Zmiany w PKP Cargo. Z firmy odeszło już 3665 pracowników

Barbara Wesoła
Opracowanie:
PKP Cargo ma teraz pełen zestaw narzędzi do sprawnego podejmowania decyzji, w tym do sporządzania spisu inwentarza, spisu wierzytelności oraz przygotowania planu restrukturyzacyjnego.
PKP Cargo ma teraz pełen zestaw narzędzi do sprawnego podejmowania decyzji, w tym do sporządzania spisu inwentarza, spisu wierzytelności oraz przygotowania planu restrukturyzacyjnego. Fot. Szymon Starnawski/Polska Press
PKP Cargo podjęło ważny krok w procesie restrukturyzacji, powołując radę wierzycieli. Organ złożony z przedstawicieli kluczowych instytucji finansowych i firm ma za zadanie nadzorować działania zarządcy oraz wspierać odbudowę stabilności spółki. Czy to wystarczy, by wyprowadzić jednego z największych przewoźników kolejowych w Polsce z trudnej sytuacji?

Spis treści

Nowy rozdział w restrukturyzacji PKP Cargo

Rada wierzycieli PKP Cargo została ustanowiona 16 grudnia, a jej członkowie będą pełnić kluczową funkcję w zakresie nadzoru nad działaniami zarządcy.

Rada Wierzycieli w toczącym się postępowaniu sanacyjnym pełni kluczową funkcję w zakresie kontroli czynności Zarządcy, badania stanu masy sanacyjnej, udzielania zezwoleń na wykonywanie czynności, które są wyłącznie zastrzeżone dla Rady Wierzycieli - wyjaśniły PKP Cargo.

Rada wierzycieli będzie także odpowiedzialna za uchwalanie regulaminu oraz wyrażanie opinii w kluczowych dla spółki sprawach. To gremium, które ma na celu zapewnienie transparentności i efektywności działań restrukturyzacyjnych.

Kto będzie pilnował finansów PKP Cargo?

W skład rady wierzycieli weszli przedstawiciele renomowanych instytucji finansowych i firm, co podkreśla wagę tego organu w procesie restrukturyzacji. Zastępcami członków rady zostali przedstawiciele PGE Energetyka Kolejowa i Moto Flota.

W związku z powyższym w PKP CARGO w restrukturyzacji funkcjonują już wszystkie organy niezbędne do prowadzenia postępowania sanacyjnego - podkreśliła spółka.

Dzięki temu PKP Cargo ma teraz pełen zestaw narzędzi do sprawnego podejmowania decyzji, w tym do sporządzania spisu inwentarza, spisu wierzytelności oraz przygotowania planu restrukturyzacyjnego. To istotny krok w kierunku stabilizacji finansowej firmy.

Co dalej z największym przewoźnikiem?

PKP Cargo to grupa oferująca kompleksowe usługi logistyczne, łącząca transport kolejowy, samochodowy oraz morski. Działa na terenie Polski oraz w kilku krajach europejskich, takich jak Czechy, Słowacja, Niemcy, Austria, Holandia, Węgry, Litwa i Słowenia. Największym akcjonariuszem PKP Cargo jest spółka PKP SA, posiadająca 33,01% akcji. W lipcu sąd otworzył postępowanie restrukturyzacyjne, co było odpowiedzią na trudności finansowe, z jakimi borykała się spółka.

Trudne decyzje i zwolnienia

W ramach restrukturyzacji, zarząd PKP Cargo podjął decyzję o przeprowadzeniu zwolnień grupowych, które objęły do 30% zatrudnionych. Proces ten zakończył się na przełomie października i listopada, a jego wynikiem było zwolnienie 3665 osób. Zwolnienia te były konieczne, aby dostosować strukturę zatrudnienia do aktualnych potrzeb i możliwości finansowych spółki. Wśród zwolnionych znalazło się 2515 osób, którym wypowiedziano umowy, a 1150 osób opuściło firmę z innych przyczyn, takich jak przejście na emeryturę czy rentę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
Co z odprawami dla zwolnionych pracowników? Dalej ich nie dostaliśmy.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu