Świadczenia dla udzielających schronienia uchodźcom. Do 40 zł dziennie przez kolejne 60 dni! Gdzie złożyć wniosek o świadczenie pieniężne?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Świadczenie za udzielenie schronienia uchodźcy otrzymasz, jeśli złożysz wniosek.
Świadczenie za udzielenie schronienia uchodźcy otrzymasz, jeśli złożysz wniosek. 123rf
Udostępnij:
Świadczenie pieniężne za udzielenie schronienia uchodźcy będzie można otrzymać przez kolejne 60 dni. Przedłużenie wypłacania świadczeń zapowiedział Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA. Gdzie znaleźć urzędowy formularz, jak go wypełnić i gdzie złożyć? Podajemy najważniejsze informacje. Sprawdź, jakie dane są niezbędne do prawidłowego wypełnienia wniosku.

Świadczenie pieniężne dla przyjmujących uchodźców

Świadczenia dla osób, które goszczą u siebie uchodźców zostaną przedłużone o kolejne 60 dni. Informował o tym w czwartek na specjalnej konferencji prasowej Paweł Szefernaker wiceszef MSWiA. Szacuje się, że u polskich rodzin może zamieszkiwać nawet 600 tys. uchodźców. Nowym prawem w tej sprawie sejm ma zająć się na posiedzeniu w tym tygodniu.

Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych, na czwartkowej konferencji prasowej przypomniał, że właśnie mija termin 60 dni od czasu, gdy pierwsi uchodźcy z Ukrainy przybyli do Polski. To okres, za który rodziny przyjmujące uchodźców mogą otrzymać zwrot środków za opiekę nad uchodźcami.

Świadczenia dotychczas były wypłacane na podstawie ustawy „o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa” z 12 marca 2022 r. Przepisy przewidują, że osoby i podmioty zapewniające uchodźcom - obywatelom Ukrainy

 • zakwaterowanie
 • wyżywienie

mogą otrzymać świadczenie pieniężne z publicznych pieniędzy. Wynosi ono do 40 zł dziennie i może być wypłacane za maksymalny okres 60 dni. W szczególnie uzasadnionych przypadkach jego wypłacanie może zostać przedłużone za zgodą wojewody.

Rozporządzenie rady ministrów w tej sprawie weszło w życie 16 marca 2022 r. Od tego momentu urzędy gmin przyjmują wnioski o świadczenie.

Wnioski można otrzymać w urzędach lub pobrać klikając tutaj.

Wniosek będzie można składać w wersji papierowej lub elektronicznie

Przez pierwsze dni wniosek o przyznanie świadczenia będzie można składać jedynie w papierowej formie.

- Na razie przygotowany jest papierowy wniosek w tej sprawie, ale Ministerstwo Cyfryzacji będzie nad tym wnioskiem on-line pracowało - powiedział Maciej Wąsik wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej.

Wypełniając wniosek konieczne będzie wskazanie:

 • imię i nazwisko albo nazwę składającego wniosek;
 • PESEL lub NIP składającego wniosek;
 • wskazanie okresu, na jaki zapewniono zakwaterowanie, oraz liczby osób przyjętych do zakwaterowania;
 • imię i nazwisko osoby przyjętej do zakwaterowania i PESEL, jeżeli posiada;
 • oświadczenie składającego wniosek o zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia;
 • numer rachunku płatniczego, na który wypłacane będzie świadczenie;
 • oświadczenie składającego wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, że dane zawarte we wniosku są prawdziwe;
 • adres miejsca pobytu osób przyjętych na zakwaterowanie;
 • adres poczty elektronicznej i numer telefonu składającego wniosek;
 • oświadczenie, że za osobę przyjętą do zakwaterowania na wskazany okres nie wypłacono już świadczenia;
 • oświadczenie podmiotu składającego wniosek, że za okres wskazany w pkt 3 nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.

Rozporządzenie stanowi, że środki powinny zostać przelane na konto wnioskodawcy do 30 dni od złożenia podania. Pojawiła się już zapowiedź, że świadczenia zostaną przedłożone o kolejne 60 dni.

Gminy będą odpowiedzialne za kontrolę, czy wnioski zawierają prawdziwe informacje. Osoba składająca podanie o świadczenie podpisze również dwie klauzule dotyczące poświadczenia nieprawdy. Ma to być dodatkowa gwarancja, że wnioskodawca nie wynajmuje za pieniądze mieszkania uchodźcom z Ukrainy i równolegle występuje o pieniądze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rybacki: inflacja w sierpniu osiągnie szczyt, potem będzie spadać

Więcej informacji na stronie głównej Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie