Sycylia to nie tylko Etna i włoska mafia

Renata Rogólska/ blog.star.pl
Sycylia to nie tylko Etna i włoska mafia Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Ma kształt trójkąta, którego boki obmywają Morze Jońskie, Morze Tyrreńskie oraz właśnie Morze Śródziemne. Jej powierzchnia to 25 709 km2. Około 60 proc. wyspy ma charakter górzysty i pagórkowaty, a największą górą i jednocześnie wciąż czynnym wulkanem jest Etna 3323 m n.p.m. I właśnie wokół Etny odbyła się nasza sycylijska wyprawa. Miastem położonym u stóp wulkanu jest Katania. Miasto kilkukrotnie zniszczone przez lawę oraz trzęsienia ziemi nie posiada zbyt wielu zabytków, ale te które pozostały warto zobaczyć. Tym bardziej, iż fasadę jednego z XVIII-wiecznych kościołów, S. Maria dell’Elmosina zaprojektował architekt polskiego pochodzenia: Stefano Ittar.
Sycylia to nie tylko Etna i włoska mafia Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Ma kształt trójkąta, którego boki obmywają Morze Jońskie, Morze Tyrreńskie oraz właśnie Morze Śródziemne. Jej powierzchnia to 25 709 km2. Około 60 proc. wyspy ma charakter górzysty i pagórkowaty, a największą górą i jednocześnie wciąż czynnym wulkanem jest Etna 3323 m n.p.m. I właśnie wokół Etny odbyła się nasza sycylijska wyprawa. Miastem położonym u stóp wulkanu jest Katania. Miasto kilkukrotnie zniszczone przez lawę oraz trzęsienia ziemi nie posiada zbyt wielu zabytków, ale te które pozostały warto zobaczyć. Tym bardziej, iż fasadę jednego z XVIII-wiecznych kościołów, S. Maria dell’Elmosina zaprojektował architekt polskiego pochodzenia: Stefano Ittar. Renata Rogólska/ blog.star.pl
Sycylia, włoska wyspa znana głównie z aktywności wciąż czynnego wulkanu Etna oraz … włoskiej mafii. Jednak Sycylia to coś więcej. Ponadto można tam spotkać polskie akcenty, z których naprawdę możemy być dumni.

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Ma kształt trójkąta, którego boki obmywają Morze Jońskie, Morze Tyrreńskie oraz właśnie Morze Śródziemne. Jej powierzchnia to 25 709 km2. Około 60 proc. wyspy ma charakter górzysty i pagórkowaty, a największą górą i jednocześnie wciąż czynnym wulkanem jest Etna 3323 m n.p.m. I właśnie wokół Etny odbyła się nasza sycylijska wyprawa. Miastem położonym u stóp wulkanu jest Katania. Miasto kilkukrotnie zniszczone przez lawę oraz trzęsienia ziemi nie posiada zbyt wielu zabytków, ale te które pozostały warto zobaczyć. Tym bardziej, iż fasadę jednego z XVIII-wiecznych kościołów, S. Maria dell’Elmosina zaprojektował architekt polskiego pochodzenia: Stefano Ittar.

Katania latem to jedno z najgorętszych miejsc we Włoszech, dlatego nie warto zbyt długo przebywać w mieście. Można za to potraktować ją jako bazę noclegową do wypadów w głąb wyspy a także jako bazę żywieniową. Miłośnicy kuchni śródziemnomorskiej będą w pełni usatysfakcjonowani różnorodnością stworzeń morskich oraz ilością restauracji oferujących dania z ryb i innych owoców morza.

Jednak Katania i jej okolice to przede wszystkim prawdziwe zagłębie orzeszków pistacjowych. Miejscowość Bronto położona nieopodal Katanii, na wzgórzach Etny jest stolicą pistacji i największą we Włoszech jej plantacją, z której pochodzi 85 proc. krajowych zbiorów. Etneńskie pistacje to produkt regionalny, dostępny wszędzie i najróżniejszych odmianach, począwszy od tradycyjnych orzeszków, poprzez słodkie kremy, ciasteczka, lody a na wytrawnych propozycjach, jak pesto czy pasty do smarowania pieczywa skończywszy. Wzgórza etneńskie to także ogromne połacie winnic, z których produkowane jest wspaniałe wino. Żyzna powulkaniczna gleba, nasłonecznione stoki oraz specyficzny mikroklimat to idealne warunki dla wina. Stoki Etny usiane są wręcz wspaniałymi winnicami, gdzie można degustować i zakupić regionalny trunek.

Najlepszym sposobem na to aby docenić ogrom Etny oraz poznać jej bogatą i urozmaiconą okolicę jest wycieczka wokół wulkanu. My szczególnie polecamy podróż koleją, która daje sposobność delektowania się niesamowitymi widokami. Wokół Etny od 120 lat jeździ specjalna kolej Circumetnea, której nazwę można przetłumaczyć dosłownie jako: dookoła Etny. Podróż rozpoczętą w Katanii, po 3,5 godzinach można zakończyć w Riposto. Z Riposto do Katanii trzeba wrócić inną koleją bądź autobusem. Podróż koleją jest niezwykle komfortowa, za sprawą wygodnych, nowoczesnych pociągów, które dla firmy FCE zaprojektowała oraz wyprodukowała polska firma NEWAG z Nowego Sącza. Z tego pociągu naprawdę możemy być dumni. Na razie po etneńskich szlakach jeżdżą  4 polskie składy, docelowo  wymieniony będzie cały tabor kolejki. Dlaczego polskie wagoniki?

- To była najlepsza oferta jaką z wielu braliśmy pod uwagę. NEWAG to nowoczesny i solidny partner, mogę wyrażać się o nim w samych superlatywach- mówi dyrektor generalny FCE Alessandro di Grazino. Zatem, wybierając się na Sycylię, koniecznie zaplanujcie podróż kolejką Circumetne.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbl...

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sycylia to nie tylko Etna i włoska mafia - Portal i.pl

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu