Świadczenie pieniężne dla przyjmujących uchodźców
Świadczenia dla osób, które goszczą u siebie uchodźców zostaną przedłużone o kolejne 60 dni. Informował o tym w czwartek na specjalnej konferencji prasowej Paweł Szefernaker wiceszef MSWiA. Szacuje się, że u polskich rodzin może zamieszkiwać nawet 600 tys. uchodźców. Nowym prawem w tej sprawie sejm ma zająć się na posiedzeniu w tym tygodniu.
Szefernaker, pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych, na czwartkowej konferencji prasowej przypomniał, że właśnie mija termin 60 dni od czasu, gdy pierwsi uchodźcy z Ukrainy przybyli do Polski. To okres, za który rodziny przyjmujące uchodźców mogą otrzymać zwrot środków za opiekę nad uchodźcami.
Świadczenia dotychczas były wypłacane na podstawie ustawy „o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa” z 12 marca 2022 r. Przepisy przewidują, że osoby i podmioty zapewniające uchodźcom - obywatelom Ukrainy
- zakwaterowanie
- wyżywienie
mogą otrzymać świadczenie pieniężne z publicznych pieniędzy. Wynosi ono do 40 zł dziennie i może być wypłacane za maksymalny okres 60 dni. W szczególnie uzasadnionych przypadkach jego wypłacanie może zostać przedłużone za zgodą wojewody.
Rozporządzenie rady ministrów w tej sprawie weszło w życie 16 marca 2022 r. Od tego momentu urzędy gmin przyjmują wnioski o świadczenie.
Wnioski można otrzymać w urzędach lub pobrać klikając tutaj.
Wniosek będzie można składać w wersji papierowej lub elektronicznie
Przez pierwsze dni wniosek o przyznanie świadczenia będzie można składać jedynie w papierowej formie.
- Na razie przygotowany jest papierowy wniosek w tej sprawie, ale Ministerstwo Cyfryzacji będzie nad tym wnioskiem on-line pracowało - powiedział Maciej Wąsik wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik w czasie poniedziałkowej konferencji prasowej.
Wypełniając wniosek konieczne będzie wskazanie:
- imię i nazwisko albo nazwę składającego wniosek;
- PESEL lub NIP składającego wniosek;
- wskazanie okresu, na jaki zapewniono zakwaterowanie, oraz liczby osób przyjętych do zakwaterowania;
- imię i nazwisko osoby przyjętej do zakwaterowania i PESEL, jeżeli posiada;
- oświadczenie składającego wniosek o zapewnieniu zakwaterowania i wyżywienia;
- numer rachunku płatniczego, na który wypłacane będzie świadczenie;
- oświadczenie składającego wniosek pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, że dane zawarte we wniosku są prawdziwe;
- adres miejsca pobytu osób przyjętych na zakwaterowanie;
- adres poczty elektronicznej i numer telefonu składającego wniosek;
- oświadczenie, że za osobę przyjętą do zakwaterowania na wskazany okres nie wypłacono już świadczenia;
- oświadczenie podmiotu składającego wniosek, że za okres wskazany w pkt 3 nie otrzymano dodatkowego wynagrodzenia, w tym za wynajem.
Rozporządzenie stanowi, że środki powinny zostać przelane na konto wnioskodawcy do 30 dni od złożenia podania. Pojawiła się już zapowiedź, że świadczenia zostaną przedłożone o kolejne 60 dni.
Gminy będą odpowiedzialne za kontrolę, czy wnioski zawierają prawdziwe informacje. Osoba składająca podanie o świadczenie podpisze również dwie klauzule dotyczące poświadczenia nieprawdy. Ma to być dodatkowa gwarancja, że wnioskodawca nie wynajmuje za pieniądze mieszkania uchodźcom z Ukrainy i równolegle występuje o pieniądze.
