IKEA wraz z Fundacją Ocalenie wystartowały ze stażowym projektem dla uchodźców i uchodźczyń. Pracę na pół roku znajdzie 10 osób

Justyna Madan
Justyna Madan
IKEA wraz z Fundacją Ocalenie wystartowały ze stażowym projektem dla uchodźców i uchodźczyń. Pracę znajdzie 10 osób
IKEA wraz z Fundacją Ocalenie wystartowały ze stażowym projektem dla uchodźców i uchodźczyń. Pracę znajdzie 10 osób 123rf
Udostępnij:
Jednym z najważniejszych czynników utrudniających uchodźczyniom i uchodźcom zbudowanie dobrego, bezpiecznego życia w Polsce są trudności w znalezieniu stabilnego zatrudnienia. Stąd pomysł na projekt stażowy realizowany przez Fundację Ocalenie oraz IKEA Retail Sp. z o.o. „Płatne staże w IKEA dla uchodźczyń i uchodźców”. 10 osób znajdzie zatrudnienie na 6 miesięcy w IKEI na Targówku w Warszawie. Staż ma ułatwić start na polskim rynku pracy.

IKEA prowadzi podobne staże w innych krajach, teraz przyszedł czas na Polskę. Jak informuje Fundacja Ocalenie, problemy osób z doświadczeniem uchodźczym ze zbudowaniem stabilnego życia w Polsce wynikają m.in. z braku doświadczenia zawodowego na lokalnym rynku pracy, słabej znajomości języka polskiego, nieznajomości procedur i ograniczonego dostępu do informacji. Staże są krokiem ku zmianie tej sytuacji.

Osoby z doświadczeniem uchodźczym, które mieszkają w Polsce, mają różne talenty, wiedzę i doświadczenie oraz przede wszystkim motywację do znalezienia zatrudnienia. Często potrzebują jedynie wsparcia w wejściu na rynek pracy i znalezieniu na nim swojego miejsca – informuje Fundacja Ocalenie.

Płatne staże dla uchodźców

Wsparciem, które zaplanowała Fundacja Ocalenie wraz z IKEĄ, jest 10 płatnych staży dla osób posiadających status uchodźcy (ale również ochronę uzupełniającą, zgodę na pobyt tolerowany, zgodę na pobyt ze względów humanitarnych oraz dla osób w procedurze o uzyskanie wymienionych statusów, posiadających zezwolenie na pracę). Jednym z warunków koniecznych jest jednak znajomość języka polskiego, przynajmniej w na poziomie komunikatywnym.

Często jest rozbieżność między brakiem znajomości języka polskiego a bardzo wysokimi i różnorodnymi kwalifikacjami, które uchodźcy i uchodźczynie mają. To powstrzymuje ich przed aplikowaniem na stanowiska, które merytorycznie spokojnie odpowiadają ich kwalifikacjom. Dlatego nowością i szansą w naszym projekcie jest to, że te osoby będą mogły i rozwijać kompetencje zawodowe i szkolić język – tłumaczy Kornelia Trytko, koordynatorka projektu stażowego, zespół ds. fundraisingu i komunikacji w Fundacji Ocalenie.

Osoby, które zostaną zatrudnione, będą pracowały na 3/4 etatu w sklepie na warszawskim Targówku, przez pół roku od marca do sierpnia 2022. W zależności od potrzeb, będą w czasie pracy korzystały ze wsparcia fundacji w zakresie nauki języka polskiego. Planowo będą to 4 godziny pracy oraz 2 godziny nauki, ale czy nauka będzie się odbywać codziennie zależy od tego jakiego wsparcia językowego będą potrzebowali kandydaci.

W trakcie trwania stażu, jego uczestnicy i uczestniczki będą korzystać z pełnego pakietu świadczeń pracowniczych oferowanych przez IKEA, oraz ze wsparcia Fundacji Ocalenie w zakresie nauki języka polskiego, porad psychologicznych, prawnych oraz pomocy ze strony mentorów i mentorek kulturowych pracujących na co dzień w warszawskim Centrum Pomocy Cudzoziemcom.

To jest taki staż na rozpęd na rynku pracy – mówi Kornelia Trytko.

Uchodźcy mają szansę rozwoju na polskim rynku pracy

Celem projektu jest przede wszystkim podniesienie kompetencji zawodowych i językowych osób z doświadczeniem uchodźczym oraz zwiększenie ich szans do podjęcia stałej pracy w IKEA Retail Sp. z o.o. lub u innych pracodawców. Znalezienie pracy pomoże uchodźczyniom i uchodźcom wesprzeć ich rodziny oraz lokalną gospodarkę, a także zintegrować się ze społeczeństwem. Po odbyciu stażu zostaną oni zaproszeni do aplikowania na istniejące miejsca pracy poprzez procedurę standardowej rekrutacji.

Mamy nadzieję, że ten staż faktycznie przyczyni się do tego, że będzie pierwszy krok do budowania ścieżki kariery na polskim rynku pracy. Zwłaszcza osoby z doświadczeniami uchodźczymi, które w Polsce nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego, cały czas uczą się języka i mają trudności ze znalezieniem stałej pracy z pełnym pakietem różnych świadczeń pracowniczych – dodaje Kornelia Trytko.

Obecnie na staż zgłosiło się około 20 osób. Aplikacje można wysyłać do 25 stycznia 2022 roku. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie internetowej Fundacji Ocalenie.

Najpierw zapraszamy na rozmowę do fundacji, tutaj weryfikujemy podstawowe kryteria, czyli sprawdzamy czy osoba mówi chociaż trochę po polsku, bo jednak kolejne etapy rekrutacji w sklepie IKEA będą się odbywały po polsku, komunikacja ze współpracownikami również. Będziemy też weryfikować statusy. W fundacji będziemy też sprawdzać motywację do pracy i oceniać, czy to jest projekt, z którego naprawdę skorzystają i wyciągną dla siebie jak najwięcej. Następnym etapem są rozmowy prowadzone przez IKEA – wyjaśnia Kornelia Trytko.

Status uchodźcy a trudności ze znalezieniem pracy

Brak znajomości języka nie jest jedyną przeszkodą w znalezieniu pracy przez osoby z doświadczeniem uchodźczym. Kornelia Trytko wymienia również trudne i długotrwałe procedury pobytowe, niepewność ze strony pracodawców, uprzedzenia i obawy jak osoby z innego kręgu kulturowego odnajdą się w otoczeniu firmy.

Uchodźcy i uchodźczynie są też łatwym łupem dla nieuczciwych pracodawców, bo nie zawsze rozumieją wszystkie warunki umów, które im są podsuwane i nie zawsze wiedzą dokładnie na jakiej zasadzie są zatrudniani, jaką opiekę mają, jakie świadczenia – dodaje koordynatorka projektu.

Fundacja Ocalenie oferuje pomoc osobom z doświadczeniem uchodźczym. Prawników, którzy mogą sprawdzić jak wygląda sytuacja danej osoby, również w przypadku problemów z pracodawcą. Osoby, które mają trudności ze znalezieniem pracy, czy dostosowaniem swojego CV do polskich warunków mogą skorzystać z konsultacji u doradczyni zawodowej, czy skorzystać z konsultacji z mentorami kulturowymi, którzy znają dane społeczności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie