Kiedy środki z KPO trafią do Polski? „Znacząco poprawi się kondycja finansowa polskich przedsiębiorstw"

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
Zdaniem prof. Mariusza Andrzejewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, środki z KPO realnie trafią do polskiej gospodarki w 2025 roku.
Zdaniem prof. Mariusza Andrzejewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, środki z KPO realnie trafią do polskiej gospodarki w 2025 roku. 123RF/ weyo
Środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) realnie zasilą polską gospodarkę dopiero w 2025 roku, przynosząc znaczącą poprawę kondycji finansowej firm oraz wpływając korzystnie na budżet państwa przez wzrost wpływów z podatków i zmniejszenie deficytu budżetowego – ocenił prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Spis treści

Środki z KPO. kiedy środki trafią do Polski?

– Jeżeli ok. 60 mld euro z KPO trafi do polskich przedsiębiorstw, to znacząco poprawi się ich kondycja finansowa, a to z kolei wpłynie na wzrost płaconych podatków i zmniejszenie dziury budżetowej – przyznał w rozmowie z PAP prof. Mariusz Andrzejewski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Ekspert podkreślił, że choć środki z KPO są bardzo potrzebne polskiej gospodarce, to ze względu na procedury Unii Europejskiej, realne efekty ich wpływu odczujemy dopiero za kilka lat. Zdaniem prof. Andrzejewskiego, gdyby pieniądze te trafiły do Polski wcześniej, korzyści ekonomiczne byłyby znacznie większe. – Moglibyśmy realizować więcej inwestycji przy niższych kosztach materiałów i pracy. Obecnie istnieje ryzyko, że przez opóźnienia w realizacji projektów, część środków może nie zostać wykorzystana efektywnie – stwierdził.

Wyzwania przed polską gospodarką. „Grozi nam spirala inflacyjna"?

Prof. Andrzejewski wyraził obawę, że konieczność przeprowadzenia dużej liczby przetargów w krótkim czasie może doprowadzić do wzrostu cen oferowanych przez firmy. – To zaś grozi nakręceniem spirali inflacyjnej – wskazał.

Ekonomista zaznacza, że kluczowe jest teraz maksymalne przygotowanie do „operacji" wykorzystania środków z KPO, które zaczną napływać w 2025 roku. Spółki, które mają już rozpoczęte projekty, powinny szukać możliwości ich kontynuacji, korzystając z różnych opcji prefinansowania.

Zmiany w KPO - co nowego?

Komisja Europejska zaakceptowała około 95 proc. zmian w KPO, o które wnioskowała Polska. Zmiany te dotyczą m.in. zwiększenia środków na bezpieczeństwo żywnościowe i rolnictwo 4.0, wpierając modernizację i rozwój technologii w rolnictwie.

Zmieniony Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności obejmuje teraz 57 inwestycji i 54 reformy, z których Polska otrzyma łącznie 59,8 mld euro. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła, że była to największa w historii zmiana KPO dokonana przez którykolwiek kraj członkowski, a negocjacje z Komisją Europejską zakończyły się sukcesem w rekordowym tempie.

Zgodnie z celami UE prawie 45 proc. budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne, a ponad 21 proc. na transformację cyfrową.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu