Szczecińscy deweloperzy w roli urbanistów i architektów? "To nie powinno tak wyglądać"

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Prezydent Szczecina nie widzi powodu, by powoływać nowego Architekta Miasta
Prezydent Szczecina nie widzi powodu, by powoływać nowego Architekta Miasta Andrzej Szkocki
W zespole ds. budowlanych i rozwoju przestrzennego Szczecina, który powołał prezydent Krzystek, na 12 członków nie było ani jednego architekta czy urbanisty. Prezydent powołał ten zespół w lipcu 2019 roku "na czas pandemii covid".

Od czerwca 2021 roku (od chwili nagłej śmierci Jarosława Bondara) Szczecin nie ma Architekta Miasta. Był za to powołany przez Piotra Krzystka w lipcu 2019 roku zespół ds. budowlanych i rozwoju przestrzennego miasta.

W jego skład wchodzili prawie głównie przedstawiciele szczecińskich deweloperów, czyli Edward Osina - prezes Przedsiębiorstwa Budowlanego Calbud, ale w zarządzeniu Prezydenta Miasta (zarządzenie nr 318/19) nie ma na ten temat ani słowa, za to Edward Osina występuje tam jako członek Rady Głównej Bussines Centre Club.

W zespole, który - jak nazwa wskazuje - miał zajmować się sprawami budowlanymi i przestrzenią miasta znajdowali się także Jan Rosiek - współwłaściciel firmy J.Rosiek & D. Sobczyński Zakład Usług Inżynieryjno-Budowlanych s.c., Janusz Puzia jako prezes zarządu DNHS Invest sp. z o.o., Mariusz Zaworski - członek zarządu firmy Thomas-Beton sp. z o.o., Mirosław Łukomski - prezes zarządu Firmy Budowlano-Handlowo-Usługowej Modehpolmo Sp. z o.o., Robert Woźniak - prezes zarządu firmy Elektro-Bud Sp. z o.o., Adam Szymborski - właściciel firmy Impact - Advisory, Robert Król - prezes zarządu firmy Multi Projekt sp. z o.o., Sławomir Okruch - wiceprezes Zachodniopomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Szczecinie, Wojciech Ciuruś - prezes zarządu firmy Przedsiębiorstwo Budowlane Ciroko sp. z o.o., Piotr Hofman - prezes zarządu firmy Dedeco sp. z o.o.

Jedynym przedstawicielem środowiska akademickiego, ale z dziedziny ekonomii, była dr hab. prof. US Katarzyna Gadomska-Lila, kierownik Katedry Organizacji i Zarządzania Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego.

- To nie powinno tak wyglądać - mówią szczecińscy architekci. - Potem dziwimy się, że prezydent podejmuje takie decyzje jak choćby ta dotycząca budowy mieszkań przy ul. Szymanowskiego.

Na pytanie, dlaczego w zespole doradców prezydenta zajmującym się przestrzenią i sprawami budowlanymi w Szczecinie nie ma ani jednego architekta czy urbanisty, magistrat odpowiedział:

- Doradztwem z zakresu architektury i urbanistyki zajmuje się Miejska Komisja Urbanistyczno -Architektoniczna - napisała Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta Szczecin. Po czym dodała: - Jeszcze doprecyzowując: zespół ds. budowlanych i rozwoju przestrzennego został powołany w 2019 r. jako zespół branżowy z zakresu przedsiębiorczości, ekonomii, biznesu i działał do 2023 r. na czas pandemii covid.

Z kolei na pytanie, dlaczego do tej pory Szczecin nie ma Architekta Miasta, otrzymaliśmy odpowiedź:

- Dziś zadania Architekta Miasta realizuje i kontynuuje Wydział Architektury i Budownictwa, gdzie swoje obowiązki zawodowe z zakresu ładu architektonicznego i koordynacji zadań projektowych kontynuują pracownicy dawnego Biura Architekta Miasta - pisze biuro prasowe magistratu. - Wyodrębnione zostało również Biuro Rewitalizacji, które w pełni przejęło tematykę rewitalizacji. Ponadto kontynuujemy współpracę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich.

Ten tekst ukazał się na łamach papierowego wydania "Głosu Szczecińskiego" we wtorek 20 lutego. Jeszcze tego samego dnia, ale po południu otrzymaliśmy wyjaśnienie Edwarda Osiny. Oto one:

Szanowni Państwo,

w dzisiejszym wydaniu Waszego dziennika na stronie 3 opublikowano artykuł Pani Bogny Skarul pod tytułem „Deweloperzy w roli urbanistów i architektów?”, do treści którego zmuszony jestem się odnieść w imię rzetelności i kompletności informowania czytelników. W tekście tym przywołane zostało zarówno moje nazwisko jak i nazwa firmy, którą od ponad trzydziestu lat kieruję. Niestety, nie zostałem poproszony o jakąkolwiek informację czy wypowiedź. Odpowiedź na pytanie zawarte już w samym tytule brzmi: nie. Od kilku lat na zaproszenie Prezydenta Szczecina uczestniczę w pracach kilkunastoosobowej tzw. Rady Gospodarczej. To grono osób, które powołane zostało – choć nie ma żadnych formalnych kompetencji – po to by Prezydent Miasta mógł zasięgać opinii na temat sytuacji przedsiębiorstw i wpływu administracji na szeroko pojętą działalność gospodarczą w naszym Mieście. Nie ja, ani inni członkowie Rady ustalali jej skład. Są tam przedstawiciele różnych branż, stąd w pewnym momencie zaproponowano nam, byśmy dyskutowali również w mniejszych branżowych zespołach. Jednym z nich był "Zespół do spraw budowlanych i rozwoju przestrzennego". Podobnie jak cała Rada Gospodarcza, tym bardziej i ten zespół nie miał żadnych kompetencji w procesie projektowania i uchwalania planów zagospodarowania przestrzennego, wydawania decyzji o warunkach zabudowy, pozwoleń na budowę, gospodarowania nieruchomościami gminnymi etc. Wszystkie te kompetencje są domeną odpowiednich, przewidzianych w prawie organów samorządu i podległej im administracji. Sugerowanie za pomocą wypowiedzi „anonimowych architektów”, że funkcjonowanie opisywanego Zespołu Rady Gospodarczej mogło mieć wpływ na umożliwienie kontrowersyjnych inwestycji w rodzaju tej prowadzonej obecnie przy ul. Szymanowskiego jest niczym nie uzasadnione. Co więcej jest krzywdzące dla wielu przedsiębiorców, którzy podobnie jak ja starają się realizować swoje projekty w sposób zrównoważony z poszanowaniem społeczności lokalnej i elementarnego dobrego smaku.

W tej sytuacji proszę o uwzględnienie w Państwa Dzienniku mojej powyższej wypowiedzi.

Szczecin, dnia 20.02.2024 roku
Z poważaniem
Edward Osina

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szczecińscy deweloperzy w roli urbanistów i architektów? "To nie powinno tak wyglądać" - Głos Szczeciński

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu