SRK planuje przekazać i sprzedać 600 ha pokopalnianych gruntów

Maciej Badowski
Opracowanie:
Spółka Restrukturyzacji Kopalń chce w tym roku przekazać samorządom 150 ha pokopalnianych gruntów do ponownego zagospodarowania i sprzedać komercyjnie kolejne 450 ha.
Spółka Restrukturyzacji Kopalń chce w tym roku przekazać samorządom 150 ha pokopalnianych gruntów do ponownego zagospodarowania i sprzedać komercyjnie kolejne 450 ha. Helena Kristiansson/ Polska Press
Spółka Restrukturyzacji Kopalń zamierza w 2025 roku przekazać samorządom 150 hektarów pokopalnianych gruntów oraz sprzedać komercyjnie kolejne 450 hektarów. Celem jest zmniejszenie budżetowych dotacji na utrzymanie spółki. Prezes SRK, Jarosław Wieszołek, podkreślił, że te działania mają na celu nie tylko wsparcie samorządów, ale także zmniejszenie wydatków budżetu państwa

Przekazanie gruntów samorządom

SRK już rozpoczęła proces przekazywania gruntów samorządom. Pierwsza umowa darowizny została podpisana 9 stycznia 2025 roku z Piekarami Śląskimi, które otrzymały blisko 1,5 hektara terenu z szybem Julian I. Miasto planuje zagospodarowanie tego obszaru, korzystając z 8,2 miliona złotych funduszy unijnych. Projekt ma zostać zaprojektowany jeszcze w 2025 roku.

Wieszołek wskazał, że największe wnioski o darowizny dotyczą Sosnowca i Rudy Śląskiej, które ubiegają się odpowiednio o 40 i 65 hektarów. W sumie, wraz z zeszłorocznymi darowiznami, SRK planuje przekazać samorządom 200 hektarów w latach 2024-2025.

– Jednak nie samymi darowiznami będziemy zajmowali się w 2025 r. W tej chwili procedujemy 450 ha nieruchomości do sprzedaży komercyjnej. 450 ha do sprzedaży i 150 ha w darowiznach, to plan na ten rok - 600 ha do zagospodarowania (gruntów - PAP) o wartości przekraczającej 0,5 mld zł – wyliczył Wieszołek.

Sprzedaż komercyjna gruntów

SRK planuje sprzedaż 450 hektarów gruntów w celu zmniejszenia dotacji budżetowych. Środki uzyskane z tej sprzedaży mają przyczynić się do zmniejszenia wydatków państwa na utrzymanie spółki. Wieszołek podkreślił, że obecnie SRK posiada blisko 3 tysiące hektarów pokopalnianych terenów, z czego połowa ma zdolność inwestycyjną.

Te pieniądze (ze sprzedaży terenów - red.) zmniejszają dotacje, jaką spółka otrzymuje na utrzymanie swoich aktywów. Wobec tego przyczynią się do zmniejszenia wydatków budżetu państwa – uściślił.

SRK dąży do tego, aby grunty, które nie są jeszcze gotowe do inwestycji, mogły w przyszłości zostać zagospodarowane. Część z nich wymaga uregulowania stanu terenowo-prawnego, a inne są w trakcie rekultywacji.

Strefa Ekologii - artykuły

– Są też tereny, które są w rekultywacji. Na szeregu nieruchomości mamy wydane decyzje rekultywacyjne. Musimy ten proces zakończyć: pozyskać środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zrealizować te przedsięwzięcia i następnie zagospodarować – zauważył.

Nowelizacja ustawy i współpraca z samorządami

Ministerstwo Przemysłu pracuje nad nowelizacją ustawy, która umożliwi rozszerzenie katalogu beneficjentów darowizn na wszystkie jednostki samorządu, samorządowe i państwowe osoby prawne oraz spółki zarządzające specjalną strefą ekonomiczną. Cele darowizny mają być zgodne z ustawą o gospodarce nieruchomościami i służyć pobudzaniu aktywności gospodarczej.

Wieszołek podkreślił, że SRK chce kontynuować współpracę z samorządem Katowic, który rozwija projekt Hubu Gamingowo-Technologicznego na gruntach dawnej kopalni Wieczorek. SRK prowadzi rozmowy z miastem Katowice w zakresie przekazania również dyrekcji po kopalni Wieczorek.

– Chcemy ten projekt kontynuować, dlatego prowadzimy z miastem Katowice rozmowy w zakresie przekazania (miastu - red.) również dyrekcji po kopalni Wieczorek – powiedział.

Wykorzystanie wód dołowych

SRK angażuje się również w projekty związane z wykorzystaniem wód dołowych. Spółka podpisała porozumienie z Muzeum Śląskim i konsorcjum z Głównym Instytutem Górnictwa na rzecz wykorzystania wód dołowych do ogrzewania muzealnego kompleksu. Współpracuje również z firmą energetyczną Dalkia oraz samorządami Jaworzna i Katowic nad wykorzystaniem tych wód do celów bytowych.

Mamy bardzo daleko zaawansowany projekt, jeżeli chodzi o miasto Katowice. Jest wytypowana nieruchomość, w której mogłaby powstać stacja uzdatniania wody. To jest już projekt nie tylko ekonomiczny, ale również społeczny - bo obniżenie kosztów wody dla gospodarstwa domowego jest cenne – zwrócił uwagę Jarosław Wieszołek.

Działania SRK mają na celu nie tylko efektywne zagospodarowanie pokopalnianych gruntów, ale także wsparcie lokalnych społeczności i rozwój gospodarczy regionu. Dzięki planowanym darowiznom i sprzedaży gruntów, spółka dąży do zmniejszenia obciążenia budżetu państwa oraz pobudzenia aktywności gospodarczej w regionach górniczych.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu