Wzrost sprzedaży detalicznej spowolnił. Wiadomo, co miało na to wpływ

Agnieszka Kamińska
Zmniejszenie dynamiki funduszu płac przyczyniło się do spowolnienia wzrostu sprzedaży - ocenili analitycy  FOT. ILUSTRACYJNE WOJCIECH WOJTKIELEWICZ / KURIER PORANNY / GAZETA WSPOLCZESNA / POLSKA PRESS
Zmniejszenie dynamiki funduszu płac przyczyniło się do spowolnienia wzrostu sprzedaży - ocenili analitycy FOT. ILUSTRACYJNE WOJCIECH WOJTKIELEWICZ / KURIER PORANNY / GAZETA WSPOLCZESNA / POLSKA PRESS Wojciech Wojtkielewicz
Analitycy Credit Agricole wskazali, że głównym czynnikiem wpływającym na spowolnienie wzrostu sprzedaży detalicznej w cenach stałych w grudniu było zmniejszenie realnej dynamiki funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw. Zjawisko to miało znaczący wpływ na wyniki sprzedaży, co zostało podkreślone w komentarzu do danych GUS opublikowanych w czwartek.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w grudniu 2024 roku wzrosła o 1,9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 9,9 proc. Natomiast sprzedaż detaliczna w cenach bieżących zwiększyła się o 2,7 proc. rok do roku.

Zmniejszenie dynamiki funduszu płac przyczyniło się do spowolnienia wzrostu sprzedaży

Analitycy Credit Agricole zwrócili uwagę, że zmniejszenie dynamiki funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło najniższy poziom od grudnia 2023 roku. To właśnie ten czynnik w dużej mierze przyczynił się do spowolnienia wzrostu sprzedaży. Dodatkowo, efekt niskiej bazy z listopada 2023 roku w kategorii „paliwa stałe, ciekłe i gazowe” osłabł, co wpłynęło na obniżenie dynamiki sprzedaży paliw do 3,2 proc. rok do roku, w porównaniu do 4,1 proc. w listopadzie.

Wysoka dynamika sprzedaży w kategorii "auta, motocykle i części"

Pomimo ogólnego spowolnienia, niektóre kategorie wykazały wysoką dynamikę sprzedaży. W szczególności kategoria „pojazdy samochodowe, motocykle i części” odnotowała wzrost o 25,1 proc. rok do roku, choć był on nieco niższy niż w listopadzie, kiedy wyniósł 28,1 proc.

Analitycy Credit Agricole oszacowali, że po wyłączeniu sprzedaży w tej grupie, dynamika sprzedaży w grudniu spadła do 0,2 proc. rok do roku z 1,3 proc. w listopadzie. Trzymiesięczna średnia tej dynamiki osiągnęła najniższy poziom od stycznia 2024 roku, co wskazuje na zmniejszoną skłonność do konsumpcji wśród gospodarstw domowych.

Gospodarstwa domowe w kolejnych miesiącach będą kupować więcej

Eksperci Credit Agricole zauważyli, że obecna sytuacja jest związana z odbudową aktywów finansowych przez gospodarstwa domowe, co wpływa na ich skłonność do konsumpcji. Przewidują, że w nadchodzących miesiącach 2025 roku, relatywnie wysoki poziom tych aktywów może skłonić gospodarstwa domowe do zwiększenia wydatków konsumpcyjnych.

Pomimo oczekiwanego dalszego spowolnienia wzrostu realnego funduszu płac, analitycy spodziewają się, że wzrost konsumpcji przyczyni się do stabilizacji dynamiki sprzedaży detalicznej. To z kolei może wpłynąć na poprawę ogólnej kondycji gospodarki w nadchodzących miesiącach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu