Spis treści
Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Jest to duża szansa dla małych, średnich i dużych przedsiębiorców, aby pozyskać dotacje na wdrażanie działań badawczo-rozwojowych.
Jak się do tego przygotować? Z pomocą rodzimym przedsiębiorcom przychodzi program Innovation Coach, który bezpłatnie przygotowuje przedsiębiorców do tego, aby wdrożyć działania B+R (badawczo-rozwojowe) i pozyskać na ten cel fundusze unijne.
Czym jest Innovation Coach?
Innovation Coach to ścieżka instrumentu STEP (Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł na Projekt), realizowanego przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w partnerstwie z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk.
Katarzyna Walczyk-Matuszyk, kierująca projektem Innovation Coach z ramienia Centrum Projektów Badawczych UE w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN, tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu, że celem inicjatywy jest wsparcie przedsiębiorstw w rozpoczęciu przez nich działalności badawczej, rozwojowej i innowacyjnej, dzięki której zaczną wdrażać i realizować innowacyjne projekty i z sukcesem sięgać po środki europejskie.
- W tej perspektywie finansowej ten projekt finansowany był z programu operacyjnego Inteligentny Rozwój. Natomiast nowa perspektywa finansowa otwiera drogę dla absolwentów Innovation Coach do ubiegania się przez nich o dedykowany instrument, który umożliwi im rozwój koncepcji i przygotowanie pierwszych projektów B+R oraz sfinansowanie tych projektów na start – wskazuje Walczyk-Matuszyk.
Co najczęściej stoi na drodze przedsiębiorcom?
Ekspertka pytana, z jakimi problemami borykają się początkujący przedsiębiorcy, mówi, że problemem jest przede wszystkim brak wiedzy dotyczącej tego, jakie innowacje są obecnie poszukiwane w poszczególnych sektorach i branżach. – Przedsiębiorcy nie wiedzą, jakie mamy trendy rynkowe, co jest w stanie przyjąć się po stronie konsumentów i po stronie rynku – tłumaczy.
Drugim problemem jest „plan jak to zrobić”. - Czyli, jak zaplanować wdrożenie takiego projektu innowacyjnego, aby go rozwijać, jakie kroki w kontekście ochrony praw własności intelektualnej należy podjąć. Przede wszystkim także z kim nawiązać współpracę w tym zakresie. Bo pamiętajmy, że projekty dotyczące badań, czy innowacji powstają najczęściej we współpracy nauki z przemysłem. W naszej bezpłatnej usłudze dla przedsiębiorców Innovation Coach wskazujemy także możliwość współpracy z jednostką naukową – mówi Walczyk-Matuszyk. - No i wreszcie, jeśli już wiemy co zrobić i jak zrobić, to musimy wiedzieć, z czego to finansować. Te przedsiębiorstwa, które są na początku drogi, również potrzebują wskazówek, po jakiego typu fundusze sięgać i jakiego typu programy oferują to wsparcie – dodaje.
Do kogo skierowany jest program?
Rozmówczyni podkreśla, że program skierowany jest do przedsiębiorstw niezależnie od statusu. - Mogą być to mikro, małe i średnie, ale także duże firmy, które są zarejestrowane w Polsce – to jedno z pierwszych kryteriów. Drugim jest brak doświadczenia w prowadzaniu prac badawczo-rozwojowych i pozyskiwaniu środków publicznych na te działania. Ostatnie to wymóg, że muszą to być przedsiębiorstwa, które planują stworzyć innowacje, czy to produktową, czy też procesową i skorzystać ze środków europejskich - mówi ekspertka.
Zainteresowani przedsiębiorcy mogą zgłosić się do udziału w projekcie przez stronę: www.innovationcoach.pl.
