Świadczenie rodzicielskie - czym jest i kto może skorzystać? Do odebrania 1000 zł co miesiąc!

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
W 2023 roku kosiniakowe wynosi 1000 złotych miesięcznie.
W 2023 roku kosiniakowe wynosi 1000 złotych miesięcznie. Senvipatro / Freepik
Świadczenie rodzicielskie, znane jako kosiniakowe, przysługuje rodzicom, którzy wychowują dzieci, ale nie pobierają zasiłku macierzyńskiego. Do grona uprawnionych można zatem zaliczyć osoby bezrobotne, studentów oraz osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Jak skorzystać z kosiniakowego?

Spis treści

Rodzice wychowujący dzieci mogą liczyć na kilka form wsparcia oferowanych przez państwo. Niektóre z nich wypłacane są dla wszystkich, inne natomiast wymagają spełnienia pewnych kryteriów. Jedną z atrakcyjnych form pomocy, skierowanych do osób w trudniejszej sytuacji zawodowej jest świadczenie rodzicielskie, znane jako kosiniakowe.

Czym jest kosiniakowe?

Świadczenie rodzicielskie nazywane kosiniakowym ze względu na Władysława Kosianiaka-Kamysza, inicjatora tego projektu, zostało wprowadzone 1 stycznia 2016 roku. Przysługuje ono rodzicom, którzy ze względu na obecną sytuację zawodową nie są upoważnieni do pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Wsparcie kierowane jest głównie do bezrobotnych, osób zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło, a także studentów. Podobnie jak becikowe przyznawane jest ono zaraz po narodzinach dziecka, ale zalicza się do świadczeń wypłacanych regularnie, a mianowicie co miesiąc.

Kto może skorzystać ze świadczenia rodzicielskiego?

Zgodnie z przepisami wniosek o przyznanie "kosiniakowego" mogą złożyć:

  • matka,
  • ojciec (po śmierci matki lub porzucenia przez nią dziecka albo po skróceniu przez nią okresu pobierania świadczenia),
  • rodzina zastępcza,
  • opiekun faktyczny dziecka.

- Wniosek o wypłatę świadczenia składa się w terminie 3 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku, gdy wniosek dotyczy dziecka przysposobionego od miesiąca objęcia dziecka opieką. W przypadku złożenia wniosku po terminie prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek - czytamy na portalu gov.pl.

Jedynym warunkiem przyznania świadczenia jest brak prawa do zasiłku macierzyńskiego. Oznacza to, że mogą się o nie ubiegać studenci, osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych, bezrobotni, a także osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Kosiniakowe - ile wynosi jak długo jest wypłacane?

Wysokość kosiniakowego w 2023 roku wynosi 1000 zł netto miesięcznie. Kwota ta nie jest w żaden sposób opodatkowana oraz nie podlega dodatkowym obciążeniom.

Okres wypłacania świadczenia rodzicielskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie. Uprawnione osoby mogą zatem pobierać to świadczenie przez okres:

  • 52 tygodni - po urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie albo przysposobieniu jednego dziecka,
  • 65 tygodni - po urodzeniu dwojga dzieci przy jednym porodzie albo przysposobieniu dwojga dzieci,
  • 67 tygodni - po urodzeniu trojga dzieci przy jednym porodzie albo przysposobieniu trojga dzieci,
  • 69 tygodni - po urodzeniu czworga dzieci przy jednym porodzie albo przysposobieniu czworga dzieci,
  • 71 tygodni - po urodzeniu pięciorga lub więcej dzieci przy jednym porodzie albo przysposobieniu pięciorga i więcej dzieci.

Na decyzję o przyznaniu kosiniakowego zazwyczaj trzeba czekać około 30 dni, choć czasem werdykt jest już znany po kilku dniach od chwili złożenia wniosku. Wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jak złożyć wniosek o kosiniakowe?

Osoby, które zamierzają ubiegać się o kosiniakowe, powinny w ciągu trzech miesięcy od narodzin dziecka wypełnić wniosek o „ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego”. Można to zrobić zarówno przez Internet z poziomu Profilu Zaufanego, jak i bezpośrednio w urzędzie miasta/gminy, punkcie MOPS, MOPR lub GOPS.

Dokumenty, jakie będą potrzebne przy składaniu wniosku to dowód osobisty, akt urodzenia, a w przypadku rodzin zastępczych lub opiekunów faktycznych zaświadczenia potwierdzające prawa do opieki. Co istotne, świadczenie rodzicielskie nie zwalnia z możliwości pobierania 500 plus.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu