

Szyb Wanda wejdzie jako pompownia w struktury Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń należącego do SRK, zabezpieczając przed zatopieniem sąsiednie kopalnie.
- Szyb na pewno zostanie, ponieważ pełni strategiczną funkcję w zakresie odpompowywania wód. To jest również wizytówka tego terenu, dostrzegalna z wielu miejsc naszego miasta - zapowiada Michał Pierończyk.
Jego słowa potwierdza prezes SRK.
- Szyb Wanda zostanie tak długo aż będzie potrzebna eksploatacja wody, którą pompujemy ze względu bezpieczeństwa - zapowiada Jarosław Wieszołek.
Oddział SRK - KWK Pokój zostanie formalnie zlikwidowany
Kopalnia „Pokój” funkcjonowała od 1902 roku, jednak historia wydobycia węgla w tym rejonie rozpoczęła się znacznie wcześniej. Teren, którego dotyczy list intencyjny, należał pierwotnie do kopalni „Wanda – Lech”, która w 1968 r. została przyłączona do kopalni „Pokój”. W 2016 r. KWK „Pokój”, funkcjonująca do tego czasu jako samodzielny zakład, stała się jednym z ruchów górniczych nowo utworzonej KWK „Ruda”. Wkrótce zapadła decyzja o wygaszeniu działalności kopalni.
1 stycznia 2017 r. SRK S.A. przejęła część dawnej KWK „Pokój” jako oddział „Pokój I” spółki, w skład którego wchodziło 713 ha gruntu, 48 wyrobisk dołowych, 2 szyby górnicze oraz obiektów powierzchniowych. 3 marca 2022 r. SRK przejęła pozostałą część: 19,7 ha gruntu, 73 budynki, 137 budowli na powierzchni i 257 budowli na dole, która stała się oddziałem „Pokój II” spółki. 31 grudnia 2024 r. Oddział SRK - KWK Pokój zostanie formalnie zlikwidowany. Proces likwidacji ma zakończyć się wraz z końcem 2024 r.
- Kopalnia do końca roku ma zlikwidować całą infrastrukturę, która nie jest potrzebna do funkcjonowania dalszego kopalni - odwodnienia terenu i wentylacji. Pewne elementy zostaną na stanie w całkowitej likwidacji, część terenów zostanie bardzo skomercjalizowana, a część budynków zostanie zagospodarowana na funkcje wskazane przez SRK związane z archiwum kopalni - nie tylko tej, ale wszystkich, które są w zasobie SRK. To się już dzieje w siedzibie dyrekcji kopalni - mówi Michał Pierończyk.

Nie przeocz
- ATAL Olimpijska w Katowicach. Na drapaczu chmur budowlańcy montują już tafle szkła
- Górnik Zabrze: Łukasz Milik (ponownie) został dyrektorem sportowym
- 28-latek skatowany na śmierć podczas Fun Festivalu. Impreza była źle zabezpieczona?
- Gwiazdor polskiej ligi żużlowej wydał szokujące oświadczenie. Mowa o porwaniu dzieci!
Musisz to wiedzieć
