Stworzyłeś dobrze prosperującą firmę, ale nie możesz wejść na wyższy poziom przez brak środków? Tak pozyskasz potrzebny kapitał

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Fundusze Venture Capital dają szansę na stosunkowo szybkie pozyskanie środków i know-how na rozwój firmy. Trzeba jednak podzielić się władzą
Fundusze Venture Capital dają szansę na stosunkowo szybkie pozyskanie środków i know-how na rozwój firmy. Trzeba jednak podzielić się władzą pixabay.com/Aymanejed
Przedsiębiorcy pragnący rozwinąć swój biznes szukają pieniędzy na różne sposoby. Jedni negocjują kredyt z bankiem, ryzykując utratę całego majątku. Inni otwierają zbiórki na platformach crowdfundingowych. Są też tacy, którzy szukają specjalistycznych narzędzi na rynkach finansowych. Jedno z nich daje szansę, by firma stosunkowo szybko stała się globalnym graczem. Ale jest haczyk.

Spis treści

Każdy sprawny przedsiębiorca prędzej czy później staje przed dylematem, co zrobić, by móc dalej się rozwijać. Zaczynamy cykl, który przybliży najpopularniejsze sposoby przyciągnięcia kapitału.

Publiczna zbiórka nie zawsze wystarczy

Tak modne w mediach kampanie crowdfundingowe, czyli publiczne zbiórki wymagają nie tylko genialnego pomysłu na produkt, ale także nie mniej wybitnego sposobu na przekonanie do tego produktu tysięcy inwestorów. Trzeba zaangażować media społecznościowe, nagrać video, skontaktować się z celebrytami.

Jeśli kampania ma szeroki ponadpaństwowy zasięg, co jest rzadkością, to istnieje szansa na zgromadzenie środków pozwalających na rozpoczęcie produkcji. Prędzej czy później pojawia się jednak problem dystrybucji, certyfikatów jakości i bezpieczeństwa, wreszcie marketingu. Na wszystkie te działania trudno jest pozyskać środki, korzystając z publicznych zbiórek. Co wtedy?

Anioł biznesu pilnie poszukiwany

Wielu przedsiębiorców wobec deficytu środków własnych szuka zamożnego mentora, który uwierzy i zainwestuje w pomysł. Często szukanie odpowiedniej osoby zajmuje lata, a jak już się znajdzie, to zdarza się, że poprzez swoje kontakty i prywatny kapitał zdominuje strukturę właścicielską.

Najczęściej jednak prywatni inwestorzy oceniają czyjeś pomysły bardzo krytycznie i modyfikuje je, co może powodować konflikty. Aby znaleźć dobrego anioła biznesu potrzeba sporo doświadczenia. Dlatego niektórzy porzucają swoje marzenia i pracując u podstaw starają się wprowadzić spółkę na NewConnect, czyli alternatywny wobec Giełdy Papierów Wartościowych rynek obrotu akcjami. To niezły pomysł dla cierpliwych, ale dość ryzykowny i wymagający przygotowania. Przed dłuższy czas trzeba prowadzić bezbłędną księgowość, nie ma mowy o tym, by na firmę narzekali kontrahenci czy pracownicy - w polskich warunkach to trudne wyzwania.

Fundusze Venture Capital działają jako współwłaściciele

Na rynku istnieją też wyspecjalizowane podmioty zarządzające środkami dużych firm. Wiedzą, jak inwestować, by nie stracić funduszy i maksymalnie szybko osiągnąć sukces. Na cel biorą sobie najczęściej firmy, w relatywnie wczesnych fazach rozwoju, popularnie nazywane start-upami.

Fundusze Venture Capital, bo o nich mowa działają poprzez wykup akcji lub udziałów w danym przedsiębiorstwie na ograniczony czas. Doświadczony inwestor staje się tym samym współwłaścicielem firmy - jego wkład to nie tylko pieniądze, ale też know-how, które pomaga firmie osiągnąć zamierzone cele. Właściciel firmy musi jednak podzielić się władzą z inwestorem, przynajmniej do czasu zbycia przez niego udziałów.

Proces decyzyjny może potrwać kilka miesięcy

O tym, jak wyglądają relacje między inwestorami a firmą oraz jakie start-upy mają szanse na współpracę z VC, opowiedziała nam Ewa Chronowska, General Partner, Next Road Ventures (funduszu VC inwestującego do 4 mln PLN w projekty na wczesnych etapach rozwoju). Chronowska jest też założycielką i CEO platformy Vestbee, łączącej start-upy z funduszami VC.

Jak podkreśla, jeśli start-up wpisuje się w strategię inwestycyjną danego funduszu, przed ubieganiem się o finansowanie powinien przede wszystkim przeprowadzić dokładny research dotyczący funduszu oraz przygotować odpowiednią, zgodną ze standardami rynkowymi prezentację zespołu, pomysłu i biznesowej strategii (tzw. pitch deck). - Warto uzbroić się też w cierpliwość - mówi Chronowska. Dlaczego? Niestety, proces inwestycyjny zwykle trwa kilka miesięcy, podczas których inwestorzy dokładnie analizują projekt i jego potencjał rynkowy, a także negocjują warunki inwestycji. To jednak i tak znacznie krócej niż decyzja banku o przyznaniu kredytu czy wprowadzenie firmy na NewConnect.

Kto ma szanse na zainteresowanie dużego kapitału

- Firma może zwiększyć swoje szanse na zaangażowanie funduszy VC, jeśli oferuje innowacyjne narzędzia pozwalające na rozwiązanie rzeczywistych problemów na szerokim rynku i posiada duży potencjał wzrostu oraz globalnego skalowania. - mówi Chronowska. - Fundusze VC szukają firm z potencjałem osiągnięcia wyceny przekraczającej miliard dolarów, czyli takich, które mają szansę stać się kiedyś unicornami (jednorożcami). Nie są więc odpowiednie dla typowych małych biznesów - dodaje Chronowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu