Przekazanie gruntów samorządom
SRK już rozpoczęła proces przekazywania gruntów samorządom. Pierwsza umowa darowizny została podpisana 9 stycznia 2025 roku z Piekarami Śląskimi, które otrzymały blisko 1,5 hektara terenu z szybem Julian I. Miasto planuje zagospodarowanie tego obszaru, korzystając z 8,2 miliona złotych funduszy unijnych. Projekt ma zostać zaprojektowany jeszcze w 2025 roku.
Wieszołek wskazał, że największe wnioski o darowizny dotyczą Sosnowca i Rudy Śląskiej, które ubiegają się odpowiednio o 40 i 65 hektarów. W sumie, wraz z zeszłorocznymi darowiznami, SRK planuje przekazać samorządom 200 hektarów w latach 2024-2025.
– Jednak nie samymi darowiznami będziemy zajmowali się w 2025 r. W tej chwili procedujemy 450 ha nieruchomości do sprzedaży komercyjnej. 450 ha do sprzedaży i 150 ha w darowiznach, to plan na ten rok - 600 ha do zagospodarowania (gruntów - PAP) o wartości przekraczającej 0,5 mld zł – wyliczył Wieszołek.
Sprzedaż komercyjna gruntów
SRK planuje sprzedaż 450 hektarów gruntów w celu zmniejszenia dotacji budżetowych. Środki uzyskane z tej sprzedaży mają przyczynić się do zmniejszenia wydatków państwa na utrzymanie spółki. Wieszołek podkreślił, że obecnie SRK posiada blisko 3 tysiące hektarów pokopalnianych terenów, z czego połowa ma zdolność inwestycyjną.
–Te pieniądze (ze sprzedaży terenów - red.) zmniejszają dotacje, jaką spółka otrzymuje na utrzymanie swoich aktywów. Wobec tego przyczynią się do zmniejszenia wydatków budżetu państwa – uściślił.
SRK dąży do tego, aby grunty, które nie są jeszcze gotowe do inwestycji, mogły w przyszłości zostać zagospodarowane. Część z nich wymaga uregulowania stanu terenowo-prawnego, a inne są w trakcie rekultywacji.
– Są też tereny, które są w rekultywacji. Na szeregu nieruchomości mamy wydane decyzje rekultywacyjne. Musimy ten proces zakończyć: pozyskać środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zrealizować te przedsięwzięcia i następnie zagospodarować – zauważył.
Nowelizacja ustawy i współpraca z samorządami
Ministerstwo Przemysłu pracuje nad nowelizacją ustawy, która umożliwi rozszerzenie katalogu beneficjentów darowizn na wszystkie jednostki samorządu, samorządowe i państwowe osoby prawne oraz spółki zarządzające specjalną strefą ekonomiczną. Cele darowizny mają być zgodne z ustawą o gospodarce nieruchomościami i służyć pobudzaniu aktywności gospodarczej.
Wieszołek podkreślił, że SRK chce kontynuować współpracę z samorządem Katowic, który rozwija projekt Hubu Gamingowo-Technologicznego na gruntach dawnej kopalni Wieczorek. SRK prowadzi rozmowy z miastem Katowice w zakresie przekazania również dyrekcji po kopalni Wieczorek.
– Chcemy ten projekt kontynuować, dlatego prowadzimy z miastem Katowice rozmowy w zakresie przekazania (miastu - red.) również dyrekcji po kopalni Wieczorek – powiedział.
Wykorzystanie wód dołowych
SRK angażuje się również w projekty związane z wykorzystaniem wód dołowych. Spółka podpisała porozumienie z Muzeum Śląskim i konsorcjum z Głównym Instytutem Górnictwa na rzecz wykorzystania wód dołowych do ogrzewania muzealnego kompleksu. Współpracuje również z firmą energetyczną Dalkia oraz samorządami Jaworzna i Katowic nad wykorzystaniem tych wód do celów bytowych.
– Mamy bardzo daleko zaawansowany projekt, jeżeli chodzi o miasto Katowice. Jest wytypowana nieruchomość, w której mogłaby powstać stacja uzdatniania wody. To jest już projekt nie tylko ekonomiczny, ale również społeczny - bo obniżenie kosztów wody dla gospodarstwa domowego jest cenne – zwrócił uwagę Jarosław Wieszołek.
Działania SRK mają na celu nie tylko efektywne zagospodarowanie pokopalnianych gruntów, ale także wsparcie lokalnych społeczności i rozwój gospodarczy regionu. Dzięki planowanym darowiznom i sprzedaży gruntów, spółka dąży do zmniejszenia obciążenia budżetu państwa oraz pobudzenia aktywności gospodarczej w regionach górniczych.
Źródło: PAP
