Ilu Ukraińców pracuje w Polsce? ZUS przekazał nowe dane

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Do Polski do pracy przyjeżdżają z Ukrainy osoby w sile wieku, czyli mające od 25 do 49 lat.
Do Polski do pracy przyjeżdżają z Ukrainy osoby w sile wieku, czyli mające od 25 do 49 lat. Fot. Łukasz Kaczanowski / Polska Press
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w Polsce pracuje ponad 755 tys. obywateli Ukrainy. W jakich województwach jest ich najwięcej?

Spis treści

W jakich województwach pracuje najwięcej Ukraińców?

Według danych ZUS w Polsce pracuje ponad 755,8 tys. Ukraińców. Dla porównania w marcu 2022 roku liczba ubezpieczonych obywateli tego kraju wynosiła 666,7 tys., o 39,7 tys. więcej niż w grudniu 2021 roku.

Najwięcej Ukraińców pracuje w województwach: mazowieckim (184,1 tys.), wielkopolskim (89,2 tys.), dolnośląskim (88,6 tys.), śląskim (71,7 tys.) i małopolskim (62,2 tys.).

W jakich branżach pracują w Polsce Ukraińcy?

Obywatele Ukrainy najczęściej wybierają pracę w obszarze usług administrowania i działalności wspierającej, a także w przetwórstwie przemysłowym, w budownictwie oraz w transporcie.

Do Polski do pracy przyjeżdżają osoby w sile wieku, czyli w przedziale od 25. do 49. roku życia, przy czym najwięcej osób pracujących w Polsce z ukraińskim paszportem ma od 30 do 39 lat.

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadziła ułatwienia w legalizacji zatrudnienia tej grupy migrantów. Dzięki temu osoby szukające w Polsce schronienia mogą szybko podjąć pracę bez zbędnej biurokracji.

Uchodźcy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku mogą – po potwierdzeniu tożsamości – otrzymać numer PESEL i ubiegać się o pracę. Zgodnie z przepisami pracodawca musi w ciągu 14 dni powiadomić właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Rejestracja jest możliwa na stronie praca.gov.pl.

Obywatel Ukrainy musi pamiętać, że w przypadku gdy korzysta z ochrony czasowej, utraci prawo legalnego pobytu, jeżeli wyjedzie z Polski na dłużej niż 1 miesiąc. To ograniczenie nie ma jednak zastosowania do osób skierowanych do pracy poza granicami przez podmioty prowadzące działalność w Polsce.

Osoby poszukujące pracy mogą zarejestrować się także w powiatowym urzędzie pracy. Dzięki temu mogą skorzystać z pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i ze szkoleń, również tych dotyczących nauki języka polskiego.

jg

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ilu Ukraińców pracuje w Polsce? ZUS przekazał nowe dane - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu