Praca, studia, opieka medyczna dla Ukraińców w Polsce. Co przewiduje rządowy program wsparcia dla uchodźców?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała stanowisko, w którym zaleca bankom wdrożenie do oferty usług dla uchodźców. Chodzi o zapewnienie dostępu do podstawowych usług płatniczych. Taka oferta miałaby posiadać kartę płatniczą oraz podstawowy rachunek płatniczy, który byłby bezpłatny. Wszystko po to, aby umożliwić wpłaty i wypłaty gotówki oraz przelewy.
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała stanowisko, w którym zaleca bankom wdrożenie do oferty usług dla uchodźców. Chodzi o zapewnienie dostępu do podstawowych usług płatniczych. Taka oferta miałaby posiadać kartę płatniczą oraz podstawowy rachunek płatniczy, który byłby bezpłatny. Wszystko po to, aby umożliwić wpłaty i wypłaty gotówki oraz przelewy. unsplash
Zwolnienie z kwarantanny, bezpłatne przejazdy transportem publicznym oraz bezpłatne żywność, nocleg i karta SIM – to tylko część z usług, które mają za zadanie wspierać Ukraińców przybywających do Polski. Wszystko to ma z zadanie pomóc Ukraińcom w ułożeniu i zorganizowaniu życia oraz startu w Polsce po ucieczce z ojczyzny. Zobacz, na co mogą liczyć uchodźcy z Ukrainy oraz gdzie można zasięgnąć informacji o pomocy dla naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa, nad którą pracuje Sejm ma pozwolić na otwarty dostęp do rynku pracy, darmowych studiów oraz opieki medycznej.

Między 24 lutego a 7 marca do Polski przybyło 1 067 000 osób z Ukrainy. Tylko w niedzielę 6 marca funkcjonariusze Służby Granicznej odprawili rekordowe 142,3 tys. podróżnych z tego kraju.

Zobacz galerię. W niej informacje na temat pomocy, jaka czeka na uchodźców w Polsce.

Program wsparcia dla uchodźców. Na co Ukraińcy mogą liczyć w Polsce "na start"?

- Dokonujemy odpraw granicznych i przekazujemy dalej te osoby: albo rodzinom albo kierujemy do punktów recepcyjnych znajdujących się przy naszych przejściach granicznych. Tutaj transportem zajmuje się straż pożarna dysponująca odpowiednimi środkami transportu. Gdy te osoby trafią już do ośrodków recepcyjnych, przygotowanych w naszym wypadku przez wojewodę łobeskiego, to tam są kierowane do kolejnych ośrodków oraz udzielana jest im pomoc - powiedział por. Dariusz Sieniecki, rzeczniki Nadburzańskiego Oddziału Straży Granicznej w rozmowie z Polskim Radiem.

Jak zauważył, pomoc obejmuje np. zaoferowanie ciepłych napojów oraz kanapki. Uchodźcy następnie są kierowani przez służby wojewody.

Punkty recepcyjne są miejscami, w których osoby przekraczające granicę mogą otrzymać posiłek i środki higieniczne, podstawową opiekę medyczną, odpocząć, oraz zostać skierowane do tymczasowego zakwaterowania w Polsce. W tych miejscach jest również organizowany transport w głąb Polski.

W Polsce działa 28 punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy. Osoby przybywające jako uchodźcy nie mają obowiązku się rejestrować, choć może pociągać to za sobą wiele korzyści.

Natomiast w punktach informacyjnych obywatele Ukrainy mogą otrzymać porcję wiadomości na temat pomocy, która czeka na nich w Polsce.

- Każdy, kto chce zostać w Krakowie, a nie ma dachu nad głową i nie ma gdzie się schronić to właśnie powinien zgłosić się do tego punktu. Tutaj urzędnicy kierują na miejsca, gdzie można znaleźć dach nad głową. Miasto przygotowuje w tej chwili takie punkty schronienia – powiedziała Monika Chylaszek, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Krakowa dla telewizja.krakow.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu