Świadczenia dla udzielających schronienia uchodźcom. Do 40 zł dziennie przez kolejne 60 dni! Gdzie złożyć wniosek o świadczenie pieniężne?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Świadczenie za udzielenie schronienia uchodźcy otrzymasz, jeśli złożysz wniosek.
Świadczenie za udzielenie schronienia uchodźcy otrzymasz, jeśli złożysz wniosek. 123rf
Świadczenie pieniężne za udzielenie schronienia uchodźcy będzie można otrzymać przez kolejne 60 dni. Przedłużenie wypłacania świadczeń zapowiedział Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA. Gdzie znaleźć urzędowy formularz, jak go wypełnić i gdzie złożyć? Podajemy najważniejsze informacje. Sprawdź, jakie dane są niezbędne do prawidłowego wypełnienia wniosku.

Świadczenie pieniężne dla przyjmujących uchodźców

Świadczenia dla osób, które goszczą u siebie uchodźców zostaną przedłużone o kolejne 60 dni. Informował o tym w czwartek na specjalnej konferencji prasowej Paweł Szefernaker wiceszef MSWiA. Szacuje się, że u polskich rodzin może zamieszkiwać nawet 600 tys. uchodźców. Nowym prawem w tej sprawie sejm ma zająć się na posiedzeniu w tym tygodniu.

Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych, na czwartkowej konferencji prasowej przypomniał, że właśnie mija termin 60 dni od czasu, gdy pierwsi uchodźcy z Ukrainy przybyli do Polski. To okres, za który rodziny przyjmujące uchodźców mogą otrzymać zwrot środków za opiekę nad uchodźcami.

Świadczenia dotychczas były wypłacane na podstawie ustawy „o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa” z 12 marca 2022 r. Przepisy przewidują, że osoby i podmioty zapewniające uchodźcom - obywatelom Ukrainy

 • zakwaterowanie
 • wyżywienie

mogą otrzymać świadczenie pieniężne z publicznych pieniędzy. Wynosi ono do 40 zł dziennie i może być wypłacane za maksymalny okres 60 dni. W szczególnie uzasadnionych przypadkach jego wypłacanie może zostać przedłużone za zgodą wojewody.

Rozporządzenie rady ministrów w tej sprawie weszło w życie 16 marca 2022 r. Od tego momentu urzędy gmin przyjmują wnioski o świadczenie.

Wnioski można otrzymać w urzędach lub pobrać klikając tutaj.

Wniosek będzie można składać w wersji papierowej lub elektronicznie

Przez pierwsze dni wniosek o przyznanie świadczenia będzie można składać jedynie w papierowej formie.

- Na razie przygotowany jest papierowy wniosek w tej sprawie, ale Ministerstwo Cyfryzacji będzie nad tym wnioskiem on-line pracowało - powiedział Maciej Wąsik wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej.

Wypełniając wniosek konieczne będzie wskazanie:

 • imię i nazwisko albo nazwę składającego wniosek;
 • PESEL lub NIP składającego wniosek;
 • wskazanie okresu, na jaki zapewniono zakwaterowanie, oraz liczby osób przyjętych do zakwaterowania;
 • imię i nazwisko osoby przyjętej do zakwaterowania i PESEL, jeżeli posiada;
 • oświadczenie składającego wniosek o zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia;
 • numer rachunku płatniczego, na który wypłacane będzie świadczenie;
 • oświadczenie składającego wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, że dane zawarte we wniosku są prawdziwe;
 • adres miejsca pobytu osób przyjętych na zakwaterowanie;
 • adres poczty elektronicznej i numer telefonu składającego wniosek;
 • oświadczenie, że za osobę przyjętą do zakwaterowania na wskazany okres nie wypłacono już świadczenia;
 • oświadczenie podmiotu składającego wniosek, że za okres wskazany w pkt 3 nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.

Rozporządzenie stanowi, że środki powinny zostać przelane na konto wnioskodawcy do 30 dni od złożenia podania. Pojawiła się już zapowiedź, że świadczenia zostaną przedłożone o kolejne 60 dni.

Gminy będą odpowiedzialne za kontrolę, czy wnioski zawierają prawdziwe informacje. Osoba składająca podanie o świadczenie podpisze również dwie klauzule dotyczące poświadczenia nieprawdy. Ma to być dodatkowa gwarancja, że wnioskodawca nie wynajmuje za pieniądze mieszkania uchodźcom z Ukrainy i równolegle występuje o pieniądze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu