Spis treści
Więcej dodatków dla seniorów
Nie ma wątpliwości, że seniorzy chętnie zgłębiają wiedzę o dodatkach pielęgnacyjnych i kompensacyjnych. Oprócz nich popularnością cieszy się również dodatek weterana poszkodowanego. Jednak na tym nie kończy się zakres interesujących świadczeń, o które mogą starać się najstarsi. W wielu przypadkach mowa tu o znacznym przypływie gotówki.
Wzrosły specjalne dodatki do rent i emerytur - ile wynoszą?
W galerii przygotowaliśmy dane zawierające szczegóły uwzględniające dodatki do emerytur, które przysługują od 1 marca 2023. Czytaj >>> TUTAJ <<<
Dodatek na prąd, czyli ryczałt energetyczny
Dodatkowym świadczeniem pieniężnym przyznawanym przez ZUS jest ryczałt energetyczny. Jest to rozwiązanie pozwalające na obniżenie opłat związanych z korzystaniem z energii cieplnej, gazowej i elektrycznej w domu. Ryczałt jest dostępny dla:
- Kombatantów wojennych i innych osób uprawnionych;
- Wdów i wdowców - rencistów i emerytów;
- Żołnierzy zastępczej służby wojskowej, którzy zostali przymusowo zatrudnieni w kopalniach węglach, kamieniołomach bądź też w zakładach pozyskujących rudy uranowe. Dotyczy to również batalionów budowlanych;
- Wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, mających po nich rentę lub emeryturę.
Polecamy
- Większe wypłaty dla emerytów. Waloryzacja może zaskoczyć wszystkich! Przez inflację?
- To odliczysz od podatku 2023! Ulgi dla podatników obowiązujące w tym roku! [PIT 2023]
- 500 plus dla małżeństw coraz bliżej? Jest szansa na dodatek dla małżonków!
- Dodatkowe 200 złotych do emerytury! Dożywotni dodatek - jak go zdobyć?
Wniosek o ryczałt energetyczny
Otrzymanie ryczałtu energetycznego wymaga złożenia odpowiedniego wniosku ZUS-ERK. Jest on dostępny zarówno w placówkach ZUS, jak i na stronie internetowej urzędu. Co więcej, można go złożyć nie tylko stacjonarnie, ale i online. Na stronie portalu zus.pl są opisane szczegóły dotyczące pozostałych dokumentów, które trzeba dołączyć do wniosku.
Ile wyniosło świadczenie 1 marca 2023?
Ryczałt energetyczny od 1 marca 2023 roku wynosi 255,17 zł. Jest to kwota określona jako ruchoma, a za jej aktualizację odpowiada Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Publikacja kwoty odbywa się siódmego dnia roboczego lutego każdego roku w "Monitorze Polskim".
Polecamy
Dodatek za tajne nauczanie w trakcie okupacji
Emeryci i renciści, którzy w okresie okupacji prowadziły tajne nauczanie, mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie z ZUS. Dotyczy to również seniorów nauczających języka polskiego przed 1 września 1939 roku na terenie byłego Wolnego Miasta Gdańsk oraz III Rzeszy Niemieckiej. Dodatek ten wynosi 294,39 zł. Otrzymanie go jest możliwe, jeśli złożymy wniosek i dołączymy zaświadczenie odpowiedniego kuratorium oświaty. Wnioskować można osobiście lub przez pełnomocnika.
WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW >>> TUTAJ <<< LUB W NASZEJ GALERII:
Zobacz także wideo: Tak wyglądają teraz kontrole zwolnień lekarskich. Oni są na celowniku ZUS
